NOVÉ DÁRKY K NÁKUPU nad 500 Kč:  trapézy, pončo, cvičný kite, měřák větru,
výuková DVD, kšiltovky a čepky, kite voňky do auta a doprava ZDARMA
.
 
Dárky najdeš ve svém košíku.

3 časté chyby kiterů

642
 

Mrkneme se na 3 chyby, které dělá skoro každý začínající kiter při vstupu do světa freestylu. Jde o poměrně malé detaily, které ale udělají velký rozdíl a jejich odstranění výrazně urychlí progress. Rygo o tom sestříhal parádní video.
 

1. Přebušený drak

Začínající skokani často jezdí přebušení (zbytečně moc výkonu v kitu) s vizí co nejvyšších skoků. V takové situaci je sice jednodušší se odlepit od vody a nějak vyskočit, ale výrazně tím trpí technika provedení, která je právě klíčem k vysokým a hezkým skokům. Příliš moc výkonu kiterovi neumožní správné technické provedení. Když je špatná technika, tak i progress je výrazně zpomalený a nabalují se další chyby v technice.

Kiter se nenaučí správné kontrole prkna, která zahrnuje převedení rychlosti jízdy do skoku správným vyhraněním, popem a napnutím šňůr.

Řešením je jízda a zlepšování techniky ve slabším až slabém větru. Ze začátku to může být odrazující, protože bude náročnější vyskočit, ale zpětná vazba na správné technické provedení bude výraznější. Dostat se do vzduchu se podaří jen při správném provedení. Odhalit a následně odstranit nedostatky v technice bude snazší a tím i progress bude výrazně rychlejší. Navíc se odbourá následné nabalování dalších chyb u dalších náročnějších triků.

Přebušeného draka poznáš snadno, když na pláži přitáhneš bar, rozhodně tě nesmí zvedat do vzduchu. Musíš mít pocit dobré kontroly nad drakem a výkonem i s přitaženým barem.

Při unhook skocích je důležité před odrazem pustit prkno po větru, nabrat rychlost, vyháknout se, ostře zahranit a tím dostat výbušný výkon z draka, pop z prkna a potom dopad a odjezd ze skoku hodně po větru s minimálním výkonem v kitu a snadné zaháknutí. Provést správně tento postup s přebušeným drakem je opravdu velmi náročné.
 

3 Chyby začínajících kiterů - unhook drak na 12h

 

2. Směrování kitu do odjezdu ze skoku

Pokud patříš mezi kitery, kteří při dopadu ze skoků padají na zadek, nemají prkno moc pod kontrolou, nebo se jim prkno ponoří do vody, tak zpozorni. Tohle bude rada pro tebe. Při dopadu ze skoku je potřeba mít trochu rychlost, aby se prkno mohlo sklouznout po hladině a příliš se nezabořilo do vody. Současně tah draka za hák přímo vzhůru naklání kitera dozadu a dopady jsou víc na zadek než na prkno.

Draka je potřeba při dopadu mít už před sebou ve větrném okně, aby byl dopad trochu v rychlosti a tah draka za hák už nešel přímo nahoru. Zatáhnutí draka dopředu současně pomůže dotočit nebo naopak zpomalit rotaci a kitera nasměrovat správně šikmo po větru na odjezd ze skoku. Chce to se jen nebát a při skoku trochu zabrat za přední ruku a draka tím stočit zpět před sebe a do směru jízdy. Strach z poslání draka před sebe může pramenit i z předchozí chyby, kdy má drak při takovém manévru příliš moc výkonu.
 

3. Strach z kiteloopu

Mnoho kiterů má z kiteloopu strach a i po několika letech kitingu se mu vyhýbají. Kontrolovaný kiteloop je přitom velmi užitečný a měl by se učit už od začátku. I proto se na kite kurzech učí kiteloop už s cvičným drakem a na vodě pak při bodydragu po větru (na lachtana).

Není potřeba hned dělat megaloopy v silném větru, ale každý kiter, by měl být schopný kiteloop využít pro generaci výkonu při jízdě ostře po větru, při změnách směru pro rozjezd, udržení stálého tahu při halzách a zkušenější kiteři heliloop pro zpomalení pádu a řízení letu z vysokých skoků.

Kiteloop při správném užití vůbec není nebezpečný a otevírá vrátka ke spoustě zábavných triků a krásných variací při transition skocích. To všechno zejména ve slabším větru, který jinak není extra moc zábavný.

Začít s kiteloopy je nejlepší právě ve slabém větru, kdy sotva můžeš nastoupat. Můžeš je začít dělat při jízdě po větru, kdy má drak minimální výkon. Postupně zařadit downloop (lopp začínáš posláním draka z jízdy dolů a přes okno letí spodem) při halzách a změnách směru a následně klasický kiteloop do skoku ve slabém větru, kdy tě pokopne do skoku a dopředu, ale nezahodí.
 

 

Děláš nějakou chybu, se kterou si nevíš rady? Napiš do komentů a třeba příjdeme na to, v čem je problém  nebo se přihlas na kite kurz, kde ti pomůže chyby odstranit zkušený instruktor.

Tak trénuj, zkonaluj se krok po kroku a jezdi bezpečně. Čau, Leguán

 

 

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

Shop

Magazín

Bazar