Dáváme dárky k nákupu (trapéz, cvičný kite, měřák větru...) nad 4 000 Kč. Najdeš ve svém košíku !

Peakování s Peakama

264
+Napiš článek
 

Ke kitingu jsem se dostal z paraglidingu, a tak jsem hned od začátku inklinoval k  v té době  (2010) trochu raritě – a to k uzavřeným komorám  - spíše než ke „standardu“ – trubkám (= foukačkám ). Prišly  mi takový neaerodynamický a nebavilo mě ani jejich foukáni, i když  to jsem brzo „vočůral“ elektrickou pumpou :-). V  těch uzavřených komorách  jsem se  brzo posunul do kategorie „raceových“ uzavřených komor a to z toho důvodu, že jsem se začal specializovat na ježděni v malém větru  ( LW ),  ve skluzu ( race ) a pak na  hydrofoilní kajting  ( HF).

Proto jsem  ( a ted přiznávám :  naprosto špatně a neoprávněně !!! ) ignoroval vývoj v oblasti ONE SKIN kajtů  – konkrétně  Flysurfer PEAK, který je dnes již ve své 3.tí generaci. Změna nastala, když dcera Claudinka začala taky  pokukovat po kajtech  ( jeji bratr Sebastian jezdi již dávno ),  a tak ji Ježišek přinesl malý, bezpečný, hodný, lehký, depowerovatelný  a skladný kite PEAK 4m2. My chlapi  ( ja + Sebatian 007)  jsme mu proto původně  řikali „kite pro holky“ :-) . A to taky zcela neoprávněně !!!...

Po tom, co jsme ho otestovali v typicky českých nárazových podmínkách (viz článek), tak od  té doby na sníh nebereme nic jiného!

Flysurfer-Peak-test-Sebastian-(1).jpg

 

Řada Flysurfer PEAK

Je řada kajtů specifické (zatím poměrně netradiční) konstrukce typu SINGLE SKIN (JEDNOPOTAH) s využitím plastových výztuch náběžné hrany.

Proč jsme si řadu PEAK tak oblíbili?

Důvodem není jen to, že kompletní řada Peaku jsou 4 malinké pytlíčky! (4+6+9+12) pokrývajíci rozsah jezditelného větru 1-12 m/s pro dva chlapy (tatímek + syn), jednoduché baleni, start, ale hlavně (a pro mě dost překvapivě) - pro jejich naprosto nečenaké letové vlastnosti!

 

Letové vlastnosti řady Peak: 

  1. Neuveřitelný depower  -  kite je konstruován tak, že depower „zabírá“ až někde v poslední tretině. To je supr výhodé  právě pro děti a holky, které mají většinou problém s dosáhnutím na bar (tady jedna malá poznámka : při diskusich s tatínkama, kteří  problém „kratkých rukou“  svých ratolestí reší, vždy DOPORUČUJU: KUPTE DĚTEM SEDACÍ !!! TRAPÉZ – řeší jak ruce, tak správné umístění váhy dítěte do draka.

  2. Bezpečnost – kite po „zahozeni baru“ vyvlaje způsobem, kterým je schopen vyvlát jen kite single skin konstrukce = uši začnou flatterovat (třepání) a tím zruší aerodynamiku na velké části plochy,  což je pro začátky nebo do nárazového větru úplně super. Další věc je to, že tento kite netahá tak nahoru jako uzavřené komory, takže se dítěti nestane, že by šlo do vzduchu proti svoji vůli :-), což když Seba jezdil Speedy5 mi vždy působilo nepříjemný šimráni v břiše, navíc on tu kočku za vocas často tahal záměrně, hlavně, když jsem se nekoukal :-) … a víme, co Speed5 umí :-)…

  3. Restart – i když to ze začátku tak nevypadá, tak tyhle kajty supr restartuji. Chce to jen nachodit si pár triků, které jsou trochu  jiné než u běžných uzavřených komor (více viz niže).

  4. Low Wind – neexistuje nic jiného, co by letělo a táhlo dřív a líp v podmínkách LW. Minule k nám přišel kámoš přes půlku Lipna, aby zjistil na čem jezdíme, protože foukalo 1,5 ms (někdy i miň) a my jsme jako jediní brázdili celou plochu, což skoro popíralo fyziku.

  5. Flexibilita – když „mrdnete“  uzavřenou komorou o zem (což se začátečníkům někdy stane), hrozi u bežných uzavřených komor jejich exploze… u Peaku ne! :-) 

  6. Super kiteloop – nejsem specialista na vysokohorský kajting a tak kiteloopy používám jen na rovině (zato dost často :-)), ale dle videí i zkušeností kamarádů „horalů“ jsou Peaky vhodné právě i na vyjíždění strmých kopců metodou loopování.

 

Triky z praxe

Peaky má mnohem více než já najetý můj 10ti. letý syn Sebastian, a tak tyto triky jsou „jeho“ ne moje. On je nějak záhadně sám od sebe začal přirozeně používat  a já jsem je jen vysledoval a on mi je pak v autě vysvětlil :-)

Flysurfer-Peak-test-peakri-a-snowman.jpg Flysurfer-Peak-test-snehulak.jpg

Restart s odtokovkou na zemi („normalní pozice“) ale se spadlou náběžkou

Někdy, když je vítr slabý, nestačí jeho síla na otočení náběžné hrany „nahoru“ , protože tato hrana je vyztužena plastovými „pruty“ a tím pádem těžší  než samotná látka. Navíc je ta hmotnost nakumulována právě přehnutím látky do náběžné hrany profilu. Tím trikem je to, že před zataháním za front lajny s úmyslem odstartovat kajt, PODTRHNEME BACK LAJNAMA !!! (= řídičkama) odtokovou hranu draka směrem k sobě a tím dojde ke kýženému otočení náběžné hrany. Potom již lehce zatáhneme za hlavní (front) lajny a kajt jde nahoru (místo toho, že táhneme spadlou náběžku k sobě a nic…)

 

Back launch (otočení kajtu z náběžky do normální pozice)

U běžných uzavřených komor není celkem problém při přistání draka na náběžnou hranu, si jej v podstatě na zemi otočit tzv. „přes ucho“ zase do normální pozice ( = do tzv. kobry, tohle je asi spíš paraglidový výraz, tak se omlouvám pokud někoho mate ). U peaků se většinou ale stane to, že když je kite ve svislé pozici (tzn. jedno ucho nad zemí a druhé na zemi), tak  kite UPADNE a zůstane v pozici ucho na ucho = ready to zabalit a go home :-). Je to taková specifická vlastnost, trochu nemilá ale je na ní jednoduchá léčba : otáčení Peaka přes ucho neprovádějte na zemi ale opravdu důsledně vysoko ve vzduchu ! Tzn. backlajnama vytáhnout kite hooodně vysoko pozadu  = ideálně alespoň do výše 45ti stupnů nad horizont (a jde to fakt dobře!) a tam pustěním jedné back lajny ho nechat protočit.

 

Balení

Peaků je fakt radost! Tady malá poznámka: galerie Peaku je poměrně dlouhá a tak je potřeba důsledně galerii naházet do rozloženého kajtu a pak  kajt se šňůrama „zavřít“ systémem ucho na ucho a smotat.

Dalším trikem může být  použití sytému karfiol (= květák), což je opět paraglidová technika balení spočívající ve vzetí galerije do ruky a postupným protahováním galerie rukou a namotáváním této galerie na bar dojít až ke kitu - čímž máte celou galerii na baru a kite právě v onom „květáku“ připraven k odnesení nebo  sbalení.

Bar dávám vždy do originálního pytlíku (aby se nepoškodila látka kajtu) a zamotávám ho do kitu. Pokud používáte stejnou techniku, DÁVEJTE BAR VÍCE K ODTOKOVÉ hraně kajtu, abyste nelamali plastové výztuhy přes bar. Po prvním sbalení vám pozice položení baru do kitu  bude hned jasná.

 

Proč teda ty Peaky?  - závěr

Jak jsem již psal, řada Peak je naprosto ideální pro děti, slečny, začátečníky, ale vyblbnou se s ni i staří matadoři. Peaky jsou idealní i na skialpový tůry, kdy kajter půl dne stoupe s pásama na lyžích kamsi někam, kde si vyhodí  lehoučkýho Peaka – zakajtuje 20 minut :-) a pak zas půl dne jede dolu - já tohle neprovozuju, ale parkát jsem to viděl J a klobouk dolu teda! Flysurfer k tomuto  účelu dělá i lehoučký trapéz přímo integrovaný do batohu na Peaka.

Pro bězného kajtera stačí pro pokrytí kompletního rozsahu větru 1-12 ms 2 ks Peaků. Dle váhy kajtera a dle toho, zda jezdí lyže nebo snb. Protože ale já jezdím většinou se Synem (já 85 kg on 30 kg) je ideální mít 4 rozdílné velikosti : syn jezdí vždy velikost kitu „vo patro niž“ než já, ale oba jsem v jednom okamžiku na tom samém typu kajtu. Oba máme pokrytý celý rozsah větru.

Tuto poznámku jsem už někde psal, ale vždy, když to někomu ukazuju (a ukazuju to často a rád, protože to je mega vychytávka a ty já miluju :-)), tak se tomu všichni divěj: Flysurfer dělá k Peakum krásný lehký original Clam-Cleat bar, ale to co chci napsat je toto: když si pořídíte JAKÝKOLI KAJT OD FLYSURFERU (JAKYKOLI !!!), můžete ho přidělt na JAKYKOLI !!! Váš bar jakékoli značky !!! (stačí tedy pořídit kite only). Proč?! Protože všechny Flysurfeří kajty mají VŠECHNY!!!  4 pig-taily (kratké „ocásky“, které se navazují na lajny) zakončené JAK UZLÍKEM (konkrétně v případě FS je to tedy nerezový kroužek), TAK SMYČKOU !!! Ten trik je v tom co se - když o tom nevíte - blbě hledá, a to ROZDVOJENÍ LAJNY NAD KAŽDÝM  KROUŽKEM.

Flysurfer-Peak3-pigtaily.jpg

Tak na úplnej závěr jednu humornou historku: vždycky jsem v článcích psal, ze v lítání platí, že éra (i kajty) lítaj tak, jak vypadaj… Tak teď musim udělat výjimku, která, ale potvrzuje pravidlo: řada Peak vypadá při prvním pohledu dost hrozně :-) (jaksi „složitě“, neaerodynamicky, nelítavě, třepetavě…) NEDEJTE NA TENTO PRVNÍ ODJEM!!! PEAKY LÍTAJ  A TÁHNOU FAKT SKĚLE!

No a ted už se tešim až vezmu Peak12 k hydrofoili a poletim s tim v 1,5ms, protože ten Peak letí fakt v totálnim nesmyslu. A  když to padne na nulu…a padne mi to tam… tak ať si teda zaplavu. Pač jsem tam teda neměl co dělat ! :-)

Flysurfer-Peak-we-love-Lipno.jpg

GWF ! - Good Wind Fšem !
Flysurfer Single Skin Mafia
Ywosh11 + Seba007

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

Peak skvělý kite - naprostý souhlas

iwoshi, parádně vše popsáno, hlavně ta doporučení ke startům. se vším souhlasím. i já mám stejné zkušenosti s používáním peaků během našich kite kurzů. a ještě k tomu použití peaků na té vodě: minulý týden jsme potkal iva z veselského kopce a ten má 12ku peak2. dal si do náběžky potravinářské střevo na klobásky - stačí prostrčit otvory v žebrech. Nafoukne si to a používá peaka na vodě. Jezdí při low windu spolu s 21m speedama... tak sorry. budeš až druhý :-)

Shop

Magazín

Bazar