DÁRKY K NÁKUPU nad 500 Kč:  trapézy, pončo, cvičný kite, měřák větru,
výuková DVD, kšiltovky a čepky, kite voňky do auta a doprava ZDARMA
.
 
Dárky najdeš ve svém košíku.

Jak velký single skin drak na snowkite

585
 

Výběr draka na snowkiting je docela věda a už tu o tom jeden článek je, ale o single skin dracích ani slovo. Jak je to se single skin drakem? Jakou velikost vybrat? O komorových dracích se říká, že táhnou víc než foukačky a opravdu to tak je. U u single skin kitů to ale platí dvojnásob. Napřed si vysvětlíme, jak to všechno spolu souvisí, protože pochopení problematiky je základem k úspěšnému řešení.

 

Proč mají různé kity různý výkon

Výkonost draka určuje hned několik faktorů, mezi které mimo velikost patří hlavně projekční plocha, štíhlost, hmotnost a profil vrchlíku.
 

Projekční plocha

Jde o důležitý parametr, který říká, kolik větru drak pochytá. Nebo pro lepší představu, jak velkou plochu stínu drak vytvoří, když bude přesně na 12. hodině a bude na něj svítit slunko přímo shora. Obecně platí, že čím víc bude drak zavřený do tvaru C, tím menší bude mít projekční plochu v poměru s plochou vrchlíku / velikostí draka. Na obrázku zleva: Flysurfer Stoke, Flysurfer Soul a Flysurfer Peak.
 

Jak velký single skin drak na snowkite - projekční plocha

 

Štíhlost vrchlíku a jeho profilu

Štíhlost nebo anglicky taky aspect ratio (AR) říká, jaký je poměr délky a hloubky draka. Drak s malým AR bude buclatá peřinka na učení a naopak draci s vysokým AR jsou většinou dlouhé žiletky zaměřené na závod. Draci s vysokou štíhlostí mají o maličko větší výkon, protože dokáží efektivněji získat energii z větru, ale daleko víc se štíhlost projeví na dynamice draka a tím pocitově i na výkonu. Zpravidla ruku v ruce se štíhlostí vrchlíku jde i štíhlost jeho profilu, která zase výrazně ovlivňuje dynamiku draka, ale také jeho výkon.

 

Hmotnost draka

Hmotnost se u draka nejvíc projeví ve slabém větru, kdy už se mu nechce moc letět nahoru, protože se "sotva unese". Lehký drak má proti těžšímu ve slabém větru velkou výhodu, protože si i při letu vzhůru udrží slušnou rychlost a tím i výkon po celou dobu, kdežto těžký drak poletí při mávání nahoru jen neochotně a jen s povoleným barem a to znamená prakticky nulový výkon. Proto těžký drak při mávání víc než polovinu času skoro netáhne a jeho celkový výkon pro jízdu je výrazně omezený.

Mrkneme se na nafukovačku, uzavřenou komoru a single skin drak stejného výrobce a stejné velikosti v technických datech.

 

  projekční plocha (m2) hmotnost draka (kg) štíhlost
Flysurfer Peak4 8m2 6,8 1,16 4,0
Flysurfer Soul 8m2 6,65 1,72 5,0
Flysurfer Stoke 8m2 4,81 3,07 4,55

 

Z tabulky je vidět, že největší projekční plochu a současně nejmenší hmotnost má Flysurfer Peak, který je určený na slabý vítr, freeride a pro začátečníky (díky malé štíhlosti je "hodný"). Flysurfer Soul je už o něco těžší, ale v projekční ploše moc nezaostává a možnost nahnat výkon ve slabém větru částečně dohání větší štíhlostí, která zkušenému kiterovi umožní dostat z draka trochu výkonu navíc. Nafukovací drak Flysurfer Stoke proti tomu je těžký a má malou projekční plochu, takže z těchto tří draků bude mít nejmenší výkon a právě kvůli hmotnosti bude ve výkonu za komorama ještě víc zaostávat ve slabém větru.

 

Jak velký single skin drak na snowkite - Flysurfer Peak4

 

Single skin a snowkiting

Single skin se pro snowkiting přímo nabízí svými vlastnostmi. Je to komorový drak, takže nemusím na zádech na kopec tahat pumpu. Je velmi lehký a malý, takže se na kopec dobře ponese. Je lehký, takže poletí i ve slabém větru a málo kdy se stane, že tě nechá někde trčet, když zeslábne vítr. Na svou plochu má velký výkon, takže nemusíš mít tak velkou velikost jako u jiných typů draků a o to bude tvůj batoh lehčí a menší. Nemá příliš velkou dynamiku letu, takže nebude tak agresivně reagovat na poryvy větru a jízda tak bude bezpečnější, což je v horách velmi důležité.

 

Jak velký single skin drak na snowkite - Flysurfer Peak4 freeride

 

Single skin je na snowkiting ideálním drakem pro každého, kdo nepotřebuje hrotit nějaký freestyle. A jak teď s tou velikostí... Obecně bych řekl, že při volbě velikosti single skin draka budu volit velikost o cca 35% menší (vynásobím 0,65) než u nafukovačky a o 20% menší (vynásobím 0,8) než u komorového draka. Takže když jezdíš normálně 12m foukačku nebo 10m komoru, tak single skin bych volil 8m. Na 8m se dostaneš výpočtem: (12 x 0,65 = 7,8) nebo (10 x 0,8 = 8). Pokud normálně jezdíš 8m foukačku tak to bude (8 x 0,65 = 5,2) single skin 5m.

 

Jak velký single skin drak na snowkite - Flysurfer Peak4 freestyle

 

Snad ti tenhle článek založený na dlouholetých zkušenostech nezamotal hlavu a pomohl při výběru draka na snowkite a jestli nevěříš, že má single skin tolik výkonu, tak se ozvi a domluvíme nějakou testovačku :-)

Čau, Leguán

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

V diskuzi není žádný komentář, buď první!

Shop

Magazín

split kiteboard Flysurfer Trip

Jak už název napovídá, tenhle kousek má co dočinění s cestováním. Jde o kompletně nový propracovaný split-kiteboard nabušený novými technologiemi.

0

Bazar