Stále expedujeme ZDARMA objednávky od 500 Kč.

Prodejna uzavřena do 3.11.2020 :-(

...a dáváme dárky (trapéz, cvičný kite, měřák větru...) k nákupu nad 3.000 Kč. 
Vyber si dárek ve svém košíku !

Etika v kiteboardingu - IKO pravidla

200
 

Snad každý už se  při kiteboardingu někdy dostal do situace, kdy to bylo hodně těsný a mohlo to skončit špatně. Kiteři by na sebe měli brát ohled a když už ne ze slušnosti, tak minimálně kvůli bezpečnosti. IKO uvádí 8 pravidel předností a chování při kitebordingu, tak se na ně mrkneme.
 

Pravidla IKO

  1. Kiter přijíždějící k pláži dává přednost kiterovi, který je na pláži s drakem ve vzduchu. Kiter na pláži se pohybuje často blízko překážek a v poryvovém větru a většinou se snaží z "nebezpečné" pláže dostat co nejdřív pryč.

  2. Kiter jedoucí doprava (starboard) má přednost pře protijedoucím. To znamená, že má právo držet svůj počáteční směr a protijedoucí mu má uhnout tak, aby mohl ve svém směru pokračovat.

  3. Předjíždějící kiter nesmí omezit předjížděného. Při přestoupávání nastává riziková situace, kdy předjíždění o kiterovi za sebou neví.

  4. Kiter jedoucí vlnu má přednost před kitery jedoucími mimo vlnu.

  5. Kiter dává přednost ostatním plavidlům, účastníkům vodních sportů a plavcům. Toto tvrzení  ale koliduje s mezinárodními pravidly pro zabránění srážkám na moři, kdy je kiter brán jako plachetnice a má tedy přednost před plavidly jedoucími na vlastní pohon (motorový člun, skůtr atd...). Windsurfař a kiter jsou si v tomto případě rovnoceni a vyhýbají se stejně, jako 2 kiteři navzájem. Tyto pravidla ale také říkají, že je vždy potřeba brát v úvahu manévrovatelnost plavidla. Tanker ač jedoucí na motor asi nedá kiterovi přednost že :-)

  6. Dle IKO musí skákající kiter mít dostatek volného prostoru, aby nikoho neomezil. Minimálně 50 m směrem po větru a 30 m proti větru. Dle mého názoru a zkušeností to je málo, protože někteří letci jen vzduchem urazí klidně 50 i víc metrů a dalších 40 m, aby dobrzdili...

  7. Pokud jsou 2 kiteři s drakem nad hlavou na pláži, jeden chce přistát a druhý jít do vody, drží si vzájemný odstup a snaží se vzájemně neomezovat.

  8. Kiter vice upwind při míjení jiného kitera dává draka nahoru a kiter více po větru ho dává níž.

 

 

No nevím jak tobě, ale mě tu ještě minimálně 2 důležitá pravidla chybí. Víš jaká? Napiš do komentů. Můžeš je najít i ve starším článku o přednostech v jízdě při kiteboardingu.

Vše o bezpečnosti při kiteboardingu se také můžeš naučit na kite kurzu s dobrým instruktorem.

Čau a jezdi bezpečně, Leguán
 

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

V diskuzi není žádný komentář, buď první!

Shop

Magazín

Turn of Mind - splitboarding v Patagonii

Kdo už někdy byl ve větších horách po svých, tak to zná. V údolí zvláštní napětí, kdy za sebou pomalu necháváš starosti všedního života....

0

Škola wing surfingu - 1. Základy na břehu

Začneme u wingu a povíme si jak ho foukat, jak uchopit, jak s ním manipulovat, abychom chytili a cítili vítr v rukou předtím, než vůbec vyrazíme na vodu.

1

Bazar