POZOR: dáváme dárky k nákupu. Najdeš je ve svém košíku!

Zkušenosti s kity Flysurfer Sonic 18 FR a Sonic2 11m

560
+Napiš článek
 

Jak si užívám cestu komoráře,a co jsem se o těchle raketách dozvěděl,jak se je naučil ladit a bezpečně s nima jezdit.

V tomhle článku nečekejte žádný kopírovaný články výrobce nebo propagační článek prodejců. :-) Prostě pravdivá a snad i zábavná story, kterou jsem si prožil.

Jak to vlastně začlo? Po roce blbnutí a lítání na Speed2 Speed4 Lotus a Psychu4 se objevilo jakýsi ufo na vodě a všude, kam jsem se podíval, tak byla propagace na nový race kite Flysurfer Sonic FR. Říkám si: co to jako dělá taková potvora? Úzká, žiletková a jak to asi jezdí? Tak jsem sjížděl bazary, pač cena nového byla nedosažitelná, a já neměl takové prostředky, čerstvě po rozvodu takže vycinkanej a hubenej jak kostelní myš :-D

No nic, podívám se kolik mě dají za ledvinu, když ji daruji...... blbost..... jsem moravák tak ji budu potřebovat přeci :-) Nakonec jsem prodal mého oblíbeného Pick-upa a našel bazarovýho sonica 18m.

Flysurfer-Sonic-2-proc-ho-koupit-(1).jpg

Třepal jsem se jak ratlík na granulku než mi dojde. Takže první vybalení, kontrola naladění a šup s ním do vzduchu,samozřejmě na landu. Byl jsem rád, že si vždycky zjistím a načtu věci, než je dám nad hlavu. Je to míň bolestivý pak. A ejhle, co s těma ušima? Jak je mám napustit? Po vytrvalém souboji se nafoukl celý, a já si říkám, že tohle asi nebude úplně prdel :-D

Podotýkám, že to tu nikdo moc nejezdí a kdo jo, tak je neznám. Vědomosti jsem měl, ale jen teoretické. No naskakuju na mountainboard a přichází první mávnutí a rozjezd. Cooooo to jééééé? První pocit? Vybalancujte si betonový panel na kraj mostu, přivažte se k němu a hoďte ho dolů. Tak asi tak to pocitově táhlo :-D Takže nadšení jako blázen. Pak už jen jezdit a naučit se zvládat různý bonbony a nezbytné pak ve vodě umět to rozmotat, když to padne na vodu. Pokud jsem tohle nezvládal, tak jsem do vody prostě nelezl. No a přišla voda.

Já tak osumkrát na záchodě, nervozně pobíhající jak to vlastně dopadne. A přišlo tím pádem i první setkání s Ywošem a to jeho TY KRÁVO :-D nejkrásnější drak na světě :-D potom jeho sdílnost a rady mě uklidnily. A šup na vodu. Stoupavost nesmyslná, rychlost prostě porno. Ale nafukování uší mi furt nešlo.

Yvoš říká, že nastavení jako z výroby a uzlíky prostě v rovině a bude šlapat jak hodinky. A vono jo :-) Byl nastaven od původního majitele víc do rychlosti/výkonu.

Flysurfer-Sonic-Sardinie-2.jpg

Takže pokud nemáte závodní ambice, tak tohle nastavení stačí pro normálního smrtelníka :-) Stabilní i v poryvech až do nějakých 10m/s. Tam už je to samozřejmě trochu na hnědý trencle, ale rozsah depoveru je neskutečný.

Už předtím jsem viděl Leguána, jak mi ladil starou 19 a pilně jsem se mu díval pod prsty, jak to vlastně dělá. A tam jsem se začal zajímat, proč je tolik důležitý si ho umět nastavit a to se vyplácí.

Takže na vodě do konce Listopadu a prostě štastnej jak blecha, že jsem se ho naučil zkrotit. Jak jízdní styl tak vše ostatní.

U jízdy to taky chce pár odlišností, docílení nejvyšší rychlosti, pumpování barem a draka zasouvat do okna a ven, když už prostě jede a není potřeba mávat. A když je tam trochu moc, stačí povolit bar a jede i na kraji větrného okna, což znamená extrémní stoupavost.

Flysurfer-Sonic-Sardinie.jpg

Zima samozřejmě na sněhu díky němu stála za to. Kdy jsem si vzpoměl, tak to prostě jezdilo. A taky jsem dostal ostatních kajterů nečekaně přezdívku HINDENBURG :-D

No a přišel čas na novýho Sonica2 11m.

Po nastudování videí, a všech propagačních materiálů jsem prodal všechny komory, co se mě válely v baráku, pač 18 pokryla téměř vše. Takže volba byla jasná. Myslím že to byl Únor a po objednávce mi dorazila tahle nová žiletka. Vybalím, navážu a ve velmi slabém větru první prolítnutí. Jééé ten je celkem hodnej, rychle se nafukuje, a je fakt rychlej. To to bude ráj :-D

A první snowkiting na sebe nenechal dlouho čekat. Letím za Katkou z Harakiri k Bíteši, že pauza na oběd strávená trochu jinak :-) Roztáhnu, jezdím, naháníme se, blbneme a užíváme freeride po polích a všude možně. Ale tam už si trochu všímám, že náběžka má tendenci se při povolení draka trochu lámat v poryvech. Nepřikládám tomu moc váhu a říkám si, že to je tou lehkou látkou na vrchu a jezdím ho trochu pořád přitaženej.

Flysurfer-Sonic-2-obedova-pauza.jpg

Pak nám zamrzlo u Čápa na mlýnech no a tam to přišlo :-). Při svižné jízdě přišla bomba do draka a celej se mě prolomil a poskládal v docela silným větru. Takže naráz místo na snowboardu jedu po pupku a hákem od trapázu řežu první jarní brázdu...ale na ledu. A jak si tak jedu, vidím zamrzlý ryby v ledu, v průhlednejch místech na mě čumí kapři pod ledem jak na super akčňák :-D

Tomáš s Jindrou na mě d jak ívají jak na trotla, jako co s tím dělám. No kluci už mě bolely nohy tak jsem změnil jízdní polohu v leže ;-)

Domů odjíždím plnej rozporů a jinejch pocitů. Celou noc jsem nemoh zabrat a přemýšlel nad tím, že to nemůže být tak jiný jak FR. A vono je. Tak jsem začal studovat, co nám tímhle kajtem vlastně výrobce chtěl říct. Prostudoval jsem, jak to vlastně jinak i ušily, ale stále ani na německým vebu prostě nic nebylo. Ponořil jsem se i do aerodinamiky profilu křídla a tam už mi to začalo docvakávat. Tohle je prostě jiný, ale úplně.

Flysurfer-Sonic-u-capa-na-lede.jpg

Kontrola mixéru a výrobní nastavení bylo zlehka do stability. Tak jsem ho trochu ještě vytáhl a bylo to dobrý. Zatím....

Oteplení a ostrá voda a zase u Čápa. Zase ty moje zažívací potíže, a nervozita. Párkrát jsem navštívil za ten den můj oblíbený keř a šel na to. 15m foukačky padaly po větru. Říkám si to je ten pravej čas to testnout. Přehoupnu se přes hráz a s twintipem stoupu nesmysl. Wow to jsem nečekal ve větru cca 5m/s, ale bylo to jak už to v Česku bývá jak na houpačce. Když už jsem byl docela na úrovni MKB vítr zesiluje.

Flysurfer-Sonic-2-MKB.jpg

Říkám si... je čas trochu jet po větru, tak povolím a jen draka držím, aby bě táhl pěkně po větru. Ha... bomba, drak v bonbonu a na vodě. Říkám si... jsem si naběh :-). Rychlej restart z vody a na břeh. Jenže moc vysoko. Jakože to se nedá jet po větru? Jen tak v klidu? Přistávám, balím a paradoxně jdu k čápovi, ale opačně jak všichni, co upadly po větru. :-D Otázka, co je? Coby.. nejezdí to po větru nebo to prostě s ním neumím. Prostě nestabilní je to. Další bezesná noc, ale i radost v čem to dokáže jezdit a stoupat.

Přehodnotil jsem všechny možnosti co mě napadly a musel najít prostě svoje nastavení. Takže zpět na louku a ladit. Vyzkoušel jsem moc různejch nastavení a vypadalo to líp ale né uplně dobře.

Přišly Velikonoce a Rujána. Tam do dělalo podobný blbosti jako u čápa a já byl trochu zoufalej. Káča mi povídá... tohle je jako velkej průser Flysurferu... NENÍ NE A NE A NE... to si prostě nepřipustím.

Několik let jezdím Stuntriding a tam je trpělivost vždy důležitá a tohle bylo pro mě stejný. Prostě to musím najít, jak na něj. Příjezd domů a vše znova.

Další týden běhání a zkoušení a nakonec jsem NAŠEL, jak na něj. A pak zase u Čápa s Káčou a já si říkám, dnes je dobrej den, aby to šlo a vyšlo. Speed3 19m leze z vody, že to nejede a já za podivných pohledů přihlížejících startuji 11tku a jdu do vody, ale s vratama pro jistotu. Káča na mě hledí, co jako jdu dělat.... smažit řízky asi :-) Naskakuji, a hodinu si užívám celýho Čápa jen pro sebe. Vlasně naproti jezdil jen foil... jeden. Proti větru, po větru, prostě kam se mi chce a s výrazem jak po prvním sexu jdu ven a ještě křičím na Káču, že z toho teda záclony šít nebudem :-), že už je to dobrý.....

Flysurfer-Sonic-2-MKB2.jpg

 

Tak proč si Sonic 2 11m vlastně kupovat?

Nejsem žádnej štípač, bomber, nelítám do stratosféry, někdy se i prostě bojím. Jen hledám větší svobodu v tomhle sportu a na přeplněnejch spotech. Jestli na tyhle kajty chcete balit holky, tak je nekupujte. Většinu času trávíte na vodě téměř o samotě a to jsem vlastně hledal. Káča říká.. je pravděpodobné že budu pryč, když fouká, ale ten blbec je pryč i když skoro nefouká. :-D Počet mejch kajtovacích dní se minimálně ztrojnásobil a to jen s dvouma drakama. Hlavní designer popisuje tyhle kajty tak, že mají obrovskou škálu nastavení a jde použít od závodů, foily a pro vyznavače air stylu, ale při určitým nastavení i pro normálního jezdce, kterej si jen třeba užívá rychlou jízdu ve všech disciplínách kajtingu s maximálním rozsahem. Nikdy neřeknu nikomu, tohle si kup je to pecka, bomba a přirození ti z toho naroste až k zemi :-). Spíš se ptám co od toho čekáte. Já se dočkal kajtu na všechno a s možností všemožnýho nastavení. Chybělo mi hodně rad, jak ho nastavit a jaký kdo má zkušenosti a proto píšu tenhle článek. Ne každej má tu trpělivost hledat jakoukoliv cestu dotáhnout to do konce i přes strasti, který jsem zažíval já. Přirovnání přímo úměrné, taky si nekoupíte závodní motorku nebo auto a budete čekat, že to bude super bez toho, abych o tom něco věděl a bez nastavení je to taky jen kus šrotu. Samozřejmě čtu, že za cenu jednoho můžu mít tři nafukovačky. Jsme v česku že jo... to známe a je to třeba i pravda. Ale já chci něco co mě prostě dá víc, občas semnou i mluví :-) a to nejsem vyznavač zelené stravy jako třeba kluci z Holešova na landu :-D

Prostě kdo hledá absolutně něco jiného a chce se někam posunout jakkoliv, tak tohle jsou dráčci přesně pro něj. A že to neplave? Že to utopím? Buďte v klidu. Plave to dýl než si myslíte. ​Někdy vyjíždím s 80ti procentní šancí, že se vykoupu jako třeba teď v neděli. No koupal se a za mého radostného zpěvu balil 18tku ve vodě. Bez kapky vody uvnitř podotýkám. A nebudu nasranej, když budu plavat. Tu půlhodinku jsem měl Mlýny zase jen a jen pro sebe. :-)

​Videa jak startovat správně Sonica ať FR tak dvojku, jak na mixér najtete na videích Flysurferu na Youtube a mixér v češtině od Lukáše nebo Leguána v článku a co drak vlastně upravením mixéru udělá taky najdete. Jak jsem naladil a jak mě fungje nastavení u 11tky i v českým větru je ve fotogalerii v podrobným náčrtku. Doufám, že to někomu pomůže při rozhodování zda do toho jít či ne.

Punk není mrkev :-)
Bubla

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

Sonic FR / Sonic2

Ahoj, vyživný článek. Zajímavá kombinace velký SonicFR a "malý" Sonic2. Mě prošel rukama Sonic 11 v první verzi a teď jezdím právě dvojku stejné velikosti. Přechod z hybridního céčka Nobile 50Fifty doplněného občas o Speed3 na Fůůl rejs Flysurfer byl nejvýraznější v obrovském výkonu. 11FR mi nahradila skoro vše v lowindu a dopřál nepoznané polety a průzkůmné upwind tripy. Daní byla nutnost větší kontroly kitu, především prací s depowerem. Široké větrné okno, které se vlivem pryvů a děr mění může být překvapivější než u běžných kitů - zvlášť v CZ podmínkách. Na druhou stranu nový Sonic2 si zachoval skvělý výkon, ale hodně se přiblížil Speedu5 jednoduchostí ovládání, takže jízda je bezstarostnější. Nejvíc osvědčený se mi zdá stále setup "vše v lajně" a hlavně dostat kite do ruky. Docela mě překvapilo, že jsi schopný zabalit kite na vodě bez kapky uvnitř. Já ho balil na vodě jen dvakrát po mnoha pokusech o zvdenutí v nowindu - na doplavání s kitem v trapézu na prkně to bylo vpoho, ale něco jsem dovnitř nabral. Jezdím teď sonic2 11 na vodě s alpinfoilem i ve 2,5ms tak brzy určitě vyzkouším balení na vodě jak to padne. Klidně hoď tipy jak děláš to balení ty..

Shop

Magazín

Naish team na hydrofoilech

Ani Naish team nezahálí za nejnovějšími trendy. Kai Lenny, Robby Naish a Kevin Langeree se prohání na foilech.

0

Bazar