DÁRKY K NÁKUPU nad 500 Kč:  trapézy, pončo, cvičný kite,
kšiltovky, kite voňky do auta a doprava ZDARMA
.
 
Dárky najdeš ve svém košíku.

Naish Kite foils S26 - tech talk

72
 

Mrkneme se na zoubek kite foilům Naish S26 a konkrétně na modely 810 a 650. Tyto dva modely jsou si totiž konstrukčně velice blízko a sdílí velmi důmyslné technologie a design.
 

Model S26 Naish Kite Foil 810

Zaměřený na performance freeride. Ve skutečnosti toho ale zvládne opravdu hodně. Hravě si s ním poradí začátečník a současně zkušenému jezdci nabídne výborný low wind výkon, hravou jízdu plnou ostrých zatáček i rychlý freeride na větší vzdálenosti.
 

Model S26 Naish Kite Foil 650

Je určen lehčím jezdcům a kiterům toužícím po větší rychlosti. I toto křídlo má díky své konstrukci velmi široký rozsah využití a schopnost jízdy ve velkém rozsahu rychlostí. Lehčí kiter se i na tomto křídle poměrně snadno naučí hydrofoiling a později hydrofoil "roste" se zkušenostmi ridera.

 

 

Model S26 Naish Kite Foil 960

Největší z křídel určených pro kite má konstrukci zaměřenou na velmi rychlý a hladký nástup levitace, snadnou a hravou jízdu i pro těžké kitery. Toto křídlo není žádný rychlík, ale na učení a pohodové poježdění je ideální.

 

Klíčová technologie

Důvodem, proč jsou křídla 810 a 650 tak univerzální je jejich konstrukce, která vytváří větší část vztlaku na středové části křídla, kde je tlustší profil křídla a větší úhel náběhu. Naopak konce křídla mají velmi štíhlý profil a proti středové části malý úhel náběhu.

Výsledkem této konstrukce je, že při malé rychlosti, kdy má křídlo velký úhel náběhu, vzniká vztlak na celé ploše křídla a křídlo díky tomu brzo nastupuje do levitace. Naopak ve velké rychlosti, kdy se úhel náběhu celého křídla sníží, vzniká vztlak pouze na středové části a na koncích vzniká vztlak obrácený (táhne křidlo dolů do vody). Síly na křídle při velkých rychlostech působí proti sobě a nevzniká tak příliš velký vztlak křídla, který se projeví snahou hydrofoilu stále se tlačit nahoru z vody. Protichůdné síly navíc přispívají ke stabilitě křídla při velké rychlosti. Proto tyto křídla dokážou jezdit velice rychle i velice pomalu.

Jako bonus menšího úhlu náběhu konců křídel je odstranění ventilace (nasátí vzduchu nad křídlo), když konec křídla prořízne hladinu a vyleze z vody. Ventilace na křídle hydrofoilu vznikne tím, že na běžném křídle je na celé horní ploše velmi nízký tlak (který zvedá křídlo nahoru a nese váhu kitera). Ten při vyjetí konce křídla z vody způsobí, že se nad křídlo nasaje vzduch. Křídlo v tu chvíli přestává fungovat a propadne se dolů do vody, což většinou způsobí pád kitera. Když nad koncem křídla ale nízký tlak není, tak k nasátí vzduchu nedojde, konec křídla klidně může vykukovat z vody a jízda tím bude jen velmi málo ovlivněna.
 

Naish Kite foils S26 - 810
 

Materiál

Třešničkou na dortu je konstrukce křídel a stabilizátoru z carbonu. A tím myslím opravdu z uhlíkové tkaniny zapékané ve formě (ne z epoxidu s kousky nasekaných uhlíkových vláken vstříknutého do formy, který je markeťáky také s oblibou označován jako carbon). Díky tomu jsou křídla velmi lehká a současně pevná.
 

Mast

Na výběr je ze 2 základních typů: hliníkový a carbon. Hliníkový mast je cenově příznivý a zcela postačující rekreačním jezdcům. Carbonový mast mí díky štíhlejší konstrukci menší odpor a současně větší tuhost. Tu využijí hlavně zkušení rideři při agresivní jízdě a ostrých manévrech.

 

Fuselage

Fuselage je vyráběný v délkách 55 a 64cm s tím, že má 2 pozice uchycení stabilizátoru. Je tak možné si snadno upravit jízdní vlastnosti pro větší stabilitu nebo možnost ostřejšího manévrování.

 

 

Nejsem sice žádnej hydrofoil profík, ale technická stránka sportovního vybavení pro mě byla vždy zásadním parametrem při výběru. Docela se těším, až si tenhle kousek budu moci projet, protože to vypadá, že Naish udělal v hydrofoilech opravdu velký krok vpřed.

Čau, Leguán

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

V diskuzi není žádný komentář, buď první!

Shop

Magazín

Bazar