15-50% SLEVA na KITEBOARDY celý měsíc! Připrav se na vodu.

DÁRKY K NÁKUPU nad 500 Kč:  trapézy, pončo, cvičný kite,
kšiltovky, kite voňky do auta a doprava ZDARMA
.
Dárky najdeš ve svém košíku.

Jak začít s kitingem?

4766
 

Pokud se chystáte vyzkoušet kiting na vlastní kůži, máme tady pro vás pár rad, jak na tento krásný sport, který se v různých podobách dá provozovat po celý rok. Je jedno jestli si vyberete kiteboarding (voda), landkiting (tráva), snowkiting (sníh) nebo budete provozovat všechny podoby tohoto sportu. Je i jedno jestli jste mladý progresivní jezdec nebo už si chcete jen tak zajezdit a užívat si volnost. Kiting je velice rozmanitý sport a každý si najde to svoje. Než si kiteboarding začnete užívat naplno, je potřeba se ho nějak naučit :). Tady je pár bodů jak se rychle, bezpečně a bez zbytečných problémů dostat k tomuto sportu.

Mějte na paměti: Vítr je živel!!! A teprve časem poznáte, co si můžete dovolit v daném okamžiku. Prostě všechno chce dělat s rozumem.

 

Jak se stát kiterem?

Jak začít s kitingem - snowkiting

 

1. ZÍSKEJ INFORMACE

Příprava je důležitá a v dnešní době internetu asi není problém si tyto užitečné informace najít. Určitě se dozvíte, že kiting je nebezpečný sport pokud se dělají chyby. Pokud se chcete těchto chyb vyvarovat, je dobré absolvovat kurz a být pod profesionálním dohledem. Je to jen doporučení a není to nutnost, ale pokud si vyberete kvalitní kite kurz nemusíte si tento článek ani číst dál, protože všechny nejasnosti, co jako začátečník máte, vám vysvětlí právě tam. 
 

2. STANOV SI SVÉ PRIORITY

Hlavní otázka zní: Kde a jak budete jezdit?

Od tohoto rozhodnutí se pak dále odráží další rozhodnutí. Výběr vybavení (konstrukce draka a velikost) plus další potřebné vybavení k tomuto sportu (trapéz, prkno,...)
 

3. ABSOLVUJ KITE KURZ

Pokud z nějakého důvodů nechcete absolvovat kurz, tak alespoň kontaktujte někoho zkušenějšího ve svém okolí.  Ten vám určitě pomůže a podělí se s vámi o své zkušenosti. Je zde sice nebezpečí, že nedostanete úplně ty správné informace, nicméně je to bezpečnější, než začínat úplně sami metodou pokus omyl někde na poli za barákem.

Výhody kite kurzu - šetří čas, nervy a zdraví při učení, neničíte si vlastní vybavení, osvojíte si správné návyky a techniku, naučíte se rozhodovat jaké je vhodné vybavení dle daného větru, poznáte kulturu a pravidla tohoto sportu, vyzkoušíte si více kitů a poznáte sami co vám sedí, usnadní vám to vstup do vaší kite kariéry a tyto informace jsou mnohem cennější než to, že se v kurzu naučíte jezdit. 

Výhody samouka - šetří finance...ale to je taky otázkou jestli je to pravda, protože když si vyberete na začátek špatné vybavení, budete platit vlastně dvakrát:)
 

Jak začít s kitingem - Rujana Harakiri kite kurz
 

4. JEZDĚTE ASPOŇ VE DVOU

Ano je to sport pro jednotlivce a pro řízení draka si vystačíte sami. Je dobré si uvědomit, že jezdit sám není úplně bezpečné. Nikdy nevíte, co se může přihodit, ale věřte, že se na odlehlé pláni nemusíte nikomu dovolat o pomoc.

Parťáka můžete najít jak v kite kurzu tak přímo na spotech. Neustále se lidi domlouvají na spolujízdu za větrem třeba na kite fórech, atd.
 

5. VYLÍTEJ SE S MALÝM DRAKEM NA SOUŠI

Zásada číslo jedna, než vytáhneš malého tréninkového draka. Najdi si vhodné podmínky pro kitování. Pro začátečníka je ideální velký prostor bez překážek, které by ohrožovaly vaší bezpečnost. Když se postavíte po větru (to znamená, že vám fouká do zad) měli by jste před sebou mít volnou plochu pro první manévry. Vytáhnete malého draka a učíte se lítat ve větrném okně (naučíte se, kde kite víc tahá, kde je naopak klidný). 

Nevýhodou samouka je, že takového draka např. 3m2 na jízdu moc nevyužijete a pokud ho nebudete mít pro zábavu (děti nebo jiní začátečníci, co si to chtějí vyzkoušet) bude vám ležet doma a to už jsou vyhozené peníze, za které jste mohli dostat seznamovací kurz.


Jak začít s kitingem - cvičný kite
 

6. MRKNI NA BEZPEČNOSTNÍ SYSTÉMY (každá značka to má trochu jinak)

Než přejdete k větším depower kitům, které jsou již určeny k jízdě, naučte se používat bezpečnostní systémy daného modelu. Není nic horšího, než když v případě vzniku krizové situace neumíte včas a správně zareagovat. Když je umíte použít, vyvarujete se nebezpečným situacím, protože během vteřiny se můžete zbavit všeho a zůstane vám jen trapéz kolem pasu :). 
 

7. HURÁ K VĚTŠÍM DEPOWER KITŮM, ALE OPATRNĚ

Teprve, když už umíte s malým kitem a prošli jste si bezpečnostní systémy u velkého kitu, se můžete pustit do létání s depower drakem. Dejte si opět záležet s místem, kde budete trénovat a musíte brát ohled i na vítr. Bude-li vítr příliš silný, kitování odložte na jindy (zvlášť pokud máte větší kite). I tady je ještě lepší vyzkoušet si menší velikost. (např. 6-9m2) Ovládání se potom nemění ani u velkých draků, které mají jen větší výkon a jsou línější při zatáčení. Menší kite = menší výkon = menší riziko vzniku krizové situace. Přesto je ale bezpečnější létat s velkým drakem ve slabém větru, než s malým drakem ve větru silném!


Jak začít s kitingem - snowkiting freeride
 

8. KDY JE VHODNÉ VYZKOUŠET VODU

  • umíte bezpečně ovládat velký depower kite na souši (je lepší když jste začali s kitingem už v zimě a jste vyježdění)

  • umíte používat bezpečnostní systémy

  • umíte regulovat výkon draka

  • Umíte si draka zabalit na vodě a využít ho pro svou záchranu? Už jse si to vyzkoušeli na nečisto v bezvětří nebo alespoň na suchu?

Pokud z následujících bodů v něčem zaostáváte - Do vody se nehrňte, protože by jste se zbytečně trápili a hned vám řeknu, jak by to dopadlo...Vstoupíte do vody, třeba se vám povede na prkně i rozjet, ale dříve čí později spadnete. Pomalu po větru začnete odpadat a potom vás buď čeká motání draka na hladině a následné plavání nebo druhý břeh:)

Co můžu doporučit, když chce na vodě člověk trénovat sám. Jeďte někam, kde je mělká voda po kolena a pro prkno si vždy dojdete (je velký rozdíl mezi mělkou a hlubokou vodou - článek srovnání). Rychleji se naučíte starty z vody a následnou jízdu. Učení vám půjde líp, protože to budete moci zkoušet pořád dokola bez plavaní:) (Takové místo je např. Německo - Wiek nebo Polsko - Hel). To souvisí i s následujícím bodem.
 

Jak začít s kitingem - freestyle
 

9. VÝBĚR KITE SPOTU A SÍLA VĚTRU

Tohle není dobré podcenit. Hlavně v začátcích s kitingem vám to může dost usnadnit učení. Neházejte si klacky pod nohy, když to jde i jednodušeji. Protože i když začnete s malými draky a pak přejdete na větší, ale vyberete si pro začátek nevhodnou lokalitu nebo nesmyslný vítr. Můžete se opět dostat do problémů a mohlo by vás to odradit a vaše úsilí bude k ničemu. Já když vidím že to na vodě nestojí za to, už tam ani nelezu, protože mi to tolikrát pokazilo náladu, že se raději směji na břehu. Dobrá rada... když jste začátečník a na spotu jste poprvé, nebojte se oslovit místní. Zeptejte se, jak to tu chodí, na co si dát pozor, atd. Hlavě když nevím s velikostí draka nebo si nejsem jistý jestli mi to pojede. Kouknu po ostatních s čím jezdí. Nehrnu se do vody, když všichni jsou na břehu a postávají u kitů. Většinou to není z důvodu, že by se jim nechtělo, ale protože je to na vodu málo (u snowkitingu a landkitingu je to jedno, když přestane foukat, prostě to jen nejede, ale stojíte na místě)
 

10. VÝBĚR KITE VYBAVENÍ

Uvažujte nad pořízením pořádného kite vybavení až ve fázi, kdy jste se kiting naučili. Pokud jste absolvovali kurz budete mít lepší představu, co hledat a budete se mít na koho obrátit nebo dostanete i nabídku zvýhodněné ceny při koupi a cena kurzu se vám vrátí. Pokud jste se vydali cestou dalekou a sami, vyhledejte odborníka, který vám rád pomůže vybrat něco přímo pro vás. Osobně doporučuji vyzkoušet co nejvíce draků ve vzduchu - po kamarádech, na testovacích akcích nebo prostřednictvím půjčovny.

 


Dá se vybrat i z bazarového vybavení, ale nese to s sebou riziko. Aby vás někdo neošidil přečtěte si ebook s informacemi, jak vybírat kite vybavení na bazaru.
 

Související články:

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

lesar@seznam.cz

 ahoj, je to presne jak pise milan, ale jde o to kdo te to nauci a hlavne jak. Je pravde ze je to masovka, skol je hodne, ale i ty stare se meni!! cim vic skol je tim min oni maji zajemcu! napriklad ted sem byl na rujane  a o pet let  zpet tam byli v campu myslim dve a ted tam jsou 4 stale a buhvi kolik jich tam jezdi na wejkend! Kdyz sem o wejkendu videl jak uci instruktori kiting tak bych blil!! Asi to tam spoustu lidi zna, ale je uplnej des sledovat jak stratujou lidi kteri to neumi na kraji mezi autama a lidma!! INstruktor ma bar v ruce poradne si nezkontroluje snury a necha zenu ktera parkrat jea, mozna ze i to ne drzet kajta a instruktor se tam rozciluje ze mam dneska blbej den ze se na to vysere!!! samozrejme ze snury byli premotane!!! misto toho aby vzali kajt do vody nekolik desitek metru od kraje a tam si trenovaly!! uz sem tam videl nekolikrat jak drak i s clovekem prelitl auta zustal vyset na strome!!!kdy konecne ty co uci pochopi ze co lidem  ukazou v kurzu pak delaji porad!!! Instruktora dela kazdej jouda kterej jezdi, a umi skocit ale zkusenosti nulove!! Az na vyjimky, ale tech je uz malo!!! co je na tom ze to umi hezky povypravet, ale nerekne i ty negativa a nebo je jeste uci!!!

zenacm@seznam.cz

Každý máte svým způsobem pravdu...vždy to je ale o bezpečnosti, ohleduplnosti a slušnosti...pravidla nejsou od toho, aby se porušovala, je potřeba je dodržovat a ctít...čím víc lidí bude jezdit a zkoušet to, tím víc je potřeba tato pravidla dodržovat a učit je právě ty kitery, kterří tato pravidla neznají...v tom jsou kite školy zapotřebí, stejně jako na naučení základní osobní bezpečnosti kiterů, kteří si nedokážou představit co kite dokáže vygenerovat za sílu, kterou je nutno zkrotit...třeba to ale bude stejně tak módní záležitost jako windsurfing, kde se, a není to zase tak dlouho, windsurfaři a cluby rodily jako houby po dešti...a kde jsou dnes?Někdo to vyzkouší, chytne ho to a vydrží a přizpůsobí se pravidlům hry...kdo ne, pak ať je trestán pokutami a třeba i vězením za ublížení na zdraví z nedbalosti.(tím nechci říct, že se nehoda nemůže stát i tomu, kdo hraje podle pravidel, ale ten si aspoň dle mé zkušenosti zařídí pojištění)

kolcar@email.cz

Článek je pro začínající kitery fajn, ale na druhou  stranu je třeba zmínit obrovský problém vznikající s přibývajícím množstvím kiterů a to na dobrých spotech při dobré předpovědi často kritickou a nebezpečnou přeplněnost kitery. Na některých zahraničních spotech to už začíná jít do extrému i s kiteškolama, když už celá pláž je obsazená několika kiteškolama na normálního kitera už nezbývá na pláži volné místo, nebo po něm chcou zaplatit a pak se mu tam motají začínající kiteři ve výuce, kteří zaberou podstatně víc místa na vodě než vyježdění kiteři. Chápu že kiteškoly jsou dobrý byznys, ale kde proboha za pár let budou ti kiteři všichni jezdit?????a nepozabíjí se přitom navzájem???? 

Shop

Magazín

Bazar