NOVÉ DÁRKY K NÁKUPU nad 500 Kč:  trapézy, pončo, cvičný kite, měřák větru,
výuková DVD, kšiltovky a čepky, kite voňky do auta a doprava ZDARMA
.
 
Dárky najdeš ve svém košíku.

Jak s kitem zvládnout silný vítr

1029
 

Kiting v hraničních podmínkách ať už záměrný nebo nechtěný je velmi nebezpečný. Pojďme se podívat, jak se se silným větrem co nejlépe poprat a ve zdraví přečkat třeba nečekanou větrnou smršť nebo jen umět jezdit v silném větru. Základem je prevence, takže si napřed vysvětlíme, jak se do takové situace vůbec nedostat.
 

Větrná smršť

Náhlá větrná smršť se dá v naprosté většině případů včas odhalit, stihnout se vrátit na břeh a draka bezpečně přistát. Důležitou roli v tom hrají mraky, podle kterých se dá přicházející vítr včas odhalit.

Velkou pozornost je třeba věnovat výrazným vertikálním mrakům, které často vytvářejí tvar kovadliny a často se následně mění na bouřku s blesky, silným deštěm, kroupami a také silným větrem. Pokud zpozoruji takový mrak a ještě zjistím, že se přibližuje, je na čase se klidit z vody. Červený alarm, by se měl v hlavě rozsvítit, pokud uvidím takzvaný shelf cloud. Jde o mrak na okraji velmi silné bouřky nebo studené fronty. Vzniká rychlým podsouváním nebo natékáním studeného vzduchu pod vzduch teplý. V takovém případě na nic nečekám a snažím se co nejrychleji draka přistát. Tento typ mraku je zvlášť zákeřný, protože se často pohybuje velmi nízko a z větší vzdálenosti je velmi těžké odhadnout, jak rychle se přibližuje. Když je přibližování a rychlý pohyb mraku patrné, je většinou pozdě, protože velmi silný a studený vítr často udeří do několika minut. Jeden takový mrak se mi povedlo natočit na Rujáně, kterou možná taky znáš.

 

 

Základní znalosti

Abych dokázal s větrem a kitem správně pracovat, je napřed potřeba pochopit, jak fungují.

 

Větrné okno

Tenhle pojem asi každý kiter zná a měl by vědět, že po celém okraji větrného okna je tah stejný. To ovšem platí pouze, pokud je všude stejný vítr a to v reálu není, protože se projevuje gradient větru.
 

Gradient větru

Gradient větru znamená, že vítr je ve vyšších vrstvách silnější protože spodní vrstvy se třením o povrch zpomalují. Pro kitera to znamená, že drak bude mít na 12h více výkonu než na 3 nebo 9h. Mnoho kiterů si myslí, že nejlepší pozice draka pro přečkání silného větru je 12h, ale opak je pravdou. Na 12h má kite díky gradientu větru zbytečně moc výkonu a ještě tahem vzhůru omezuje možnost hranění nebo zapření o zem.

 

Minimalizace tahu kitu

Pro snížení tahu kitu na minimum je nutné ho velmi pomalu poslat po kraji okna těsně nad povrch, kde bude vítr sice více nárazový, ale slabší, než na 12h. Tím se celkový výkon draka sníží.

 

Maximalizace gripu

Aby mě kite někam neodtáhl, je potřeba se proti němu co nejvíc opřít a získat na zemi co nejlepší oporu a to stejné platí i při jízdě při hranění. Znamená to, že kite musím dát někam, kde mě nebude zvedat, abych celou svou váhu mohl použít pro zapření o zem nebo prknem o vodu. Takže drak patří co nejníže v kraji okna.

 

Nebezpečné prostředí

Obvzláště v silném větru je nutné se vyhnout nebezpečnému prostředí, jako jsou pevné překážky směrem po větru, kde hrozí kolize při nečekaném poryvu větru a potažením nebo dokonce zvednutím a odnesením kiterea na překážku. Zvednutí drakem při poryvu můžeme zabránít i výše zmíněným umístěním draka nízko v okraji okna.

Dalším nebezpečným prostředím jsou místa, kde vzniká stoupavé proudění vzduchu. Jsou to zejména prudké svahy a místa, kde se může tvořit lokální termika. I v tomto případě se to dá zachránit umístěním draka nízko do kraje okna.

Malá pláž s překážkami je pro kitera v silném větru velmi nebezpečné místo. Pokud tě přicházející silný vítr překvapí a nemáš jistotu, že stihneš draka bezpečně přistát na pláž, tak to nedělej a zůstaň na vodě dostatečně daleko od břehu. Není nic horšího, než když tě silný náraz větru zastihne právě při přistávání draka, kdy na boso šmatláš po mokré trávě nebo kamenech na břehu a drak je ještě ve vzduchu. Na vodě je poměrně bezpečno, a když draka položíš na kraj okna na vodu a prknem se proti němu zapřeš o vodu, dokážeš přečkat až nesmyslně silný vítr. Pokud to i tak je nezvladatelné, tak draka odstřel.

Na toto téma jsem našel hezky zpracované video, tak se na něj určitě podívej.

 

 

Snad si na tohle vzpomeneš, až ti někdy bude ouvej a drak potáhne jak splašená kobyla. Osobně mám vyzkoušeno, že to opravdu funguje a že se dá na vodě ujezdit silnější vítr, než v kterém se dá drak přistát na pláži. Tyhle i další věci se můžeš dozvědět, naučit a na vlastní kůži vyzkoušet na kurzech od zkušených instruktorů.

Čau a jezdi bezpečně, Leguán

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

Shop

Magazín

Bazar