Dáváme dárky k nákupu (trapéz, cvičný kite, měřák větru...) nad 4 000 Kč. Najdeš ve svém košíku !

Jak vybrat neopren?

2785
+Napiš článek
 

Letní sezóna pomalu začíná a kdo se chce ještě už na vodě, musí do tepla nebo se řádně vybavit neoprénem. Mrkneme se na technické vychytávky neoprenů GUL.

Neopreny se používají v celé řadě vodních sportů, jako je plavání, vodáctví, surfing, paddleboarding, windsurfing, kiteboarding, ale třeba i rybaření. Vybrat si ten správný, který ti poskytne maximální komfort není jednoduché. Pro výběr správného neoprenu je důležité pochopit na jakém principu vlastně neopren funguje.

neopren_GUL_5mm_flexor.jpg

 

Jak funguje neopren?

Ač se to nezdá, voda je poměrně dobrý tepelný izolant. To znamená, že pokud neteče a nepromíchává se, velmi špatně vede teplo. Přesně toho neopren využívá. Neopren je houbovitá gumová hmota, která nasákne a zadržuje vodu. Ta se v něm v kontaktu s kůží ohřeje a protože jen těžko odtéká z houbovité hmoty pryč, vytvoří se tak kolem těla izolační vrstva z teplé vody. Je proto velmi důležité vybrat správnou velikost neoprenu. Příliš malý neopren způsobí špatnou pohyblivost a nepohodlí, příliš velký neopren zase nebude správně držet teplo, protože do jeho volných částí bude zatíkat  studená voda a ochlazovat tělo. Neopren by správně měl přiléhat na tělo, ale neměl by nějak výrazně omezovat v pohybu. U lepších neoprenů najdete také na rukávech, nohavicích a kolem krku gumové manžety zabraňující zatékání vody do neoprenu.

Suchý oblek funguje trochu jinak, ale o tom si řekneme více později.

 

Jaký typ neoprenu potřebuji?

Neoprenů se vyrábí několik typů. Rozdělíme si je podle konstrukce a uvedeme si jejich výhody i nevýhody.

 
 • Kašírový neopren:pansky-neopren-18-GUL-5-4-Flexor-PRO-ZF.png
  Stěna neoprenu se skládá z neoprenové pěnové gumy a z vnější i vnitřní strany je na povrchu textilní úplet, chránící neopren proti poškození. V kiteboardingu, wakeboardingu a windsurfingu jde asi o nejrozšířenější typ neoprenu, díky velké odolnosti proti poškození a cenové dostupnosti. Nevýhodou je trochu menší tepelný komfort.  Ten se dá zlepšit vychytávkami jako je zadní límec pod zipem pro zabránění vyšší cirkulaci vody, tepelný panel na hrudníku atd... Pravidlo, čím dražší, tím se předpokládá více těchto tepelných vychytávek.

 

 • Pogumovaný neopren:
  pansky-neopren-5-4-gul-waterman.jpgStěna neoprenu je stejná jako u kašírového s rozdílem, že u pogumovaného je na vnější straně místo textilního úpletu tenká vrstva celistvé hladké gumy. tento typ neoprenu se vyznačuje lepšími izolačními vlastnostmi. Někdy se označují i jako neopreny polosuché. Důvodem je povrchová gumová vrstva, která brání výměně vody nasáklé v neoprenu a lépe tak udrží ohřátou vodu na těle. Z vlastní zkušenosti vím, že když v takovém neoprenu vlezu do vody, ještě po několika minutách mám tělo v suchu. Další výhodou gumové vrstvy je že na větru rychle oschne a brání tak ochlazování neoprenu odparem. U kašírových neoprenů se totiž nasáklá voda z neoprenu na větru postupně odpařuje a neopren se tím ochlazuje. Naopak nevýhodou je menší odolnost proti poškození a z pravidla vyšší cena.

 
 • Suchý oblek
  GUL-Drysuit-2019-Code-zero.jpg Tento typ oblečení do vody má zcela jinou konstrukci a funkci než neopreny mokré. Stěna suchého obleku je tenká, složená z pevné textilie, která je z vnitřní strany potažena gumovým zátěrem zajišťujícím vodotěsnost. Součástí suchého obleku jsou i propracované vodotěsné zipy a manžety kolem krku, na konci rukávů a nohavic. Sucháč funguje podobně jako vodácký pytel. Má za úkol aby tělo zůstalo co nejvíce v suchu. Sám o sobě ale nedokáže dobře izolovat teplo. Je proto důležité se pod suchý oblek vhodně obléct. Výhodou je maximální tepelný komfort a rychlé sušení obleku. Nevýhodou je, že při skákání a dopadech do vody do obleku stejně občas trochu vody nateče, i tak ale stále dobře izoluje teplo. Další nevýhodou je vysoká cena zpravidla nad hranicí 10 000 Kč a také fakt, že při protržení suchého obleku do něj nateče hodně vody a ztrácí při delších pobytech ve vodě svou funkci. Je výbornou volbou třeba pro instruktory, kteří velkou část dne stojí ve studené vodě s minimem pohybu, nebo pro neskákající kitery.

 

Jak tlustý je potřeba neopren, aby mi nebyla zima?

Neopreny je možné rozdělit na do následujících kategorií "letní a zimní", "s lepenými nebo šitými švy". Každý neoprén má ve svém popisu základní údaj a to je tloušťka. Příklad může být 3mm nebo také 5/4. Tento údaj nese informaci 5mm na tělo a 4mm na končetiny. Číselný údaj neoprenu 6/4/3,dává informaci o tloušťce 6mm na tělo, 4mm na nohy a 3mm na ruce. Který neoprén je tedy ten co potřebuji?
 

 • Letní: Většinou se takto označují neopreny s tloušťkou do 3 mm kašírové nebo kombinované s gumou,  s šitými nebo i lepenými švy.  Tloušťka neoprenu bývá často kombinovaná a v pohybově namáhaných místech bývá neopren tenší, aby nebránil v pohybu s označením např. 3/2. Na trhu najdeme spoustu variant od "shorty"  (krátký rukáv i nohavice, dlouhý rukáv krátké nohavice, nebo variant "convertible" (krátký rukáv a dlouhé nohavice) nebo varianta "steamer" (dlouhý rukáv, dlouhé nohavice. Tyto neopreny jsou vhodné spíše do teplé vody a počasí odhadem s teplotami nad 18°C. U shorty šitých neoprénů platí ještě vyšší teplo nad 24°C. To že se nazývají letní, ještě neznamená, že takový neoprén bude postačovat na celu letní sezónu v našich domácích podmínkách.

 • Zimní: Označují se tak zpravidla neopreny s tloušťkou 4/3, 5/3, 6/4/3. Často částečně nebo zcela pogumované. Označení zimní zase neznamená, že jde o neopren určený na zimu, ale spíš na jarní, podzimní a u nás i letní podmínky s teplotami vzduchu a vody okolo 10 - 20°C.

 • Suchý oblek: Je asi jediná možnost jak jezdit na vodě v extrémně chladných podmínkách s relativním tepelným komfortem a dobrou pohyblivostí. Pod sucháč je potřeba se podle vnější teploty dostatečně obléct. Ideální jsou speciální fleecové obleky k tomu určené nebo thermo prádlo. Dobře fungují i klasické tepláky, podvlíkačky, trika a mikiny, případně svetr. Výhodou suchého obleku je možnost se pod něj obléct tak, aby ti nebyla ani zima ani moc teplo. Není špatný nápad si do batohu přibalit nějaké oblečení navíc a když je Ti zima, tak se pod sucháč jednoduše přiobléct.

 • Neoprenové doplňky: Nezanedbatelnou součástí do vody jsou i neoprenové doplňky, které mohou do velké míry zvýšit celkový tepelný komfort. Každý kontakt holé kůže se studenou vodou znamená velké tepelné ztráty. Je proto dobré, pokud možno všechny části těla schovat do neoprenu. Patří k nim kukly nebo čepice, rukavice a boty či neoprenové ponožky. Kukla zábrání velkým ztrátám tepla přes hlavu, rukavice proti prokřehnutí a ztrátě citu v prstech a boty jako tepelná i mechanická ochrana nohou. Neoprenové body dobře chrání chodidla před poraněním o ostré předměty na dně jako jsou kameny, mušle, nebo ježci (trny z ježka podrážku mohou propíchnout, ale rozhodně výrazně zmenší hloubku kam proniknou do nohy).

kukla-gul-twin-neck-hood.jpgneoprenove-rukavice-1-5mm-gul-windward.jpg
 

 

Co znamenají technické popisy?

Spoje a švy:

 
 • NEONSEAMNeonseam.jpg

Vysoce pružný a odolný šev. Prošitý a přelepený silikonovým zátěreme. Zaručuje 100% těsnost a součastě vysokou odolnost v namáhaných místech. Snižuje také odírání kůže.

 

 • LIQIDSEAMGUL-neopren-Liquidseam.png

Plochý šitý šev zatesněný a zpevněnýsilikono-urethanovým zátěrem. Dodává švu vyšší pevnost a dokonalou těsnost proti vniknutí vody.
 

 
 • BLINDSTITCHBlindstitch.jpg

Dvojitě lepený a následně povrchově prošitý šev. Vnitřní vrsva neoprenu ovšem není prošitá takže zůstává rovná a hladká. Šev ze ze vnitř navíc přelepen páskou, která spoj ještě posíli. To zabraňuje pronikání vody do neoprenu vpichovými dírkami a zabraňuje odírání kůže, při dlouhém používání.

 

 • FLATLOCKFlatlock.jpg

Spoj vytvořený zaklínováním vrstev veoprenu a prošitím. Výsledkem je plochý, pevný a pružný šev.

 

 

 • NEOTAPEGUL-neopren-Neotape.png

Vnitřní provedení spoje překrytím švu flexibilní hladkou hmotou. Zaručuje maximální vodotěsnost švu a komfort. Provedení v černé či zlaté barvě.

 


 

Vychytávky:

 
 • TITANIUM 2 TITANIUM2.jpg

Tenká vrstva uvnitř stěny neoprenuodrážející teplo zpět k tělu. Funguje podobně jako lesklé termo fólie, které používají třeba záchranáři, aby zabránili podchlazení. Neopren s titanium vrstvou poskytne tepelný komfort jako tlustší neopren avšak bez snížení pohyblivosti.

 

 • BOLTDRY BOLTDRY.jpg

Nejrychleji schnoucí typ neoprenu. Vnitřní "kožíšek" držující vzduchovou mezeru nezi kůží a neoprenem zvyšuje tepelný komfort neoprenu a díky malé nasákavosti vody velmi rychle schne.

 

 • THERMOSPANTHERMOSPAN.jpg 

Vnitřní vrstva obleku obsahující velké množství vzduchu pro tepelnou izolaci těla. Odvádí přebytečnou vodu pryč od kůže a vytváří vzduchovou mezeru. Snižuje tak tepelné ztráty.

 

 • AERO - COMB AEROCOMB.jpg

Vrstva minimalizující hmotnost a zvyšující obsah izolujícího vzduchu v neoprenu.

 


 

 • SNAKESKIN SNAKESKIN.jpg

Povrch připomínající hadí kůži, dobře odpuzuje vodu, zpomaluje nasákání vody do neoprenu a rychle schne. Vysoká odolnost proti otěru. Snížením proustnosti hodní vrstvy Neoprenu se zabraňuje rychlé výměně ohřáté vody za studenou, tkaže oblek lépe drží teplo. Vodu odpozující povrch navíc na vzduchu rychle obeschne a zabraňuje odpařování vody z neoprenu, čímž zabraňuje dalšímu ochlazování.

 

 • MESHMESH.jpg

Hladký vodě odpudivý povrch, hránící tělo proti studenému větru a chladivému odparu vody z neoprenu. Vrstva také zpomaluje výměnu vody nasáklé v neoprenu.

 

 • G - TAPE G-TAPE.jpg

Páska překrývající a zpevňující švy na vnitřní straně neoprenu.

 

 

 • GLIDE SKIN GLIDESKIN.jpg

Měkké pogumované těsnění kolem krku. Usnadňuje oblékání neoprenu, a zabraňuje proniknutí vody. Jemný povrch současně zabraňuje podráždění citlivé kůže na krku.

 

 • AQUARING AQUARING.jpg

Těsnění kolem zápěstí snižující vnikání vody.

 


 

 • KEY POCKET KEYPOCKET.jpg

Kapsička na klíč s dírkou pro odtok vody a gumičkou na bezpečné přidělání klíče.

 

 

 

 • S-SEAL S-Seal.jpg

Dva tenké gumové proužky, které přilnou na kůži. Zlepšují těsnost a omezují vyhrnování neoprenu.

 

 

 • INFINITY FLEX I-FLEX.jpg

Extrémě pružná a měkká látka. Z této látky je vyráběno oblečení do vody, které se vyznačuje vysokou UV ochranou a odpodivostí vody, což podporuje i rychlé schnutí.

 

 • RAZORSOLE RAZORSOLE.jpg

Ostré výřezy v podrážče s protiskluzovou funkcí. Zvyšují i flexibilitu boty pro dobrý cit v vhodidle a volnost pohybů.

 

 

 • RECOIL RECOIL.jpg

Pogumovaný povrch na nártu, terý funguje jako vyztužení a ochrana proti otlačení šlach.

 

 

 • LEASH GUARD Gul-2016-LAESHGUARD.jpg

Ochrana mezi prsty proti zaseknutí leashe. Zabraňuje 

 

 

 • H10 SOLE Gul-2016-H10.jpg

Gomová podrážka, pro maximální cit v noze. Tato podrážka je výsledkem snahy, co nejvíce se příbléžit citlivosti bosé nohy.

 

 

 

Materiály:

 • FLEXTEX Gul-2016-Flextex.jpg

Trojitě pletený neopren s vysokou odolností a dobrou pružností.

 

 

 

 • RS - FLEX Gul-2016-RS-FLEX.jpg

Nejnovější vyvynutý neopren se 150% průtažností, o 20% lehčí, a o 30% méně nasákavý ve srovnání s X - FLEX

 

 

 • X - FLEX Gul-2016-X-flex.jpg

150% průtažnost, o 10% lehčí a absorbuje menší množství vody. Měkký a pohodlný materiál.

 

 

 • X - FLEX THERMAL Gul-2016-X-FLEX-THERMAL.jpg

Kombinace X - FLEX martiálu s technologií THERMAL SPAN. Výsledkem je lehčí a tepelné lépe izolující materiál.

 

 

 • G - FLEX Gul-2016-g-flex.jpg

100% průtažnost. Používá se na neoprenech vysokých řad pro větší pohodlí a možnost pohybu.


 

 • D-flex Gul-2016-D-FLEX.jpg

Teplý odolný neopren s 50% průtažností.

 

 

 

 • Duratex Gul-2016-DURATEX.jpg

Vysoce odolný neopren. 4 - 5x odolnější proti otěru než běžné neopreny.

 


 

 • Powertex Gul-2016-POWERTEX.jpg

Materiál používaný na kolenní panely. Maximální odolnost, se současnou vysokou pružností.
 

Bojíš se, že nevybereš správnou velikost?

Přijeď si neopren vyzkoušet do showroomu v Ostravě, kde ti poradí, jaký neopren pro tvé potřeby bude ten nejlepší.

Čau na studené vodě, Leguán

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

V diskuzi není žádný komentář, buď první!

Shop

Magazín

Termika v kitingu proč, jak a kde

Mezi kitery je často slyšet, že termika tohle a termika tamto. Uděláme si v tom jasno, protože není termika jako termika...

0

Bazar