NOVÉ DÁRKY K NÁKUPU nad 500 Kč:  trapézy, pončo, cvičný kite, měřák větru,
výuková DVD, kšiltovky a čepky, kite voňky do auta a doprava ZDARMA
.
 
Dárky najdeš ve svém košíku.

Jak na kiteloopy - 2. část

147
 

Minule jsme si vysvětlili, jaký kiteloop je k čemu dobrý a v jakým podmínkách. V této druhé části se mrkneme, jak se postupně naučit kiteloopy od těch jednoduchých po ty náročné.
 

Kiteloop při jízdě

Kiteloop v jízdě je opravdu jednoduchý, bezpečný a vůbec není potřeba se ho bát vyzkoušet. Základem na učení je slabý vítr, ideálně aby to sotva jelo a stoupalo. Nechat to trochu rozjet, prkno pustit úplně po větru a ve chvíli, kdy ucítíš, že drak ztrácí výkon a prkno zpomaluje, tak v tu chvíli otočit bar na max a poslat draka do loopu. Drak proletí loop s velmi malým výkonem a zatáhne ještě trochu víc po větru. Je potřeba se s tahem neprat a nechat se hezky stáhnout za drakem s prknem na plocho (nehranit.)

Postupně zkoušej do stejného kiteloopu přidávat trochu hranění prkna proti kitu a zjistíš, že čím víc proti kitu zahraníš, tím víc drak zabere a tím rychleji pojedeš. Při větším zahranění, silnějším větru nebo ve větší rychlosti se při počátečním zátahu draka může stát, že tě trochu zvedne z vody. Nepanikař, nechej prkno pod sebou a z půlmetrového poskoku odjedeš trochu větší rychlostí po hladině.

 

Heli loop

Jako první je ideální se učit pozdní heliloop ve slabém větru, protože ve slabém větru ani větší chyba nepovede k tvrdým pádům a to zejména, pokud je kiteloop prováděn vysoko ve větrném okně. Pozdní heliloop může být často dokončený až po dopadu na vodu, což je ve velmi slabém větru výhodné pro získání dostatečné rychlostí pro odjetí skoku.

Nájezd do skoku je prakticky stejný jako při klasickém skoku. Rozdíl nastává ve chvíli, kdy posíláš draka zpět do směru jízdy. U Heliloopu draka pošli zpět do směru jízdy o trošku později než normálně ale o to razantněji. Bar je přitažený někde do spodní čtvrtiny a otočený, co to jde. Takto drak provede kiteloop hodně vysoko a síla kiteloopu se využije pro zpomalení pádu a hladké přistání, případně druhá polovina kiteloopu pro následný rozjezd po dopadu.

Odjezd z takového skoku je prakticky přímo po větru, takže stačí před dopadem prohodit nohy a můžeš odjet i do opačné strany (transition).

Postupně s větším větrem a větší výškou skoku bude kiteloop provedený celý ve vzduchu. Tvrdost dopadu ale přitom bude prakticky stejná ze 2 i ze 6m vysokého skoku. A právě v tom je kouzlo heliloopu na přistání.

Ve videu je návod na heliloop v čase 0:22 - 3:12

 

 

Powered kiteloop

Tady už se dostáváme do nebezpečných vod a rozhodně nedoporučuji zkoušet powered kiteloop bez zvládnutí heliloopu. Bezpečná cesta k powered kiteloopu totiž vede právě přes heliloop. Na powered kiteloop je ideální drak 7 - 10m2 a postupně zvyšovat i sílu větru.

Hlavním rozdílem proti heliloopu je zahájení kitelopu ještě ve fázi skoku, kdy stále stoupáš nahoru, takže v první polovině skoku. Kdežto heliloop je zahájen až při začátku klesání v druhé polovině skoku. Čím dříve kiteloop zahájíš, tím níž bude kiteloop umístěný, takže drak zabere hlavně dopředu a o to delší cestu nahoru na 12h bude mít, aby tě podržel při dopadu a zpomalil pád.

Postupně tedy přecházej z heliloopu do stále dřívějšího zahájení. Dopady postupně začnou být tvrdší a ve větší rychlosti, v tu chvíli je potřeba se posunout do silnějšího větru, nebo vzít menšího (rychlejšího) draka, aby byl skok vyšší a rychlejší drak se během pádu stihl vrátit na 12h a zbrzdit pád před dopadem. Postupně se propracuješ k malé velikosti draka a velmi silnému větru, kdy bude kiteloop zahájen před dosažením vrcholu skoku, drak veden nízko a dopad potom ve velké rychlosti.

Pro úspěšné vrácení draka na 12h před dopadem pomůže povolit bar ve chvíli, kdy kite na kolci loopu namíříš nahoru. Přiměřeným povolením baru se odbrzdí a rychleji se rozletí nahoru. Před dopadem zase bar přitáhni pro zvýšení tahu vzhůru a zpomalení pádu. Současně ostře zatoč do strany, kam budeš po dopadu odjíždět, aby se ti nestalo, že draka po dopadu podjedeš a ten pak spadne do povolených šňůr.

Návod na powered kiteloop ve videu najdeš v čase 4:12 - 12:00

 

 

Zvládnutí kiteloopů rozhodně není záležistost na víkend. Chce to trpělivost, postupovat po malých krůčkách a nic neuspěchat. Chyby u powered kiteloopu v silném větru jsou tvrdě potrestány a při tvrdých pádech ve velké rychlosti může snadno dojít ke zranění. V silnějším větru rozhodně doporučuji nárazovou vestu, která sníží riziko vyražení dechu nebo zlomení žebra při tvrdém pádu. Co se prkna týče, tak na kiteloopy jsou ideální více prohnutá freestyle prkna jako je Nobile Gamechanger, 50/Fifty, NHP nebo Naish Monarch, která odpustí drobné chyby při dopadech. Rozhodně nepřemýšlej nad skákáním vysokých kiteloopů na nějakých vratech nebo placatých měkkých prknech pro začátečníky. Špička zapíchnutá do vody při dopadu v 50 km/h nebude nic příjemného ;-)

Pro ty, kteří se prokoušou až k poslední části nezbývá než popřát hodně štestí, trpělivosti a pevné kosti, protože pády prostě občas budou. :-)

 

 

Čau na vodě, Leguán

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

V diskuzi není žádný komentář, buď první!

Shop

Magazín

Jak dlouhý snowkiteboard potřebuji?

Zima je tady a s ní i potřeba správného vybavení. Snowkiteboardů je na trhu poměrně dost, ale jak vybrat správnou délku? Vše si vysvětlíme.

0

Bazar