15-50% SLEVA na KITEBOARDY celý měsíc! Připrav se na vodu.

DÁRKY K NÁKUPU nad 500 Kč:  trapézy, pončo, cvičný kite,
kšiltovky, kite voňky do auta a doprava ZDARMA
.
Dárky najdeš ve svém košíku.

Helmu na kiteboarding mít, či nemít?

470
 

Zamyšlení, jestli používat na vodě při kiteboardingu helmu. Jaký je na to váš názor?

Pár důvodů, proč mít helmu na vodu si asi každý dokáže domyslet sám, ale jak tak jezdím po spotech a bavím se s kiterama, tak mě přijde, že nošení helmy na vodu je jako kdybyste nosili do vašich oblíbených sandálů pořádné, huňaté ponožky. Takové kiterské faux pas.
 

Pohled do reality

freestyle crash - melmu nebo ne?
 

Ovšem je potřeba se zamyslet nad tím, jestli jste kiter, který chce na vodě vypadat jako frajer, nebo kiter, který by nerad letěl ze spotu vrtulníkem směr špitál. Pokud jste pro první skupinu, nemá smysl, abyste dál četli.

Ukážu vám pár odstrašujících případů, abyste získali představu, co vše může na zalidněném kitespotu nastat. Avšak z mého pohledu na situace, kdy se jeden kiter srazí s druhým je absolutní neschopnost řídit kite a už vůbec se s kitem pohybovat mezi lidmi. Je to, jako kdybyste dali opici za volant a pustili ji do dopravní špičky velkoměsta.

Nad tímto videem by chtělo se trochu zamyslet. Nešlo ani tak o kiterovu chybu, a kite ho protáhl přes pěkný, kamený chodník.

 

 

V tomto dalším videu můžeme vidět problém kitera, který je zřejmě začátečník a podcenil sílu větru. Chudák skončí až v lese.
 

 

Přistávání kitu na pláži

Nad čím se však pozastavím je přistávání kitu na pláž. Na českých jezerech je to občas nadlidský výkon projít s kitem mezi stromy a občas i chatkami na pláži. Do toho ještě držíte v ruce prkno a stačí nějaká perlička v podobě poryvu, kite začne padat a náhle se do něj opře vítr. Výsledek je pěkný běh, ne-li průlet po pláži a zranění je na světě.
 

helmu na kiteboarding - mít či nemít

 

Proč bych si měl při kitingu krýt zrovna hlavu?

Určitě každý viděl někdy začátečníka i profesionálního kitera, jak ho kite táhne vodou. Vždy jede hlavou napřed. A kolikrát jste na vodě potkali třeba plovoucí špalek nebo prkno s hřebíky? Obrázek si už asi dotvoříte sami.
 

Jaký je můj názor na to, mít helmu na vodě?

Patřím mezi tu skupinu, která si radši obuje parádní tenisky místo sandálů, tudíž i helma na vodě je pro mě pasé, ale po mých vlastních zkušenostech (můj průlet po pláži na Rozkoši s následným přistáním do křoví, nebo když mě trefilo na Prasonisi vlastní prkno do týlu) si myslím, že by se občas hodila.

A co ty? Nosíš helmu? Už tě někdy zachránila nebo naopak nastala situace, kdy na hlavě chyběla?

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

kickerman

Myslím, že otázka helmy je hodně individuální záležitost. Já ji nosím a nepřijde mi na tom vůbec nic špatného, ba naopak. Po nedávných událostech kdy mi ve Wieku týpek málem proběhl na pláži po zádech a v Suhrendorfu jsem na vodě málem dostal kitem nějakého začátečníka po hlavě ji rozhodně nosit nepřestanu. A už vůbec ne kvůli módní policii. A co se týče použití v Čechách tak tady není co řešit, většina spotů má špatný přístup do vody, stromy na břehu a pod... Než řešit nošení helmy zavedl bych povinné školení o pravidlech chování na vodě jelikož ty buď nikdo nezná, nebo nehodlá dodržovat..

d@d.sk

 Nieco pre nas/vas na precitanie, chytrejsi si v tom najdu celkom zaujimave veci a paradoxi. Bojkom samozrejme ostane v hlave neustale to, ze ked sa hybem mozem si kedykolvek poranit kolienko, kazdopadne taky clovek by to na hlave mal mat aj na WC.

http://www.howiechong.com/journal/2014/2/bike-helmets

andrea.slepickova@hotmail.com

A nebo jinak :-) kdo v naších málo větrných podmínkách občas navštíví wake-park s ambicí na nějakou tu překážku zjístí, že helma je vyžadována. Půjčovat si blembák, který většinou nesedí, tlačí nebo padá do očí omrzí a koupí si svůj. Pak je to jen o tom vzít či nevzít na kite? "když už jí mám"

codger@centrum.cz

Můžu přidat pouze osobní pohled. Nosím přilbu a je mi úplně jedno kdo si o tom co myslí a za jak velkého greenhorna mě na vodě bude považovat, za roky co jezdím jsem viděl nejednu situaci, kdy buď někoho uchránila od nepříjemného zranění nebo naopak když ji dotyčný neměl tekla krev.  Vrtulník jsem volal jednou a dotyčný žije, naštěstí ji měl. Aloha Jarda

andrea.slepickova@hotmail.com

Takže když si vezmu na hlavu blembák, tak se mi všichni budou vyhýbat :-) to má něco do sebe ... BTW mám tu tyrkysovou, aby byla dobře vidět :-)
Ale nevím jaký to bude mít vliv na souši, když budu mít blembák na hlavě tam mi raději nikdo nebude chtít ani nastratovat aby na mě pak nemusel na vodě dávat pozor?
No mám se ráda, takže mělká voda nebo plný spot helma, hluboká voda a relativní klid na vodě, tak helma zůstne v autě.

petr@kite-kurzy.cz

petr-HARAKIRI-kite-kurzy

já osobně helmu používám, když fouká tak na 8ku kite. v tomto větru už vítr bere sebou desku a když se mi stane, že mi deska spadne ve skoku z nohou, nechci aby mne flosnama nebo svou hranou vzala přes hlavu. mimochodem jsem už viděl i zářez v helmě od ploutvičky. prošla jako nůž máslem. takže jsem rozhodně za to nosit helmu, hlava je měkčí.

montazebousa@seznam.cz

Ahoj. Moje reakce je jednoduchá. Nejsem přesvědčený že helma ve vodě je z hlediska bezpečnosti důležitá, ba naopak myslím že ve vodním prostředí může kryt hlavy který je pevně přidělán k hlavě napáchat daleko větší škodu než rozbitá hlava nebo tak něco. Myslím a ze záběru na videu je to patrné že pokud se dostanu do takové situace že letím v plné rychlosti po hlavě dolů do vody tak helma působí ve vodě celkem velký odpor( je větší než hlava, má např. kšilt atd. a obávám se toho že při nárazu o vodní hladinu to krk bude mít dost složitý to nemluvím o tom že mě bude drak táhnout pod vodou atd. Naše hlava a její držení není na takovou zátěž uzpůsobena a myslím že to může být na škodu. Osobně se nebráním jakémukoli způsobu bezpečnosti ale myslím že postačí nebít debil a neohrožovat sebe a ostatní svou riskantní jízdou. Pro zjednodušení přeci nebudu dělat ve vzduchu takový vylomeniny když je pode mnou vody cca po kolena mohu to přece dělat jinde tam kde je hloubka( ale to potom zase nikdo neuvidí že), Jestli chci skákat přes ostrov je to přeci moje riziko a žádná helma mě neochrání to je přeci nesmysl. atd. Ještě jedna rýpavá poznámka a třeba se někdo chytne za nos. Ze základního výcviku který provádí spousta instruktorů kteří mají jistě spoustu zkušeností se občas najde idiot který jezdí přeci už druhým rokem a už to chce učit ostatní. Nepodporujte prosím tyto idioty a snažte se něco naučit od těch co to opravdu umějí. nejde jen umět vyskočit a několikrát se ve vzduchu otočit to je jistě supr. ale o tom jak se zachovat když přijde poryv větru co dělat když tě to na suchu zvedne jak správně startovat a kde a td. to nic nevypovídá. To je myslím ten nejzásadnější problém. Začíná nás být na vodě moc a co je horší na suchu je nás ještě výc kolemjdoucí děti a manželky a těhotný přitelkyně. Nebuďte hloupí a ono to přeci půjde. Jen názor. Jo a k tomu jestli když nemám helmu tak jsem pozér si myslím že je fajn u tohoto článku dát i reklamu na helmu protože nepůjde asi o naši bezpečnost co ale o prodej helmy. Jen Názor čau.

Shop

Magazín

Bazar