NOVÉ DÁRKY K NÁKUPU nad 500 Kč:  trapézy, pončo, cvičný kite, měřák větru,
výuková DVD, kšiltovky a čepky, kite voňky do auta a doprava ZDARMA
.
 
Dárky najdeš ve svém košíku.

Jak vybrat SUP

359
 

Rozebereme si rozdíly a využití jednotlivých typů prken, ale taky pádel, protože výběr pádla je stejně důležitý jako výběr prkna.

naish_stand-_up_paddleboards-(1).jpg

 

Prkna podle konstrukce

SUP prkna se dělí na 2 základní skupiny a to pevné a nafukovací.

Nafukovací prkna mají oproti pevným velkou výhodu ve skladnosti a snadném transportu. Dají se sbalit do velikosti větší sportovní tašky a jednoduše se tak přepravují třeba i v MHD. Jejich další výhodou je velká odolnost proti poškození například o kameny u břehu nebo na řece s nízkou vodou, na což jsou pevná prkna náchylná. Naopak nevýhodou jsou o trochu horší vlastnosti při jízdě. Některé modely navíc mají i možnost uchycení windsurfové plachty, což výrazně zlepší možnost transportu.

Pevný paddleboard si drží svůj dokonalý tvar a snadněji tak klouže vodou. Je tak vhodnější a lépe kontrolovatelný při sjíždění vln. Nevýhodou je již zmíněná náchylnost na poškození o pevné předměty a neskladnost.

 

Prkna podle využití

Závodní prkna jsou konstruována pro maximální rychlost a efektivitu. Bývají dlouhá a úzká, ale současně mají velký výtlak, aby si udržely dostatek stability. Tvarem dost připomínají rychlostní kajaky. Takové prkno není pro začátečníka příliš vhodné, protože délka stěžuje manévrovatelnost a úzký tvar není příliš stabilní.

Naish-Javelin.jpg

 

Prkna do vln bývají široká a krátká, pro velkou stabilitu a dobru ovladatelnost. Současně jsou prohlá do banánu a boky prkna jsou hodně zaoblené, aby hrana dobře kopírovala hladinu prohlou ve vlně a držela směr. Ve předu mají často špičku podobně jako surfové desky. Takové prkno ale nebude moc vhodné na klidnou vodu, protože široký a prohlý tvar při jízdě klade velký odpor a jede pomalu.

Naish-wave-Paddleboard-Houka.png Naish-wave-paddleboarding.jpg

 

Prkna na rovnou vodu jsou široká a celkově velká. Jsou určena pro pohodové vyjížďky na jezerech nebo stojatých řekách s důrazem na velkou stabilitu. Takové prkno je super na výlety drahou polovičkou nebo rodinkou, kdy se rozhodně nechceš vykoupat a na vodě nikam nespěcháš.

Paddleboard-Naish-ALANA-Touring.jpg Naish-paddleboard-Odysseus-Soft-Top-(1).jpg

 

Allround (univerzální) prkno je takovým mixem všech předchozích typů. Je středně široké, středně dlouhé s mírně zvedlou často kulatou špičkou. Je nejlepší volbou pro rekreačního jezdce. Na klidné vodě zbytečně nebrzdí a má dostatečnou stabilitu pro sjíždění klidnějších řek, ale i sjetí nějaké vlnky. Zpravidla jsou tyto SUP vyzbrojeny odnímatelnou velkou středovou ploutví, která nelimituje sjíždět řeku i za velmi nízkého stavu vody.

Naish-Odysseus-allround-paddleboard.jpg Paddleboard-Nais-Nalu-(1).jpg

 

Velikost a nosnost prkna

Důležitým parametrem při výběru je nosnost a velikost nebo také výtlak prkna. Nosnost určuje, jakou maximální váhou se může prkno zatížit, aby si ještě udrželo správný tvar a stabilitu. Výtlak potom uvádí objem prkna (kolik prkno unese, než se potopí). Pokud plánuješ výlety s drahou polovičkou nebo dokonce celou rodinkou na jednom prkně, je dobré zvolit prkno s velkou nosností a výtlakem. Tloušťka prkna sehrává svou roli v nosnosti. Tlustší prkno bude pevnější, mít větší výtlak i nosnost.

 

Pádlo

U pádla hraje hlavní roli materiál, ze kterého je vyrobeno jeho délka a zda je fixní nebo rozkládací (vario)

Fixní pádla mají maximální tuhost a umožní tak jezdci rychle přenést svou sílu na list pádla. Jsou tak předurčena pro závodní paddleboarding a sjíždění vln. Délku takového pádla je potřeba důkladně vybrat přesně podle výšky a potřeb jezdce.

Rozládací pádla mají možnost rychlého a snadného nastavení délky pádla podle výšky. Kromě nastavitelné výšky pádla se dá elegantně složit do malého bagu k tvému vyfouklému SUP paddleboardu a šupnout do kufru minicooperu. :-)

Nejodolnější a současně nejlevnější jsou hliníková pádla s plastovým listem. Nevýhodou je velká hmotnost. Naopak nejlehčí a nejméně odolné jsou pádla dřevěná nebo kombinace s carbonem, ty zpravidla nebývají rozkládací na menší kusy, mají pevně danou délku a jsou náchylnější na poškození. Kompromisem jsou uhlíková pádla s plastovým listem, která spojují odolnost listu a nízkou hmotnost násady.

 

 

 

 

Délka pádla je důležitá pro správný postoj a techniku záběru. Pádlo by správně při postavení na zem mělo sahat kousek pod zápěstí ruky vzpažené nahoru nad hlavu. Pokud pádlo bude využívat víc lidí, je dobré zvolit pádlo s nastavitelnou délkou. Celodenní výlet s pádlem nesprávné délky by mohl skončit taky bolavýma zádama.

Každý produkt má svou cenu a na trhu se dnes dá najít spousta paddleboardů různých známých, méně známých a neznámých značek. Nejčastější dotazy jsou obavy z nežádoucího banánového průhybu paddleboardu při jízdě na vodě. Vybírej správný typ paddleboardu podle jeho objemu, uvedené nosnosti a přispět ti může i rozměr boardu, případně rada prodejce. Napovědět ti může i cena. Paddleboardy které odpovídají vyšší kvalitě se zpravidla pohybují od 14ti tisíc do 30.000 Kč. Závodní žiletky a sportovní pevné karbonové vlnovky mají někdy až astronomickou cenu, kterou se neodvažuji ani napsat :-) Máš chuť si paddleboarding taky někdy i třeba jen tak zkusit? půjčovna frčí celou sezónu mrkni zde.

 

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

V diskuzi není žádný komentář, buď první!

Magazín

Bazar