Jak vybrat správný nafukovací kite?
1. ČERV '13
Mira
25
Uvažuješ o koupi nového kitu pro kitesurfing a nevíš, který je pro tebe ten pravý? V tomto článku se pokusíme rozdělit nafukovací kity do několika kategorií a usnadnit tak výběr toho pravého právě pro tebe.
Moderní nafukovací kity jsou poměrně univerzální a i minimálně pokročilý kiter si tak celkem v pohodě zajezdí na libovolném typu kitu. A profi freestyler klidně vysází pekelné triky třeba i na kitu pro začátečníky!
Nicméně, rozhodně se vyplatí vzít v úvahu své jezdecké schopnosti a jizdní styl a vybrat kite navržený právě pro vaší cílovou skupinu. Užijete si pak kiteboarding opravdu na maximum.
Současné nafukovací kity bych rozdělil do těchto čtyř základních kategorií:
- easy ride kite
- univerzální kite
- freestyle kite (C-kite, hybrid SLE kite)
- race kite
EASY RIDE
Do této kategorie patří kity primárně vytvořené pro začátečníky a příležitostné kitery. Tyto stroje mají obvykle menší počet spír (2 nebo 3) a menší štíhlost. Je u nich kladen důraz na snadný restart z vody a plynulý tah. Easy ride kity nevynikají žádnou extra stoupavostí ani ohromným hangtimem, nabízí ale výbornou stabilitu a odpustí spoustu chyb.
Pokud bojuješ s prvním rozjezdem nebo trénuješ první skoky a otočky je pro tebe tento typ kitu pro ideální. Pokročilí jezdci ocení easy ride kity ve vlnách (waveriding) a nebo na pohodový freeride.
Jezdecká úroveň:
- začátečník - středně pokročilý
Kokrétní model:
UNIVERZÁLNÍ KITE
se liší od předešlé kategorie především výraznější štíhlostí. Obvykle má 3 až 5 spír a hlavní důraz je kladen na velký větrný rozsah a maximální všestranost. Tento typ kitu zvolí většina středně pokročilých kiterů. Užijete si s ním naplno freeride, freestyle i waveriding.
Jezdecká úroveň:
- mírně pokročilý - pokročilý
Konkrétní model:
FREESTYLE KITE
Synonymem pro freestyle je C-kite. C-kite nemá na náběžné hraně vývaz - jednotlivé lajny jsou tak připevněny přímo na tělo kitu. Obvyklý je u těchto kitů i 5ti šňůrový bar.
C-kite nevyniká největším hangtimem ani silným lowendem, ohromným depowerem či nadprůměrnou stabilitou. Největší předností je radikální pop a přímá odezva na baru, překvapí vás i výborná stoupavost a konstantní tah. To jsou zcela zásadní předpoklady pro ty nejnáročnější freestyle a wakestyle triky. Kvalitní c-kite však neocení jen freestyle profík, ale i středně a více pokročilý kiter orientovaný na freestyle.
Méně radikální variantou freestyle kitu jsou tzv. hybrid SLE kity. Ty mají tvar podobný C-kitu, ale na náběžné hraně je vývaz (obvykle bez kladek) a většinou (stejně jako c-kite) 5 spír. Oproti klasickému céčku mají tyto kity lepší low-end a rychleji točí. Nabízí tak o něco větší univerzálnost a širší využití třeba i na freeride nebo waveriding.
Jezdecká úroveň:
- středně pokročilý - pokročilý
Konkrétní model:
RACE KITE
Vyniká extremní štíhlostí, obvykle je vybaven 5ti až 7mi spírami (u velkých velikostí se nyní začínají prosazovat i spíry 3). Předností toho kitu je ohromný výkon, dopředná rychlost a stoupavost. Oproti prvním dvěma kategoriím pak musíte počítat s o něco menší stabilitou a lehce těžším restartem z vody.
Jak již název napovídá tyto kity jsou navrženy pro okruhové a rychlostní závody. Druhou kategorii, kde tyto stroje vynikají, jsou vysoké skoky a hangtime. Tuto vlastnost ocení především vyznavači airstyle (oldschool freestyle). Velké velikosti jsou pak ideální stroje do slabého větru a pro freeriding pod magickou hranicí 5m/s.
Jízda s race kitem je stejně jako u freestyle kitů technicky náročnější, tyto kity jsou tak vhodné opět spíše pro pokročilejší jezdce.
Jezdecká úroveň:
- středně pokročilý - pokročilý
Konkrétní model:
Doufám, že tento článek pomohl především začátečníkům zorientovat se v pestré nabídce kitů na trhu. Úplně nejlepší je si jednotlivé kity vyzkoušet na vlastní kůži. Stačí pár minut jízdy a hned poznáš, co je pro tebe již přiliš ostrý a co naopak zase málo dynamický kite.
Všechny zde popsané typy kitů je možné vyzkoušet na některém z test days, které se snažíme co nejčastěji pořádat v různých částech Čech a Slovenska. Individuální tesování je možné po domluvě přímo s některým z našich team riderů.
A Jaký je tvůj názor? Poděl se se svými zkušenostmi s různými typy kitů v diskuzi pod článekem...
Autor: KITEBOARDING.CZ je na Google+