DÁRKY K NÁKUPU nad 500 Kč:  trapézy, pončo, cvičný kite,
kšiltovky, kite voňky do auta a doprava ZDARMA
.
Dárky najdeš ve svém košíku.

Být, či nebýt kiter začátečník samouk?

1014
 

Tento starší článek z archivu je opravdu velice obecně podaný. Určitě není napsán jako návod, podle kterého by se mohlo začít kitovat, ale je stále aktuální. K tomu, abyste se naučili kitovat byste potřebovali tisícero informací, které se nejlépe naučíte v kite škole.

Neustále se setkávám s lidmi, kteří přemýšlí, že začnou kitovat. Většinový problém je ale ten, že si daný jedinec koupí kite a vleze s ním na spot v domnění, že to nějak poletí. Nepoletí, ale potáhne, zraní, zabije. S autem byste taky na cestu nevjeli do města, pokud byste nikdy předtím neseděli za volantem v autoškole, ale… Spíš něž abych vás tu krmil řečma typu, tohle nedělejte…, akorát někoho zraníte, ne-li zabijete, tak vám prozradím pár základních rad, jak sám sebe bezpečně zasvětit do světa kitování a dokázat se vyhnout chybám, které můžete jako jedinec udělat.
 


Rada první: Nechoď na spot, kde je kupa kiterů. Zajetí kiteři vědí o čem mluvím. Začínající kiter si těžko uvědomuje rizika, která mohou nastat. Nespočetněkrát jsem na spotu potkal nějakého blázna, který si myslel, že se na kitu otrká a bude z něj kiter. Každý se po čase naučí kitovat. To je čisté dogma, ale nabízí se otázka, za jakou cenu. Boule na hlavě, zlomená noha...? Mílí samouci začátečníci. Určitě máte někde v okolí svého bydliště rozlehlou louku, modelářské letiště apod. Tam na velkou skupinu kiterů určitě nenarazíte. Spot hojný na překážky, jako jsou stromy, auta, domy atd. to taky pravděpodobně nebude. Kite spoty ve vašem okolí najdete třeba tady.

 


Rada druhá: Setkal jsem se s nejedním kiterem, který si koupil kite veliký jak Brno, aniž by někdy předtím držel draka v ruce. Šel svého miláčka, za který utratil samozřejmě pěkný balík, vyzkoušet do větru, ve kterém se létají o několik metrů čtverečných menší kity. Pokud jste nikdy nedrželi kite v ruce, pořiďte si nějakého cvičného prcka, ať se pořádně naučíte, kde má kite větší a kde menší tah, ala větrné okno. Spousta firem se již v dnešní době na tento problém specializuje a zabývá se i výrobou těchto cvičných dráčků. Jakmile vám bude jedna velikost málo, postupujte po velikostech. Kupte si 5m draka, pak 10m se kterým se budete učit třeba rozjezdy s prknem a tak dále. Po roce můžete být plně vybavený rider.
 


Rada třetí: Určitě na sníh a land noste minimálně helmu. Kite není hračka a často si sním dáte pěkně do huby. Určitě nejednou poznáte sílu větrného tahu a padat se budete muset naučit tak jako tak.

Čemu dáváte vy přednost? Autonomnímu jedinci, který se učí kitovat doma za barákem na poli, nebo kitekurzu? Já osobně se přiznám, že když jsem začínal, tak jsem byl pro první možnost. :D Další rady můžeš najít i tady nebo pokud vás nějaké napadají určitě se nebojte je napsat do komentářů.

Čau, Baladič

 

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

j.nesnera@seznam.cz

 Všichni, kteří začínali sami před 4-5ti lety, tak byli na louce, nebo vodě skoro sami a nemuseli se nikomu moc vyhýbat a dávat pozor, aby sami nebyli nebezpeční. Dneska už žádný spot není volný a všude začíná být dost těsno. Pro samouka už není moc místa na cestu pokusů a omylů. Minimálně základní kurs je téměř povinnost, aby všichni přežili ve zdraví.

v.hrabovsky@seznam.cz

Řekl bych že vhodnost začínání bez kurzu je silně závislý i na samotném jedinci. Někomu kdo tráví větčinu času někde v kanceláři nebo doma u PC a sporty vidí jen v televizi, bych cestu samouka důrazně nedoporučil. Osvalenéí tělo sportovce vydrží bez vážnějšího poškození výrazně větší "záhul" než než netrénované tělo  povaleče nebo kancelářského IT pracovníka, nehledě na rychlost reakcí na danou situaci, rovnováhu, koordinaci pohybů, techniku pádů a podobně.
Já si taky prošel cestou samuka a šlo to. Stejně jako předtím třeba na snowboardu. A myslím že mi to i hodně dalo, že jsem si sám vyzkoušel všelijaký nestandartní a krizový situace, do kterých se kiter po kurzu jen málokdy dostane. Ale souvisí s tím to že když mě drak neplánovaně poslal ve stylu supermana o 5m dál na krtinec. Tak jsem z gatí vytřepal hlínu, z mikyny sundal kudlibabky, otřepal se a znovu startoval draka a opakovalo se to poměrně často i třeba díky mítu, kde jsem se s drakem učil (vítr třeba 2 - 10 m/s).
Každopádně základ ovládání který mi byl vysvětlen  během asi 2h při koupi bazarovýho draka mi dal hrozně moc a alespoň bez takovýho minima, co mě za tu chvíli kamoš naučil, mohly být první pokusy o kiting o dost drsnější.

pospezdenka@seznam.cz

 Mam z clanku trosku pocit, ze nabada do zacatku bez kurzu, ac pod dohledem zkusenejsiho. Ac jsem sam samouk, nabadam lidi ve svem okoli vybrat si cestu kurzem, cesta zacatecnika je zdlouhava a nebezpecna. Pozor ale na vyber skoly, bohuzel jsou takove skoly, ktere poradaji kurzy i bez vetru (den pred konanim klidne kurzanty informuje, ze vetrne podminky jsou dobre) a na kurzu si pak jen prohlidnete ruzne typy kitu, dozvite se rozdily mezi nima a vyslechnete si teorii. Urcite bych si sam pred terminem pohlidal, jestli opravdu bude foukat a za nepriznivych podminek si kurz odlozil

andrej.mikulik@gmail.com

Ja som sa to naucil bez kurzu... Ale bol som s kamaratom, ktory mi povedal vsetky zakladne bezpecnostne pravidla, ukazal mi ako sa navezuje kite a pripravy vybava. Najprv som lietal chvilu ~2 hodiny s cvicnym drakom na kitetesting day, ked som sa to naucil ovladat, siel som na "velkeho" - kamarat mi dal spravne velkeho draka. Zacinal som na snowboarde. Na snehu je to o kus lahsie ako na vode.Kite-ujem uz celkom dlho a co to som sa naucil. Tiez som pomohol zacat dalsim ludom bez kurzu. Zaujemcom hlavne hovorim, nech to neskusaju sami. Ak chcu usetrit za kurz, potrebuju aspon skusenejsieho kamarata co im je to ochotny poriadne vysvetlit.

Shop

Magazín

Bazar