BLACK FRIDAY: 10-65% sleva témeř na vše! Akce může skončit kdykoliv. Pospěš si!
Posíláme ZDARMA objednávky od 500 Kč. VSTOUPIT DO ESHOPU

...a dáváme dárky (trapéz, cvičný kite, měřák větru...) k nákupu nad 3.000 Kč.
Najdeš je ve svém košíku !

Jak na to? Výměna hlavního bladderu kitu

119
 

Katy před časem sepsala super návod, na opravu/výměnu bladderu a teď po sezóně, když jsme zavřený doma je ten správnej čas si připomenout, jak na to a provést servis.

Výměna nebo jen pouhá oprava bladderu (vnitřní nafukovací část kitu) není nijak složitý úkon a určitě to zvládnete sami doma. První věc, co vás čeká, je vytažení bladderu. Následuje výměna za nový nebo lepení a potom umístění bladderu zpět.

 

Vytažení bladderu

 1. Najděte prostor, kde se dá kite celý roztáhnout. Výměna se vám bude dělat snadněji

 2. Na obou koncích vyfouknutého kitu uvolníte založenou a zafixovanou část

 3. Přivážete lajnu na konec bladderu, aby po vytažení jste jej mohli umístit zpět

 4. uvolníte všechny ventilky a zatlačíte je dovnitř, aby se dal bladder bez problému vytáhnout

 5. Otevřete zip, který je většinou umístěný cca uprostřed

 6.  Opatrně vytáhnete nejprve jednu a následně i duhou stranu 

 7. lajny odvážeme a bladder máte venku :) tato část je velice jednoduchá

 

Oprava bladderu

 1. Pokud nevím proč mi bladder ucházel, je potřeba zjistit, kudy vzduch ucházel

 2. Zajistěte všechny ventilky a bladder nafoukněte. (Není potřeba to nafouknout úplně na max, protože pokud není bladder umístěný v kitu a neopírají se tak jeho stěny v uzavřeným banu, má tendenci se roztáhnout a to nechcete.) 

 3. Nafouknutý bladder postupně projedete pod vodou (nejlépe bazén, ale i vana,..) a zaznačíte si třeba voděodolným fixem místa, kde vzduch uchází (poznáte tak, že pod vodou uchází bublinky - to asi všichni znají)

 4. Potom bladder osušíte a dírky zalepíte samolepkou. Vystřihnete čtvereček tak o 1 cm větší na každou stranu, než je místo odkud vzduch uchází  a na odmaštěný bladder rovně nalepíte. Takové malé dírky vzniknou většinou z písku, který se vám dostane mezi ban a bladder. Kite často vydrží nafouknutý i pár hodin a až v průběhu dne zjistíte, že kite není tak, jak byl na začátku dne. Tyto dírky se hůř hledají a musíte si dát záležet a určitě nezapomeňte propláchnout i kite (uvnitř banu), kde momentálně bladder chybí. Jinak hrozí, že opravíte bladder, vrátíte ho zpět a ucházet bude znova

 5. Pokud je trhlina větší, protože jste potkali s kitem nějakou ostrou věc, je pravděpodobné, že bude stejná díra i v banu a ta se musí většinou podlepit a zašít. Bladder se u větší díry dá zachránit tak, že se vystřihne větší kus dacronu a podlepí se nejprve zevnitř až potom se zalepí klasicky shora a následně prošije  okolo.

 

Názorné video mluví za vše:

 

Umístění bladderu zpět pomocí lajny (provázku)

 1. Důležité je si pohlídat správě strany a nepoplést to.

 2. Natáhnete si blader rovně a poskládáte jeho půlku do "hamonyky" a na konec připevníte lajnu, kterou jste si přichystali, když jste ho vytahovali.

 3. Pokud vkládáte opravený bladder zpět, je lepší ho trochu po pudrovat (klasický dětský pudr je ideál), aby se vám někde nechtěně nepřilepil k sobě a i následné usazení bladderu na místo vám ušetří spoustu starostí.

 4. V tuto chvíli je dobré mít někoho, kdo vám pomůže. Jeden kontroluje blader u zipu a druhý, co na konci tahá lajnu s koncem bladderu zpět a snaží se, aby to šlo lehce a nikde se nepřetočil.

 5. Odvážete lajny a zajistíte oba konce tak, jak tomu bylo na začátku

 6. Prostrčíte a zajistítenvšechny ventilky zpět, připevníte přefukovací systém a nezapomenete zapnout středový zip na hlavním banu.

 7. Při prvním nafukování nikam nespěchejte a dělejte to na víckrát. Bladder si lépe sede na místo kde má být a kontrolujete jestli je vše ok a jestli není bladder uvnitř přetočený.

 

Umístění bladderu zpět pomocí laťky či tyče

Tato varianta je pro mě osobně příjemnější a jsem si takto jistá, že bladder umístím správně. Jelikož to že se vám bladder přetočí a ventilky upevníte zpět špatně je velmi pravděpodobné. Postup je stejný jen nemusíte ani na začátku upevňovat lajny. Změna nastane až když mate bladder poskládaný a chystáte se ho natáhnout do banu zpět.

 1. Úzkou laťku nebo klidně postačí i násada od koštěte a prostrčíte ji skrz banem k zipu

 2. K tyči připevníte konec bladderu například lepící páskou a snažíte se bez točení tyče protáhnout bladder celým banem. Vůbec nevadí že tyč je kratší a i díky tvarování křídla je na tyči nařasený. Stačí si jen pohlídat, aby se nic nepřetáčelo

 3. Stejně postupujete i u druhé strany a pokračujete zajištěním obou strana i všech ventilků

Pokud už tuto opravu neděláte poprvé dá se tento úkon dělat sám i když pomoc druhého není nikdy na škodu

 

Z vlastní zkušenosti na závěr

Nezoufejte, že to napoprvé nevyšlo. Moje první výměna taky nejprve šla jak po másle a problém nastal, až pří umisťování bladderu zpět. Nejprve přišly na řadu provázky a hned šlo vidět, že ban je uvnitř přetočený a ventilky nesedí:) ale pokud to jen opatrně nafukujete a hlídáte si to tak se vlastně nic nestane jen to musíte lépe provléct. S počtem vyměněných bladderů jsem se dostala až tam, že ani toho druhého člověka nepotřebuji a jediné, co mě dokáže naštvat, když celý proces provedete a nedopatřením přehlédnete nějakou mini dírku a kite nevydrží nafouknutý a musíte to provést celé znova:). Dejte si pozor při zajišťování ventilků i zapínání zipu, aby byl bladder tam kde má bát (uvnitř) a nikde třeba nečouhal. Po nafouknutí by se vám poškodil.
 

Výměna bladderu u spír

Postup je velice podobný jako u hlavního banu, jen nepracujete s tak velkou plochou a o to je to snadnější. Tady není už moc na co upozorňovat, tak jak se to zdá jednoduché z videa, tak to ve skutečnosti i je.

Už jste šprcky někdy opravovali? Jak to šlo?

Katy

 

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

V diskuzi není žádný komentář, buď první!

Shop

Magazín

Jak velký kiteboard potřebuji

Výběr kiteboardu vypadá jako hračka, fošna, 4 finky, vázání a jen trefit velikost. Však jsou všechny prkna skoro stejný... Omyl!

0

Zpět na landkitu

Po delší době jsme zpět na landkitu v Holešově! Mrkni na krátký video shot.

0

Bazar