DÁRKY K NÁKUPU nad 500 Kč:  trapézy, pončo, cvičný kite, měřák větru,
výuková DVD, kšiltovky a čepky, kite voňky do auta a doprava ZDARMA
.
 
Dárky najdeš ve svém košíku.

Jak na kiteloopy - 1. část

155
 

Kiteloop - slovo, které některým kiterům nahání hrůzu, jiným vžene adrenalin do žil a některé uklidňuje. Ono totiž záleží o jakém kiteloopu je řeč a v jaké situaci. V této první části si popíšeme jednotlivé druhy kiteloopu a k čemu je který dobrý. Příště v druhé části si vysvětlíme, jak se kiteloopy učit a to hezky postupně, aby to bylo maximálně bezpečné.

 

Typy kiteloopů

Popíšeme si tady 3 základní typy kiteloopu rozdělené podle toho, který se k čemu používá. Rozdělení je spíše orientační než striktně dané a v reálu se potom provedený kiteloop může nacházet někde mezi těmito základními typy.
 

Kiteloop při jízdě

Tenhle kiteloop je asi nejméně zajímavý, ale na druhou stranu nejbezpečnější a nejjednodušší na naučení. Současně však má dobré využití nejen pro ostřílené borce na hromadu efektních triků, ale i pro začínající kitery pro jízdu ve slabém větru a různé variace v otočkách.

Jde o kiteloop provedený při jízdě po vodě bez skoku zpravidla v powerzóně nebo její blízkosti s malým až středně velkým tahem v kitu. Směr jízdy je zpravidla hodně po větru.

Tento kiteloop slouží ke zvýšení tahu v kitu nebo razantní změně směru jízdy směrem po větru a současně zvýšení rychlosti. Dal by se sem zařadit i rozjezd kiteloopem místo klasického mávnutí drakem ve slabém větru. Nejčastější použití je asi při jízdě downwind ve slabém větru, kdy drak skoro padá a je potřeba dělat kiteloopy, aby měl vůbec nějaký tah a držel ve vzduchu. Ostřílení kiteři používají kiteloop v jízdě často pro agresivní změny směru jízdy.

 

Heliloop

Heliloop je záležitostí už pro pokročilejší kitery, kteří posouvají své skoky do větších výšek. Jeho učení už není tak snadné, ale stále poměrně bezpečné.

Heliloop je kiteloop provedený na 12 hodině se středním tahem v kitu (musí unést váhu kitera) v druhé polovině skoku, kdy kiter klesá dolů nebo při letu s kitem z větší výšky ať už úmyslně nebo jako řešení nečekané krizové situace, kdy se kiter dostane do velké výšky. Heliloop jde udělat prakticky s každou velikostí draka a v každém větru, kdy se dá vyskočit dostatečně vysoko.

Tento druh kiteloopu slouží k pomalému a kontrolovanému klesání a dopadu z vysokého skoku nebo letu s drakem a to jak úmyslnému nebo nežádoucímu. Dovednost kitera využívat heliloop přináší do kitingu nejen zábavu spojenou s big-air skoky, ale také zvyšuje bezpečnost a to zejména při landkitingu, kde je zvýšené riziko tvoření termických bublin nebo při snow a landkitingu v prudším svahu, kde se kiter snadno může dostat s kitem z jízdy do letu.

Tady první heliloopy od Nema s nečekaným výživným poletem.

 

Powered kiteloop

Nejextrémnější forma kiteloopu, ze které mají kiteři hrůzu a těm se slabším pudem sebezáchovy vhání adrenalin do žil. Jde o poměrně zábavu pro velmi zkušené kitery! Tady už může jít o zdraví a i malá chyba může mít vážné následky. Navíc učení tohoto kiteloopu je poměrně bolestivé, protože nepovedený pokus je často zakončen tvrdým pádem na vodu z velké výšky a při velké rychlosti.

Tento kiteloop je prováděný v powerzóně s velkým až maximálním tahem a je započatý v první polovině skoku, kdy kiter ještě stoupá nahoru nebo je kiteloop samotný iniciátorem skoku (hlavně u wakestyle triků).

Jde o zábavu a okořenění kitingu pro zkušené kitery, kteří nemají nikdy dost a snaží se posouvat své hranice stále někam dál.

 

Video rozbor

Naše letošní kiteloop session na Rujáně s Piškotem byla výživná a v sestřihu je vidět několik různých kiteloopů. Vše bylo skákáno na kitu Nobile V-Ride 7,5m2 ve větru 14 - 19m/s.
 


Hned na začátku ostrý rozjezd kiteloopem do skoku. 
0:15 Heliloop na přistání z vysokého skoku, který nešel podle plánu (vypadnutá noha z vázání).
0:24 powered kiteloop s double bacrollem a heliloopem na přistání
0:49 ukázkový powered kiteloop
0:55 Darkslide zakončený kiteloopem (není v záběru)
1:00 Pozdní frontloop (kiteloop zahájený drakem do směru jízdy) s následným protisměrným heliloopem na přistání.
A pak pár powered kiteloopů s heliloopem na přistání.

Tak co, už se v tom trochu orientuješ? Jestli máš nějaký dotaz nebo se chceš kiteloopy naučit, ale bojíš se, tak napiš do komentů, přímo mě na některý z kontaktů v profilu nebo se u mě přihlas na kite kurz v Egyptě ;-)

Čau na vodě, Leguán

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

V diskuzi není žádný komentář, buď první!

Shop

Magazín

Indoboard pro celou rodinu

Že se na Indo Boardu dá dělat všechno možné, jsme viděli minule a pro koho je vhodný? Skoro pro všechny. Zablbne si na něm celá rodinka a to doslova :-D

0

Bazar