POZOR: dáváme dárky k nákupu. Najdeš je ve svém košíku!

Snowkiting pohádka o norské Hardangervidě

360
+Napiš článek
 

Každý, kdo je postižený snowkitingem, už tu pohádku určitě mockrát slyšel. Pokaždé je vyprávěna trochu jinak, pokaždé je jinak dlouhá, mění se jména postav, ale příběh i s koncem je vždycky stejný. Pohádka o norské Hardangerviddě. O místě, kde snowkitové sny se stávají skutečností, kde vítr a sníh umí zchladit i zahřát a na které každý vzpomíná s rohlíkem od ucha k uchu :-) Tak už se usaď a v klidu čti...a třeba i sni.


Flysurfer_Hardangervidda_snowkiting - sníh a slunceFlysurfer_Hardangervidda_snowkiting - Halo efekt kolem slunceFlysurfer_Hardangervidda_snowkiting - nekonečné pláně

V dobách, kdy se i do našich krajin vrátil už skoro zapomenutý sníh, se parta posti.. mag... bláz..., no prostě parta, vypravila na daleký sever, aby se tam podle tradice, jako každý rok, pozdravila a poměřila síly s tamními živly. Naložili své vozy po strop a ještě výš potřebnou výbavou, do každé škvíry nastrkali tekuté talismany vyrobené z chmele, švestek, jablek, brambor a jiných užitečných rostlin a vyrazili. Putovali po souši, po vodě, pak zase po souši, aby po dlouhé době konečně dorazili na okraj země sněhu a větru.


Hardangervidda_snowkiting - cesta do království sněhuHardangervidda_snowkiting - naše kouzelná chalupaHardangervidda_snowkiting - výhled z okna

Z chaloupky, kde je ubytovaly hodné bytosti, pak odvážně vyráželi všemi směry na dobrodružné výpravy. Někdy stačilo jen nazout sněžné boty a hlubokými závějemi ušli pár kroků na přilehlé jezero. Tam je čekal nejmenší z větrných bratrů, který se do nich taky uměl pořádně opřít. Prali se s ním statečně. Velkou rychlostí je proháněl po rovné pláni jezera, na kopečkách po krajích je tahal vysoko do vzduchu, mezi stovkami kamenů, které jim sníh postavil do cesty, prokazovali svoji zručnost. A uspěli.


Hardangervidda_snowkiting Flysurfer SonicFR - ostrý drak na ostrý vítrHardangervidda_snowkiting - jezerní boje s drakyHardangervidda_snowkiting - krotíme vítr

Když byl největší větrný bratr moc silný, nebo sněhové mraky příliš zamračené, vydali se vozy kousek na jih. Překročili magickou hranici za kterou se vždy ocitli pod paprsky slunce a zaslíbenou sněhovou kopcovitou pláň pozorovali z povzdálí. Ani tady nezaháleli. Vyzbrojili se nejmenší výbavou a vrhli se poměřit s prostředním bratrem. Na vyfoukaném a utaženém sněhu se přibližovali rychlostním rekordům, ve vysokých průsmycích je vítr kusy ledu bičoval do tváří, v roklinách i na planině je chtěl hodit na keře a stromky, ale nedali se. Snad i s pomocí slunce, uspěli.


Hardangervidda_snowkiting - jízda mezi keřiHardangervidda_snowkiting - jedeme přes úlí i kopečky

Největší radost měli vždy, když mohli vozy dojet doprostřed té nekonečné sněhové plošiny. To pak se svými draky projížděli vzdálené i blízké kopce a údolí, slítávali svahy a drápali se na skály, projeli kdejakou návěj, prohlédli si dokola nespočet zasněžených obydlí i ledových výtvorů, aby se vždy vrátili k vozům. Zákeřná mlha jim v tom mockrát chtěla zabránit, ale nedali se. Nedali se ani, když měli kvůli pár nepřemýšlejícím seveřanům poškozený vůz. Opravili si ho.


Hardangervidda_snowkiting - Dnes je nás tu na pláni vícHardangervidda_snowkiting - učíme se i lítatHardangervidda_snowkiting - Zdoláváme hromady sněhu

Pak jeden den si naložili boby věcmi, přejeli jezero a vyškrábali se na náhorní planinu. Tou jezdili s největším větrným bratrem tam a zpět, lovili z potoka utopený batoh, prodírali se hustou mlhou a sněžením, aby se pod modrou oblohou setkali s další partou. Vykopali si ve sněhu díry na spaní a u ohně čekali na posvátnou záři na obloze. Druhý den si tradičně dojeli do hostince uprostřed pustiny pro chmelový mok a i když částečně mlhou a bezvětřím, vrátili se na jezero. Když ho s boby za zády přešli, věděli, že i tentokrát uspěli. 


Hardangervidda_snowkiting - u potokaHardangervidda_snowkiting - spaní ve sněhuHardangervidda_snowkiting - mrazivý táborák

I letos uspěli ve svém souboji a zkoušce s větrem i bezvětřím, se sněhem i sněžením, mlhou i sluncem...sami se sebou. A byli šťastní a spokojení, unavení a při tom plni sil. Nádherné a magické je tohle místo, tahle nekonečná náhorní planina, tenhle snowkitový ráj.

Hardangervidda_snowkiting - ledová cesta do rájeHardangervidda_snowkiting - rozmanitý terénS pokorou a vděkem se zamlklí pak vraceli do své domoviny, každý pohroužen do svých čerstvých vzpomínek a zážitků, s cukajícímy koutky při vzpomínání. Tak zase za rok...kdo s koho...oni a Hardangervidda.

Hardangervidda_snowkiting - celá naše výprava

( před oponu vyběhne trol, ukloní se a praví: ) 
Děkuji KITEBOARDINGU.CZ za půjčení FLYSURFER Sonica FR 11m a FS Cronix 6m,
děkuji své peněžence za FLYSURFER Boost2 11m a 15m,
děkuji za fotky Johnovi, Zuzífkovi, Eimimu, Lafounovi, Markétě a mě
a děkuji Norsku za Hardangerviddu :-D

A to je snowkitu pro teď vážně konec? Kam putovali ti nejodvážnější? Byl jsi dál, než oni? Jak jsi za vlády zimy bojoval s draky a troly ty? Bojoval i Jan Tleskač?

Dovětek admina: Kdo by se chtěl podívat ještě teď v dubnu do Norska a prodloužit si tak zimu nebo se na Hardu vydat příští rok, domluvit se můžete s partou nadšenců tady.

Čau, Radek

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

Most

Ahoj, kde přesně je ten zasněžený most na tomhle obrázku? http://www.kiteboarding.cz/Kiteboarding/media/Gallery/Pohadka-o-norske-Hardangervide/Snowkiting-Poh%C3%A1dka%20o%20norsk%C3%A9%20Hardangervid%C4%9B-08_04_2017_01_54_21Flysurfer_Hardangervidda_snowkiting_Boost2_SonicFR_Cronix_galerie_02.JPG?width=1080&height=810&ext=.JPG Je boží, příště se na něj musím dojet podívat. Jinak super report, pobavil. :)

Shop

Magazín

Proč se nebát landkitingu?

Připadá mi, že se všude mluví hlavně o kiteboardigu, snowkitingu a na trávu se nějak zapomíná. Není přitom důvod se landkitingu bát...

8

Nobile Zen Hydrofoil - jak ho složit

Krásnej návod na poskládání Nobile Hydrofoilu a ukázka toho, do jak malýho balíčku se dá při kite tripech během chvilky složit.

0

Bazar