Temný démon Nobile 50/Fifty - recenze
28. ČERVC '17
Krutič
0
vybavení, recenze, freestyle
Jezdil jsem a testoval celou sezónu, takže je čas se podívat na zoubek tomu nejostřejšímu kitu od Nobile.
Nobile, fabrika známá především výrobou skvělých prken, už nějaký ten pátek vyvíjí a produkuje svojí vlastní řadu kitů. Mně se do ruky dostal jejich nejostřejší model 50/Fifty, tak se na něj společně podíváme mýma kritickýma očima, co by wakestylového jezdce. Pokusím se vypíchnout jeho dobré i špatné vlastnosti, ale chtě nechtě bude docházet ke srovnání s céčkovým kitem Naish Torch, který jsem dlouhá léta jezdil.
.jpg.aspx)
Nobile 50/Fifty se snaží bruslit na pomezí mezi klasickým céčkem a bow kitem. Lajcky řečeno, chtěl by předvídatelnost a ostrou charakteristiku céčka a zároveň snadné a hlavně bezpečné použití, které je vlastní právě bow kitům. Jak se jim to povedlo? To se dozvíte, až se prokoušete celou recenzí.
Obecný popis kitu
Nobile 50/Fifty je čtyřšňůra s céčkovým profilem, tvar drží díky vývazu na náběžné hraně, který se obejde bez kladek i jiných složitostí. Zadní řídící šňůra je přímo navázána na odtokovku přes dlouhý pigtail, který zajišťuje okamžitou odezvu na baru.
Kite je ušit z nového materiálu Ripstop Teijin. Když na něj kouknete z blízka, je vidět dvojité mřížkování oproti starému, které má zabránit protržení. Zpracování kitu je výborné a nijak se neliší od větších výrobců na trhu. Dodává se v barevných kombinacích černá a černá. Holky se jednohlasně shodují na názoru: „Vypadá to drsně.”

Na výběr je ze dvou barů. Wakestylovým jezdcům nedoporučuju levnější variantu Trust Control Bar. Ten bar pochází víceméně z předchozího modelu a charakterizoval bych ho jedním slovem „obří”. Dokážu si představit, že bude slušně fungovat v kombinaci s velkým low-windovým kitem, kde je zapotřebí vetší páky a rozměry nikoho netrápí. K fiftyně však jedině Comfortly Control Bar, který napravuje většinu chyb předešlého modelu.
Díky menším rozměrům se bar lépe drží, je k jezdci daleko přátelštější. Standartně jsou k němu 20 metrové šňůry, plus 3 metry nástavba. Já to jezdím následovně. Pokud je dost větru a jdu do wakestylu, mám jen 20m. Drak má menší okno, nemusím ho tolik řešit, je lépe cítit na baru a je tvrdší. Naopak, když je větru méně, nebo si chci zaskákat řádně vysoko, navážu 3m extension. Větší větrné okno prostě pobere více větru.
Startování z vody
Jednoduché jako facka. Se čtyřšňůrou stačí tahat jen za jednu řídící lajnu a drak se přes ucho otočí. Pohodlný je i zadní start, přitáhneme obě řidičky náraz a drak zacouve do okna.
Stoupavost
Na freestylové skoro céčko vynikající. Kite má skvělý low-end, jezdí i ve slabších podmínkách. Konečně jsem mohl bojovat i v nižší váhové kategorii.
Depower
Nejsem fanda dlouhých depowerů, kite je potom těžko předvídatelný. Fiftyna má depower tak akorát. U školních kajtů můžete vidět vetší, naopak u čéček najdete menší. V krizovce s ním lze lecos ubrzdit, ale do silných a poryvových podmínek bych volil raději menší velikost kitu.

Skoky
To nejlepší z fiftyny. Tak vysoko jsem ještě s žádným kitem nebyl. Navíc to pěkně podrží, takže nepoletíte sešupem dolů jako u céček. Když do toho dáte energii, pořádně se opřete do hrany, lítáte pohodlně na úrovni ostatních kitů.
Wakestyle
Funguje to, ale ve srovnání s céčkem to není ono. Předvídatelnost a ostrá charakteristika, kdy vám to v odrazu trhá ruce, naopak při dopadu padáte do volných lajn, se mně nějak nedostává v takové míře jako u Torche. Naskáču s tím všechno, kluci na břehu říkaj, že to vypadá líp, než s Torchem, ale musím se fakt snažit, abych přechytil ráhno, nebo dotočil rotaci.
Závěr
Jste pokročilý jezdci a rádi by jste univerzála, který funguje i ve slabších podmínkách, pak je Fiftyna právě pro vás. Pro wakestylové srdcaře bych doporučil spíš Naish Torch.
Nebo mají wakestyleři jiné zkušenosti?
Čau, Krutič