NOVÉ DÁRKY K NÁKUPU nad 500 Kč:  trapézy, pončo, cvičný kite, měřák větru,
výuková DVD, kšiltovky a čepky, kite voňky do auta a doprava ZDARMA
.
 
Dárky najdeš ve svém košíku.

Indoboard - ideální příparava na kite

560
 

Tento článek je s omezením pohybu opět víc než aktuální, tak jsme ho oprášili a vytáhli z archívu :-)

Momentální situace je taková, jaká je. A tak lidé dále leniví. Vymlouvat se na zavřené posilovny je snadné, ale pochopitelné. Zvyknout si pak na ležení u televize s brambůrkami se stane denní normálností velmi rychle. Avšak karanténa a omezení nebudou navždy a cvičit průběžně na kite tak, aby nás skokový nástup sozóny nezastihl nepřipravené, je přeci možné! Jak už v dřívějším článku psal Piškot - „Jsou věci, které můžeme dělat, i když nikam nesmíme.“. O důležitosti fyzické připravenosti psal dříve i Leguán.

Toho se držím i já. Přeci jen byla a stále je karanténa ideální příležitostí k tomu, něco změnit!

Cvičit se dá kdekoliv. V dnešní době, především během karantény, se na internetu vyrojilo nesčetně mnoho videí a online kurzů, které vám poradí, jak cvičit sám doma, s vlastní vahou a bez jakýchkoliv pomůcek. Sociální sítě jsou mocná komunita a věřte, že najdete video návody od jógy až po box.

A indoboard je jedna z věcí, která je do doby karanténové (a nejen do ní) přímo ideální. Procvičíte si totiž nejen silové svaly, ale stejně tak i stabilizační, které jsou ke správnému fungování těla nezbytné.

Pojďme si proto nejdřív připomenout, co to ten indoboard je, a jak s ním naložit.
 

Co je to indoboard a jak na něj?

Indoboard je balanční deska na válci, který však k desce není ničím upevněný. Jestli si rozbijete čumák je tedy zcela na vás.

Pro začátečníka se může zdát absolutně nemožné se na Indoboardu udržet. Pravdou ale zůstává, že za pár minut se tomu podvolí každý a udržet rovnováhu bude s každou další minutou jednodušší. Pokud jste zvídavý jedinec, za chvíli se už budete pokoušet i o nějaké ty triky, jakými jsou například dřepy a otočky. Pro začátek je dobré trénovat na koberci, který reakce indoboardu zpomalí a poskytne vám tak dostatek času pro nalezení rovnováhy.

Časem můžete na indoboardu zkoušet i různé cviky s činkami, protože balancování umožní dobrý rozklad síly na celé tělo a cvičení se tak stává prospěšnějším. Při cvičení na nestabilní desce zapojíte i málo používané svaly, které se posilují velmi obtížně, a získáte tak lepší koordinaci pohybů. Při balančních cvicích se zapojují svaly hlubokého stabilizačního systému, které do značné míry zajišťují správné držení těla a zpevnění trupu. Na tyto svaly se při běžném posilování často zapomíná.
 

Po začátečníky

Základem indoboardu je samozřejmě udržet balanc. To ovšem není tak lehké, jak se může na první pohled zdát. Chce to pár pokusů a budete balancovat jak nikdy.

Ze začátku si lze pomoci tím, že se o někoho/něco přidržíte. Uvidíte, že udžet balanc není tak náročné jak se ze začátku zdá. Nejnáročnější je nástup na desku a získání počáteční rovnováhy.
 

POSILOVÁNÍ SPODNÍ ČÁSTI TĚLA

Zvládáte se udržet na místě a mírně se cíleně houpat? Můžeme přejít k nějakému tomu posilování. Během cviků zároveň zpevňujete trup a učíte se ovládat balanc. Též je to super průprava na hydrofoil!

Základní cvík nohou je samozřejmě dřep!
 

Jak na podřep?


 

Jak na stabilní výpad?


Pro posílení spodní části břicha a třísel, je tu Push Up Plank.

Jak na Push Up Plank na kolenou?


 

Jak na Push Up Plank?

 

Posilování střední části těla

To, že jsou silný ruce a silný nohy je k ničemu, pokud tyto dvě části nedrží pohromadě střed těla (břicho a záda).

Stejně jako klik je ideální na ruce, ramena a prsa, tak je plank ideální na záda a břicho. Opět se nebojte začít na kolenou, a pak teprve klasicky s koleny ve vzduchu. Obtížnost se také zvyšuje s více nafouknutým polštářem a nejtěžší jsou cviky s válcem pod deskou.
 

Jak na plank na kolenou?


 

Posilování horní části těla

Především ruce a ramena. Pokud po delší jízdě pocítí kiter únavu v rukou, znamená to, že je málo připraven. Posilování horní části se tedy nevyhne žádný sportovec, co rád skáče a je jedno, jestli ‚zaháklý‘ nebo ‚odháklý‘. Samozřejmě, že ‚odháklé‘ skoky potřebují výraznější průpravu, to ovšem není dnešním tématem.

Na tyto části těla jsou mimo jiné dobré třeba kliky. Jelikož klik budete dělat na desce, je důležité mít zpevněná zápěstí! Než se seznámíte s obtížností, není ostuda vyzkoušet tento cvik s koleny na zemi (dámské kliky).
 

Jak na kliky?


 

DALŠÍ CVIKY

Tyto cviky je dobré si zkusit nanečisto pouze na samotné desce. Až když vyzkoušíte, jak určitý cvik sladit s deskou, po té můžete přidat ztěžující prvek (válec / nafukovací polštář) pod prkno.

Jakmile zvládnete předchozí cviky naplno, můžete zkusit třeba takový nástup a dřepy:


 

Nějaké ty triky pro pokročilejší co si chtěj zablbnout ;-)


A jak cvičíš nebo jsi cvičil během karantény ty? Jsi odvážlivec a troufneš si do posilovny, nebo se ještě raději zdržuješ pohybu mezi lidmi?  Doufám, že ti Indoboard pomůže nejen v tom, jak na sobě zapracovat ale pomůže i užitečně a zábavně zabít čas.

Tak nabušení v létě na spotu, zdar Folty
 

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

V diskuzi není žádný komentář, buď první!

Magazín

Jak dlouhý snowkiteboard potřebuji?

Zima je tady a s ní i potřeba správného vybavení. Snowkiteboardů je na trhu poměrně dost, ale jak vybrat správnou délku? Vše si vysvětlíme.

0

Bazar