Dáváme dárky k nákupu (trapéz, cvičný kite, měřák větru...) nad 4 000 Kč. Najdeš ve svém košíku !

Zkušenost s IKO

314
+Napiš článek
 

V tomto článku bych se s vámi chtěl podělit o mojí zkušenost s IKO (mezináodní kitová organizace)

Kiteboardingu se věnuji cca 8 let a výuce se intenzivně věnuji 4 roky. Řekl jsem si, že bych se rád posunul zase o kus dále, a tak jsem se přihlásil na březnový instruktorský kurz v Thaisku. Zjišťoval jsem si předem nějaké reference a bylo to tak padesát na padesát. Někdo říkal, že IKO je jen ždímačka na peníze a že se tam nic nového nedozvím, někdo zase říkal, že mu to hodně pomohlo a otevřelo mu to cestu do světa. Já osobně jsem od kurzu očekával to, že se naučím učit v angličtině a otevře mi to cestu do všech IKO affiliate škol, které jsou opravdu po celém světě.


IKO_kite_school-min.jpg
 

Kurz se skládal z 5 denního AITC (assistant instruktor training course) a 5 denního ITC lvl 1 (intruktor training course). První část kurzu stála 400usd +100usd poplatek IKO. Druhá část pak 700usd + 200usd pro IKO. Hned co jsem se v prosinci přihlásil, tak po mně chtěli zaplatit IKO poplatky 100+200usd. Obratem jsem dostal přístup ke studijním materiálům (PDF o 200 A4 stránkách), které byly opravdu obsáhlé a velmi kvalitně napsané včetně různých videomanuálu. Kniha je rozdělená do 5 kapitol (5 dní). Dopolední část je teoretická a odpoledne praktická. V teoretické části se probírá jak metodologie výuky, tak i základy meteorologie, aerodynamiky a pedagogiky. Každý den máte za úkol vyplnit kvíz a napsat domácí úkol, který prověří, zda jste probírané téma z daného dne pochopily.


IKO-dotazník
 

Dva týdny před odjezdem mě ale čekala nemilá zpráva. ITC lvl 1 kurz je zrušen kvůli nedostatku uchazečů. Školitel je totiž ze Švédska a přece sem nepoletí kvůli 2 studentům, to by se mu to nevyplatilo… Hlavně, že IKO centrum po mě chtělo zaplatit všechno co nejdříve a slibovalo, že jakmile budu mít kurzy hotové, tak mi seženou na 100% práci do konce mého pobytu. Bohužel s certifikací ‘‘asistent intruktora‘‘ učit oficiálně pro IKO centra nemůžete.


kite_instruktor_IKO
 

Kurz začal o 5 dní později, než jsme byli domluvení, protože školitel AITC byl zrovna zaneprázdněn. Kurzu jsme se zúčastnily 2, takže se celý kurz zvládl za 2 dny místo 5. Probrali jsme vše velmi rychle, protože jsme byli oba dva již zkušení několikaletí instruktoři. Z kurzu jsem si odnesl hlavně spousty anglických slovíček, ale metodika byla velmi podobná té, kterou prosazuje HARAKIRI kite škola, kde je hlavním školitelem sám majitel Petr Grochal. Kdyby se chtěl stát někdo instruktorem kiteboardingu, tak nemusí nutně na IKO, ale bohatě mu postačí interní školení u HARAKIRI, které stojí nepoměrně méně peněz a člověk tam dostane prakticky stejnou porci vzdělání. Pokud by někdo chtěl učit v zahraničních kite školách, tak je zde možnost si nechat potvrdit školení od HARAKIRI Lenkou Žůrkovou, trenérkou třídy ‘‘A‘‘ kitingu z Karlovi univerzity. S tímto potvrzením jeden český instruktor učil pro IKO centrum v Kalifornii a neměl zde žádný problém.

K mému štěstí se do místní školy v jeden den přihlásilo tolik lidí, že stávající instruktoři nebyli schopni vzít na kurz všechny, tak mi dal majitel šanci se ukázat. Po tří denním kurzu byli klienti i majitel spokojen, takže jsem se stal plnohodnotným instruktorem pro IKO školu i bez absolvovaného kurzu level 1.


instruktor_manual
 

Když to celé shrnu, tak mě IKO lehce zklamalo. Celý projekt mi dává smysl. Kladou důraz na normalizovanou metodiku a bezpečnost výuky. Klienti mohou dávat recenze instruktorům, kteří se tak musí snažit odvést výuku kvalitně, jinak by je v dalších letech IKO centra nezaměstnala. Mají plus za perfektně vypracované studijní materiály a videomanuály. Pokud máte alespoň ITC lvl 1, tak se vám otevírá cesta do všech affiliate center, která jsou opravdu po celém světě.

Na druhou stranu mě zklamalo, že mohou jen tak zrušit kurz, na který už jsou přihlášení účastníci a navíc ještě slibují, že vám najdou na 100% práci. Je to zkrátka soukromá organizace, která má monopol na udílení mezinárodních licencí a pěkně na tom rejžuje. Trochu mi to připomíná českou asociaci profi učitelů lyžování. Kurzy jsou drahé a všechny zahraniční školy to vyžadují, ikdyž metodika není ničím vyjímečná od ostatních.


jak_ucit_kiteboarding
 

Svůj názor si na to musí udělat každý sám. Já osobně si chci dodělat během roku ITC level 1 a posléze level 2. Každá zkušenost a nový pohled na metodiku vás něčím obohatí. To, že mi majitel nakonec umožnil ve škole pracovat a jeho přístup byl velmi friendly, tak jsem ještě nad IKO definitivně hůl nezlomil.

Ostatním bych doporučil si udělat nejprve instruktorský kurz u firmy Harakiri a pokud byste chtěli učit v zahraniční IKO škole, tak se jich nejprve zeptat, zda vám nestačí toto vzdělání potvrzené garantkou Lenkou Žůrkovou.

Máte vy už nějakou zkušenost s IKO, nebo se školením u Harakiri?
Přeji mnoho větrných dní!

Martin

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

IKO level

Ahoj Martine jak si řešil podmínku že musíš mít pokročilý kurz kiteboardera (level 3)aby si mohl jít na asistent instruktora. Nebo jsi ho už měl? Případně stačilo doložit že jsi učil v Harakiri? Chcii si teď dělat taky IKO tak předtím než začnu zjistovat u nich budu rád za nějakou zkušenost. Díky

Shop

Magazín

Jak servisovat mountainboard

Mountainboard by každý rok před sezónou zasloužil generálku, Aby vše jezdilo jak má a prkno vydrželo co jedéle v super stavu.

8

Nový kite Naish Triad

Pojďme si představit funglovku Triad z portfolia kitové značky Naish, která nahradila pro rok 2019 model Ride.

1

Bazar