BLACK FRIDAY: 10-65% sleva témeř na vše! Akce může skončit kdykoliv. Pospěš si!
Posíláme ZDARMA objednávky od 500 Kč. VSTOUPIT DO ESHOPU

...a dáváme dárky (trapéz, cvičný kite, měřák větru...) k nákupu nad 3.000 Kč.
Najdeš je ve svém košíku !

Jaký drak je nejlepší na hydrofoil

182
 

Preference v typech draků při kiteboardingu jsou různé. Už jsem se setkal s názory, že na vodu patří jen foukačka, naopak znám kitery, kteří preferují uzavřenou komoru na vodě, sněhu i trávě a občas se najde i někdo, kdo jezdí na vodě klidně i singleskin. A jak to je u hydrofoilu? Je nejlepší foukačka, uzavřená komora nebo singleskin? Asi se tu nebudem dohadovat, co je nejlepší, protože každý má jiné preference a každému sedne něco jiného. Podíváme se spíš na výhody a nevýhody jednotlivých typů draků v kombinaci s hydrofoilem.
 

Nafukovací drak

Hlavní výhody nafukovačky budou jednoznačně snadné restarty z vody, a bezpečnost v podobě jednoduchého provedení rescue, když se něco po... Určitě bych zmínil i přistávání na pláži, protože i v dnešní době většina kiterů na pláži nemá páru, jak přistát komoráče. Připadám si s komorou někdy jak v Americe, kde zase většina řidičů neumí používat řadící páku a spojku, protože všichni mají automat.

Naopak nevýhody jsou nutnost tahat pumpu, a špatné až nemožné restarty v opravdu slabém větru. Aby foukačka letěla a šla nějak zvednout z vody, tak většinou potřebuje aspoň nějaký 3,5 - 4m/s. To je trochu škoda, protože tě nafukovací drak ošidí o dny, kdy je voda prázdná nebo je tam jen pár lehkých komoráků s foilem.

 

Jaký drak je nejlepší na hydrofoil - nafukovací drak Naish

 

Uzavřený komorový drak

Asi nejčastěji používaný drak v kombinaci s hydrofoilem a to z několika důvodů. Velkou výhodou je výborný low wind, kdy se na foilu dá jezdit prakticky od větru, kdy drak drží ve vzduchu a trochu táhne. V případě moderních uzavřených komor to bude někde kolem 2,5 m/s. Současně se v tomto větru s trochou umění a štěstí dá drak i zrestartovat (osobně vyzkoušeno). Další výhodou je obrovský rozsah větru, který takový drak pokryje, víc se o tom dočteš třeba tady v článku. Zavřená komora ve slabém větru funguje tak dobře pro kombinaci svých 2 vlastností a to nízká hmotnost a vysoká dynamika letu a tím pádem i možnost dostat z draka velký výkon skoro z ničeho. Zavřený komory vynikají taky svou stoupavostí proti větru a v kombinaci s foilem umí stoupat pod nesmyslným úhlem. Oblíbenou vlastností zavřených komor je taky dobrá čitelnost draka na baru a plynulé intuitivní ovládání draka.

Nevýhodou uzavřené komory bude jednoznačně cena. Tyhle draci stojí raketu a ne každej si může dovolit draka za 3 platy. Na bazaru už to ale tak hrozný není. Pak ještě to výše zmíněné přistávání na pláži, složitější selfrescue a proti foukačce i trochu větší šance zamotání draka. Někdo by určitě ještě nadhodil restarty, ale tam to je opravdu jen o dovednostech kitera. Stačí se s drakem naučit zacházet a pak to není o nic náročnější než s foukačkou.

 

Jaký drak je nejlepší na hydrofoil - uzavřený komorový Flysurfer VMG

 

Singleskin drak

Sigleskin draci na vodě moc často vidět nejsou a to z jednoduchýho důvodu. Nejsou dělaný na vodu (teda aspoň zatím ;-)) I tak je ale ve slabém větru na vodu občas někdo vytáhne a to hlavně proto, že jde o špičkové low wind draky a drží ve vzduchu ještě o maličko dřív než uzavřený komory. Současně mají na svou velikost velký výkon, což je žádoucí, protože mi pak stačí menší drak, který je obratnější a v okně se s ním ve slabém větru bude výrazně líp mávat. Nespornou výhodou je i cena, která se díky malému množství materiálu a menší náročnosti na množství práce při výrobě drží na spodní hranici mezi depower draky.

 

Jaky drak na hydrofoil - Singleskin Flysurfer Peak4

 

Nevýhodou bude jezdnoznačně omezená možnost restartu z vody. Někdy jde zrestartovat krásně, jindy spadne nešikovně a už se to nepovede. Následné rescue a plavání se zabaleným drakem bude o něco jednodušší než u zavřené komory, ale není možnost draka využít jako plovák. Pro přistání na pláži platí to stejný jako u zavřené komory. Někomu může taky výrazně vadit flatrování draka a třepání na baru při zdepowerování.
 

Docela podobně to vidí Laurie z Kanady:

 

Je tedy jasné, že tady žádnej striktní výherce není a každej si musí vybrat podle toho, na jaké úrovni jezdí, kolik chce do vybavení investovat a kde mimo hydrofoiling bude ještě draka využívat + osobní preference letových vlastností draka. Za mě to je jednoznačně uzavřená komora právě pro její rychlost, stoupavost, rozsah větru a široké využití i na trávě a sněhu. Mám jednoho draka na všechno a na vítr 2,5 - 11m/s...

Napiš, který typ je tvůj favorit a proč. Třeba natrefíš něco, co jsem v článku nezmínil :-)

Čau, Leguán

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

Singleskin

Este dodam, ze singleskin je tiez velmi dobry na vlny. Vdaka lahkej vahe a tomu ze sedi hlbsie v okne velmi dobre driftuje; vhladom na mensiu velkost je tocivy a zabavny; zarovet nema prudky narast tahu pri downloope takze netaha po ostrej halze z vlny. Jazdil som na vlnach strutless Naish Trip ale Peak je este lepsi V slabom vetre je fajn ale az taky zazrak to nie je. Moj prvy test 8m Peak4: https://youtu.be/qT2hxf7YS8c

Shop

Magazín

Jak velký kiteboard potřebuji

Výběr kiteboardu vypadá jako hračka, fošna, 4 finky, vázání a jen trefit velikost. Však jsou všechny prkna skoro stejný... Omyl!

0

Zpět na landkitu

Po delší době jsme zpět na landkitu v Holešově! Mrkni na krátký video shot.

0

Bazar