15-70% JARNÍ SLEVA téměř na vše (registrovaný na vše)!

DÁRKY K NÁKUPU nad 500 Kč:  trapézy, pončo, cvičný kite,
kšiltovky, kite voňky do auta a doprava ZDARMA
.
Dárky najdeš ve svém košíku.

Jak na homemade snow splitboard?

946
 

Moje poslední kutilský články se docela líbily a protože zima klepe na dveře a splitboardy stojí hroznou raketu, mrknem jak ho udělat za rozumnou cenu doma :-)

K domácí výrobě splitboardu budeš kromě voile split kitu potřebovat svůj starej snowboard (dřevěné jádro) s vázáním, nějaký to nářadí jako je vrtačka, pár vrtáků, kladívko, ostrý lámací nůž, smirkový papír, maskovací lepící pásku, epoxidové lepidlo, důlčík, nějakou tu svorku a v ideálním případě okružní pilu, ale myslím že plátkem z pilky na železo to taky půjde, jen to chvíli potrvá ;-) Takže vlastně nic extra speciálního, co by se každýmu kutilovi neválelo v dílně nebo ve sklepě.

Samotnej proces výroby taky není žádná raketová věda, a myslím že to každej průměrně nešikovnej kutil v garáži nezvládne. Na netu jsem našel videa, který krásně názorně a po lopatě ukazují celý postup přeměny snowboardu na splitboard.

voile_split_kit.jpg

Postup práce:

Maskovací páskou si označit podélnou osu snowboardu a prostor , který zabírá vázání nastavené pro jízdu na kitu. To aby se nestalo na na konci práce zjistíš, že tam kde má být vázání, je přišroubovanýho něco jinýho a bude to zavazet :-) Páska se dá pro dokončení jednoduše strhnout a při řezání omezuje třepení povrchového sklolaminátu. Počítej ale s tím, že se pilka trochu otupí, protože není dělaná na řezání skelného vlákna ;-)

Podélně rozříznout snowboard v jeho ose, pokud možno co nejrovněji. Hrany řezat pilkou na železo nebo flexou!

Řez na obou stranách zabrousit smirkovým papírem přes tvrdou rovnou podložku (prkýnko třeba) a na horní straně zbrousit o maličko víc než na spodní, aby na sebe skluznice hezky dolehla.

Obě strany řezu zacelit ideálně řídkým epoxidem, aby dobře nasákl do dřevěného jádra a chránil ho před vlhkostí. To bych klidně udělal ve vrstvách. První vrstva z většiny vsákne do dřeva, potom zlehka přetáhnout smirkem a zatřít druhou vrstvou.

Podle šablony se důlčíkem označí díry pro háčky a vyvrtají 3/16" (cca 4,5 mm) vrtákem. Ze spodní strany se do skluznice udělají záhlubně, do kterých se schovají hlavičky šroubů. Šrouby bych se vůbec nebál do prkna vlepit epoxidem. Budou líp držet a hlavně se zabrání vnikání vlhkosti do dřevěnýho jádra.

Další na řadě jsou díry pro "lyžařské vázání". Tady je potřeba přesné umístění vzhledem k těžišti prkna, aby pak lyže při zvednutí nenaklápěli špičku dolů nebo moc nahoru. Místo označené na šabloně jako "pivot point" by mělo být cca 1cm před těžištěm prkna. Díry se vyvrtají 7,5mm vrtákem a ze spodní strany se vyfrézují záhlubně pro inzerty a zaklepok kladívkem, aby nevyčnívaly ze skluznice. Je dobrý si díry předvrtat tenkým vrtákem, aby ten velkej, placatej vrták (nevím jak se tomu správně nadává) ve velké díře nelítal a teprve potom projet tím 7,5mm.

Podobným způsobem se podle šablon udělají díry a inzerty pro snowboardový vázání.

Následují háčky na koncích prkna, které se dělají skoro stejně jako předchozí háčky s tím rodíle, že se uchycují nýtama, ale šrouby s pojistnou matkou by určitě taky fungovaly.

Všechny inzerty se nakonec lalijí epoxidem. 3rouby při tom musí být zašrouované v inzertu a doporučuju závit šroubu předtím máznout sádlem nebo vazelínou, jednak se nezalepí do závitu a půjde dobře vyšroubovat a taky epoxid nebude závitem protíkat. (Jde použít i olej, ale ten rád teče kam nemá a epoxid pak nemusí všechno dostatečně spojit, protože na mastný povrch nepřilne). V setu jsou i kolečka skluznice, který se dají do epoxidu vlepit a zakryjí inzerty ze spodu.

No a to je vlastně všechno, pak už stačí vše poskládat jak lego a vyrazit na expedici :-)

Myslím že tohle je super alternativa pro nás běžný smrtelníky co nemáme 30 klacků na hračku kterou vytáhnem 2x za sezónu. Sysém se dá navíc (kromě inzertů) přešroubovat na jiný prkno když jedno doslouží.

Mohl by to bejt super dárek pod strom od Ježucha pro mlaďocha kitera, co by jinak proseděl svátky u facebooku, Zabitý 2 mouchy 1 ranou :-D

Nevím jestli jsou šablony součástí setu (předpokládal bych že jo) ale pro jistotu jsem nějaký vyhrabal i na netu. s jejich velikostí při tisku už si ale každej bude muset poradit, aby to sedělo...

voile-mounting-templates.jpg

 

 

 

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

V diskuzi není žádný komentář, buď první!

Shop

Magazín

Kite spot Egypt - Hurghada

Kite spot o kterém už snad každý kiter slyšel. Hurghada. mělká voda, teplá jako kafe, zalitá sluncem a hned na spotu kite bar se vším, co kiter potřebuje.

0

Bazar