POZOR: dáváme dárky k nákupu. Najdeš je ve svém košíku!

Pátá lajna? To néé, to se akorát zamotá! :-)

359
+Napiš článek
 

Taky slýcháš, jak je pátá lajna nebezpečná? Že pátá lajna je dobrá tak akorát k tomu, aby činila problémy se zamotáním? Prostě kupujte jen čtyřlajnové kity... Opravdu tomu máme věřit?

Tohle je jeden z velmi rozšířených mýtů, které se roztrubují světem a jsou asi účelově "přikrmovány". Ono se takovým povídačkám snadno věří a o to snáze, když nemáme osobní zkušenost. Podobných "faktů" o různých koncepcích kiterského nářadí je prostě mnoho. North se proti mýtu o páté lajně rozhodl vytáhnout peckovní animované video zobrazující pomocí pana 4line a pana 5line právě ty klady páté lajny, o kterých se zase moc nedoslechnete :-) 

Tak co na to říkáš? Myslíš si ještě, že ta 5tka je prostě jen na obtíž? Klidně napiš svůj názor pod článek a klidně přidej kolika šňůrový kite jezdíš a zda vyzkoušíš nějaký kite s tou "proklatou" pětkou. Vyzkoušej i C kite Naish Torch, který pátou využívá i jako funkční lajnu, díky které dokáže lépe měnit úhel náběhu na vítr.

Pro ukázku pravdivosti některých animovaných tvrzení z předešlého videa přikládáme i video právě s Torchem, kde je vidět snadnost restartu i ve slabém větru na hranici jezditelnosti. Přesně pro tyto klady páté lajny je právě Torch tak oblíben u kiterek, které mohou využí předností C kitů, aniž by měli megafreestylerské ambice a chtějí si jen bezpěčně užívat kiteboardingu i ve slabém větru.

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

info@mushow.cu

Rozepsal bych se klidne na dve stranky o vyhodach a nevyhodach 5line, hlavne tedy ze sve vlastni zkusenosti, ale to by bylo trochu nezazivne. Na 5ti lajne jsem jezdil 3 mesice a zamotani nebylo dennim chlebem, ale podarilo se. Prave kvuli tomu jsem v 2006 petilajn opustil, abych se zase v 2008 vratil, jakmile se nejmenovana firma vratila k 4line, ktery startoval tzv. "z ucha" naprosto bezproblemove. Co se restartu kitu ve slabem vetru tyce, dobre 4line kity startuji "pozadu" zatazenim za backliny, no problem. Pokud leash umistite pro odstrel na predni frotlinu (standard vsech dobrych kitu), funguje stejne jako na 5ti line, vykon okamzite mizi. Vidko proto hodnotim velmi  tendencni a jednostranne (a to proti North nic nemam, prave naopak). Za 14 let, co se kitu venuji se mi se 4line kitem ANI JEDNOU nestalo, ze by se zamotal tak, abych s nim nedojel. Jeste jedna veta pro zamysleni. Mam uverit tomuto clanlu a riskovat, ze s petkou budu mit problem, nebo proste zvolit 4line kite a mit klid?

milan.pindryc@honeywell.com

Tak ani po zhlidnuti videa vyhodu 5te lajny nevidim.
Restart? dyt se 4ma je to to samy jen se taha za jednu predni a protilehlou zadni...
Bezpecnost? taky skoro to samy, 4lajna se odstreli se na jednu predni, ale kolikrat se kite odstreluje ze.

No a ted ty nevyhody:
Omotani kajta 5tou lajnou(ve vlne, po skoku, v poryvu, po chybe)...a je po kitu
Rychlost strojeni..neni to jen 20% navic, proste kazda lajna navic so o hodne vic mota.

Takze kdyby byl Torch na 4 lajnach tak nevaham, je super, ale takhle mam smulu.

sisfx@seznam.cz

 good. Ten restart z vody pres predni snuru je dobrej trik. Nerad píšu slovo "ale", ale :) na 4šnůrovém kitu jde toto provést úplně stejně, však víte, jen pro ty co to netestovali tak chce to přitáhnout docela dost lajny.  Výsledek 5/4 podobný :)..Zrádná může u obou 5/4 verzí být jen vytažená volná 5 nebo 4tá šnůra náhodně omotaná kolem čehokoliv tak bacha.

Shop

Magazín

Proč se nebát landkitingu?

Připadá mi, že se všude mluví hlavně o kiteboardigu, snowkitingu a na trávu se nějak zapomíná. Není přitom důvod se landkitingu bát...

8

Nobile Zen Hydrofoil - jak ho složit

Krásnej návod na poskládání Nobile Hydrofoilu a ukázka toho, do jak malýho balíčku se dá při kite tripech během chvilky složit.

0

Bazar