Přehledně seřazené dojmy a možnosti využití výjimečného single skinu. Progresivnější koncepce tu na trhu asi není!
Nejen vysokohorský speciál a drak pro každého začátečníka, ale i kite pro každého „semtam-jezdiče“ nebo vyznavače back-country stylu.
Kite Flysurfer Peak3 a jeho single skin koncept není potřeba po několika letech na trhu asi uvádět. Snad každý tento kite viděl a asi se nenajde nikdo, kdo by na něj skrz jeho revoluční koncept byl bez názoru. Názory se různí a ne každý tomuto kitu přijde na chuť. Proto si pojďme zopakovat, pro koho je tento kite primárně určen a proč:
Pokud do těchto kategorií nespadáte, nebo jste ortodoxní freestyleři, kteří jezdí tak, že nafukují kite maximálně 30m od auta a štípají na svém plácku 20x50m (zdravím Krutiča :-) ), tak asi radši ani nečtěte dál, i když…
Slabý vítr – (lightwind)
Pojďme postupně – píšu tady že je drak na slabý vítr a přitom se vyrábí ve velikostech 4/6/9/12m2 ?
Takže asi takto: díky střednímu prohnutí profilu křídla kitu je opravdu tento kite schopný ve slabém větru doručit opravdu hodně výkonu a krásně plynule táhnout. K velikosti kitu si pro odhad připočtěte +30% navíc. Tzn. že devítka je vám schopná na rychlém povrchu pokrýt cca stejný vítr jako Speed 15m2
Začátečník
Něco už mám na tomto kitu odučeno ve škole a pokud chcete kite, který při puštění baru vypne výkon, kite se snadným a lehce pochopitelným restartem, kite který je odolný i přes jeho pohledovou chatrnost, tak asi není co řešit – kite není naplněný vzduchem a pokud začátečník není vyloženě šílený a nepráská s kitem o zem s naplno přitaženým barem, tak vydrží opravdu hodně.
Kite navíc umí držet krásně na kraji okna a čekat na povely začátečníka, na které nereaguje přehnaně zbrkle a díky intuitivnímu a krásně čitelnému tahu na baru přesně cítíte, co se s kitem děje.

Díky jeho schopnosti létat ve slabém větru navíc můžete trénovat v nejbezpečnějším rozmezí lítatelného větru a progres začátečníka jde krásně a bez úrazů nahoru.
Další pozitivní vlastnost vyplývající z jeho schopnosti létat ve slabém větru je i to, že alespoň ve větších velikostech tohoto kitu se mi nikdy nestalo, že by byl kite lehce přebrzditelný – tzn. opět lepší možnost pochopení funkce depoweru pro začátečníka.

Freeride
Kite je typu – „přitáhni a jeď“ – díky jeho nižší štíhlosti (drak není žádná dlouhá nudle) není tak háklivý na správné mávání, prostě si drží na kraji okna a táhne jako vlek, výkon je tam vždy, když potřebujete.
Trošku nevýhoda začíná při horní hranici větrného rozsahu, kdy se může lehce projevovat klepání odtokové hrany, i když i toto bylo od prvního modelu kitu eliminováno a navíc to už jasně víte, že je čas na menší velikost kitu.
.jpg.aspx?width=620&height=465)
Vysokohorská turistika
Ano, toto je kite, který je pro vysokohorskou turistiku určen – nerad bych se opakoval, stačí si přečíst důvody výše – dostatečný depower, skvělé restarty, stabilita v poryvech, relativní klidnost kitu.
K tomu ještě přidám důležité faktory jako jsou – klidný a předvídatelný tah v kiteloopu, nízká hmotnost a minimální velikost po sbalení.
Pokud hledáte kita na skialpy, kite, který vám nebude vadit v batohu ani při přechodu vysokohorského hřebenu, nebo draka, který vás nahoru vyveze místo šlapání a pak ho pohodově odpálíte a sbalíte do malinkého lavinového batůžku a ještě zbude místo na svačinu, pak je Peak3 jasná volba.

Freestyle? Skoky?
Pro mě největší inovace tohoto kitu nespočívá v přidání páté lajny - Reef lajny, ale ve zlepšené schopnosti skákat. Ano, nebojím se tvrdit, že s novým Peak3 se dá skákat velice podobně jako s jakoukoliv jinou komorou. Kdo čeká nebeské výšky a 8 rotací v oldschoolu, ten ať si koupí Speed, nebo nějakého jiného letce. Tento kite má prostě schopnost, aby svými skoky uspokojil většinu vyklidněnějších „semtam-jezdičů“ .
Já nevím proč je zrovna toto nedoceněné použití u tohoto kitu, ale mimo jiné ho moc rád používám na kicker session – tzn. – slabý vítr, nic se nedá dělat – vytáhneme Peak, postavíme kicker, kite tě roztáhne a v unhooku a zkoušej, co to jde. Z mého pohledu na to tento kite rozhodně není špatný díky pár vlastnostem – klidný, táhne ve slabém větru, když s ním práskneš o zem, nic se mu nestane. Když nepřehmátneš a pustíš bar, rád na tebe na kraji okna počká.

Inovace u PEAKU 3
Flysurfer i pro tento model kite opět o něco vylepšil. Krásné a zářivé barvy už jsou (a doufám zůstanou samozřejmostí), ale hlavně se mimo jiné jedná o:
Eliminace vývazu o 30%
Kite je schopný létat ještě ve slabším větru, má ještě lepší low end a snižuje se tím možnost zamotání – nemůžu soudit, neměl jsem s tímto problém ani u předchozí verze. Zároveň by nové nastavení vývazu mělo eliminovat klepání – to si myslím, že není opravdu nijak hrozné, ale v poslední třetině, čtvrtině větrného rozsahu už se projevuje a lehce dává najevo, že je čas na menší kite. Vzhledem k tomu, ale že se u mých 9m2 Flysurfer Peak3 jedná o vítr mezi 7-9m/s, tak tam je jasná volba můj Torch 9, který na sněhu v tomto větru krásně začíná.
Reef line
Toto jsem si zkusil jen velmi zběžně – jen jednou na kite navázal, aby se neřeklo – o tom spíš napíšu více později. Jedná se vlastně o pátou šnůru připevněnou na uši kitu, vedenou vnitřkem do středu. Kite po od střelu stáhne uši ke středu jako harmonika, sbalí se , SYMETRICKY ztrácí tah a čeká na opětovné rozbalení. Reálně se už těším až toto vyzkouším v pár křížovkách v nějakém obtížnějším vysokohorském terénu a zjistím jak to funguje naostro.
Více vyztužená náběžná hrana
Při napojování reefliny jsem si všiml, že náběžná hrana není na exponovaných místech tvořená pouze jednou vrstvou látky, ale dvěmi, tedy kite víc vydrží i při ne zrovna šetrném používání. To určitě mimo začátečníka ocení i profesionál.
Závěr
Pokud chcete draka, který na sněhu a na landu zvládá skoro vše, kite do vysokohorských podmínek, za přijatelnou cenu a s velice kultivovaným chováním, který umí skákat, ale nepotřebujete nezbytně nutně při každém skoku píchat mraky, pak Peaka určitě do svého hledáčku zahrňte.
Tady najdeš další krátkou recenzi s videem.
Najde se tu nějaký jiný názor na tohoto draka?