15-50% SLEVA na KITEBOARDY celý měsíc! Připrav se na vodu.

DÁRKY K NÁKUPU nad 500 Kč:  trapézy, pončo, cvičný kite,
kšiltovky, kite voňky do auta a doprava ZDARMA
.
Dárky najdeš ve svém košíku.

Kiteboarding ráj - Cook Islands

3
 

 Cook Islands - Aitutaki

Aitutaki, známý též jako Araura, je jeden z ostrovů v souostroví Cookovy ostrovy. Nachází se severně od Rarotongy. Žije na něm přibližně 2 000 obyvatel. Je druhým nejnavštěvovanějším ostrovem celého souostroví. Hlavní město je Arutanga, nacházející se na západní straně ostrova. Nejbližšími ostrovy na západě jsou Niue (asi 700 km), Tonga (asi 1100 km) a Samoa (asi 500 km).

 

 

Aitutaki je "téměř atol". Téměr proto že dva z 15 ostrůvků Aitutaki jsou vulkanické, zbytek z korálu. Jeho nejvyšší bod má přibližně 123 m kopec známý jako Maunga Pu. Rozloha atolu o výměře 18.05 km ², z nichž hlavní ostrov zabírá 16,8 km ². Bariérový útes, který tvoří základ Aitutaki je zhruba tvar rovnostranného trojúhelníku se stranami 12 km na délku. Jižní okraj trojúhelníku je téměř úplně pod povrchem oceánu, a na straně východní se skládá z řetězce ostrůvků (včetně Mangere, Akaiami a Tekopua). Západní strana atolu obsahuje mnoho důležitých funkcí včetně průplavu lodí bariérovým útesem, který umožňuje zasobování a kotvení lodí blízko Arutangy.

 

 

Oficiálním platidlem je na Cookových ostrovech novozélandský dolar, jehož ISO 4217 kód je NZD. Kromě novozélandského dolaru je používán i dolar Cookových ostrovů, což je místní verze novozélandského dolaru, která je pevně navázána na mateřskou měnu a je platná pouze na ostrovech.

 

 

Aitutaki nabizí hned několik možností jak se vydovádět. Od flat vody a tím myslím opravdu flat v okolí ostrůvků One food a Honey moon kde se hloubka vody pohybuje od kotníků po pás kde můžete zdokonalovat své jump skills, přes chop uvnitř atolu a wave pro odvážné za bariérovým útesem kde nedoporučuju se dívat na dno, útes se zde táhne kolmo dolů až do uplné tmy. Taky v horším případě když se něco pos... vás vyloví na břehu Austrálie čí Japonska podle povětrnostních podmínek a vodních proudů, v lepším případě vás zachytí jedno z dalších souostroví Fiji, Tonga, Samoa...

 

 

Sezona startuje 1.Května a končí v Září. V hlavní sezoně převážně jasno a slunečno, často oblačno. Denní teplota se pohybuje v rozmezí 23 – 29 °C, noci nejsou o moc chladnější, voda v laguně má 27 během celého roku. Povětrnostní podmínky jsou zde víc než příznivé. Vane zde převážně JV vítr nejčastěji v rozmezí 15 – 22 knots. V posledních 5-ti letech bylo 75% větrných dnů.

 

 

Letenky

Co já vím na hlavní ostrov Rarotonga létá hned několik leteckých společností. Bohužel na Aitutaki nelétá žádný přímý spoj a musíte tak využít místní leteckou společnost Air Rarotonga. Lety na Aitutaki startují kolem 200 NZD one way, občas se vyskytují akce kdy cena spadne na 99 NZD. Je třeba sledovat jejich stránky na facebooku. Dostat se dá z Nového Zélandu (Air New Zealand, Virgin Australia), Austrálie (Virgin Australia), USA LA – tuhle cestu jsem bohužel neabsolvoval takže bližší info poskytnout nemůžu. Pokud poletíte přes NZ letenky z CR se pohybujou kolem 24 tis. zpáteční. Pak je třeba zakoupit let na Rarotongu ceny startujou na 270 NZD one way. Ovšem před sezonou nabízejí spicial offer za poloviční ceny. S Novým Zélandem máme bezvízový vztah a tak není potřeba vyřizovat žádne víza, při příletu dostanete automaticky visitor na 90 dní, je ale potřeba zpáteční letenku nebo dostatečný finanční obnos (cca 75 tis), jinak můžou nastat potíže. Na Cookových ostrovech máme taky vřelé diplomatické vztahy a 30 denní pobyt není žádnou překážkou, jen při odletu se platí 25 NZD. Cesta přes Austrálii je podobná a ceny jsou tatřka stejné, jen je třeba žádat o visitor víza předem (bez poplatku). Jako tip doporučuji letět na začátku nebo konci sezony, ceny nejsou tak vysoké, a zároveň můžete využít pobyt na NZ či v Austrálii kde končí/ začíná léto. A tyhle země nabízejí taky nevšední kite spoty a výborné povětrnostní podmínky, nevýjmaje nádherné přírody. A tak z cesty na opačný konec světa může být hned menší trip na který budete dlouho vzpomínat.

 

 

Ubytování

Je zde hned několik možností, přes luxusní hotely, apartmány, bungalovy, backpackry. Je zbytečné vše vypisovat a zahltit vás tuny informací. Jako pomocník pomůže www.tripadvisor.com kde najdete vesměs vše. Ubytování, restaurace, noční život, recenze, ceny, aktivity, atd.


Pár užitečných stránek plné informací:

http://www.southpacifickiteboarding.com
http://www.kiteboardaitutaki.com
http://www.aitutaki-accommodations.com

Funguje zde jedna kite škola, zapůjčení vybavení je zde možné, ale bohužel na standard krerý panuje v evropě, nejnovější trendy všech značek tady bohužel nenajdete, doporučuji svůj vercajk s sebou. Taky zde během sezony fungují další školy z NZ které mají turnusy pro začátečníky a pokročilé. Vybavení k zapůjčení a zakoupení tedy pak není až tak velkou překážkou.

 

 

Chceteli ještě více info, klidne se zde ptejte v komentech. 

cheers Kuba

.

Chceš si i ty užít pořádný kiteboarding? Přidej se na společný kite trip!

 

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

Krejci@kpkbrno.cz

Byl jsem na ostrově Aitutaki v roce 2012 a zajímal by mě vztah tohoto ostrova k USA.Proč tam Američané postavili letiště a proč na jeden ostrov v atolu je omezený přístup.Co je tam uloženo?Je to nebezpečné a jak dlouho ještě bude?Děkuji za odpověď.Franta

Magazín

Bazar