DÁRKY K NÁKUPU nad 500 Kč:  trapézy, pončo, cvičný kite, měřák větru,
výuková DVD, kšiltovky a čepky, kite voňky do auta a doprava ZDARMA
.
 
Dárky najdeš ve svém košíku.

Jak velké finky dát na kiteboard

117
 

Ahoj kiteři

Mnoho z vás si někdy kladlo otázku, jaký je rozdíl v různých velikostech finek, tak si dnes ukážem, jaký to má vliv na chování kiteboardu a jaké finky jsou pro koho vhodné. 

Obecně finky u kiteboardingu používáme na to, aby prkno lépe drželo hranu, nepodjíždělo a tím drželo stálý směr. Výrobce většinou nabízí několik různých velikostí finek. Například Nobile nabízí finky ve velikostech 55, 40, 30 a 20mm.

 

Finka o velikosti 55mm

Největší kiteboard finky 55mm má největší ponor i plochu finky a tím pádem bude velmi dobře držet směr prkna a také držení hrany bude snadné.


Jak velké finky dát na kiteboard - freeride Nobile NHP

 

Tyto finky budou naprosto ideální pro velká prkna, od kterých očekáváme snadnou jízdu na rovné vodě. Budou dobře držet hranu a krásně stoupat proti větru. Proto budou dobrou volbou na low wind, pro těžší kitery s větším prknem a začátečníky. Protože začátečníci nemají perfektní postoj a stabilitu na prkně, takže bez dostatečné opory finek by jim prkno pod nohami podkluzovalo. Méně zkušení nebo klidnější rideři preferují freeride, pro který jsou velké finky ideální. V kombinaci s velmi malým prknem pak můžou být velké finky vhodné do velmi silného větru pro schopnost uhranit co nejvíc výkonu v kitu. Takové podmínky jsou oblíbené hlavně mezi airstyle nadšenci.

 

Jak velké finky dát na kiteboard - Nobile G10 55mm

 

Finka velikosti 40mm

Když se podíváme na finky 40mm, tak se dá říci, že je to takový univerzál pro zkušenější ridery s agresivním stylem jízdy. Menší finka stále poměrně dobře pomáhá držet hranu prkna a zkušený kiter s citem pro prkno hranu snadno udrží. Benefitem menší finky je hravější a obratnější zatáčení prkna a také o trochu menší odpor vody, což zvýší maximální rychlost jízdy a při low windu stačí pro jízdu o trošku míň výkonu. Menší finka také více odpouští chyby při dopadech ze skoků.

 

Jak velké finky dát na kiteboard - Nobile G10 40mm

 

Finka velikosti 30mm

Finky 30mm. Tyto finky na kiteboardu požívají zkušení wakesytle nadšenci, kteří upřednostňují hravost prkna a snadnější dopady ze skoků nad snadným stoupáním proti větru. Méně zkušený kiter už by mohl mít problém s podkluzováním prkna a to zejména na zvněné vodě.

Finka velikosti 20mm

Už nám zbývá poslední velikost finky 20mm. Tyto finky se v kitingu zas tak moc nepoužívají, protože prkno s tak malými finkami vyžaduje velmi přesné vedení, aby drželo hranu. Na druhou stranu tyto finky budou naprosto ideální pro wakeboardisty, kteří přešli i na kite protože umožní klouzání prkna po vodě i v kolmém směru, což se často stává při dopadech z wakestyle triků s nedotočenou nebo přetočenou rotací. Prkno se bude chovat velmi podobně jako wakeboard. Nebude se při dopadech "kousat" a při přesném vedení bude velmi hravé. Je to podobné, jako když si snowboardista do snowparku na prkně pilníkem úplně ztupí hrany, aby se nezasekávaly na překážkách. Takový snowboar bude super v parku, ale na sjezdovce to bude tragédie.

 

Jak velké finky dát na kiteboard - Nobile G10 20mm

Jak velké finky dát na kiteboard - Wakestyle Nobile Gamechanger

 

Když se na to podívám z pohledu wakeboardisty, tak na wakeboardu moc neřešíme to, aby prkno perfektně drželo hranu a stoupalo proti větru, protože tam nás vždy táhne lanovka nebo motorový člun. Na lanovce se finky téměř vůbec nepoužívají nebo jen velmi malé a odolné, protože tam bychom si je na překážkách zničili. Absence finek se dá trochu nahradit tím, že jsou na prkně výrazné konkávy, které také trochu drží směr jízdy. Za lodí se finky používají více, protože se tam nejezdí na překážky a možnost lepšího zahranění pomáhá při odrazech do skoků. Naopak ale škodí při dopadech, takže se to s velikostí finek nesmí přehnat. Když jsem si pořizoval wakeboard, tak jsem nevěděl co pořídit, protože jsem chodil jak do wake parku, tak jsem jezdil za motorovým člunem. Pak jsem jednou narazil na wakeboardové prkno, které mělo konkávy a sundávací finky, takže prkno bylo ideální jak do parku na překážky, tak i za loď na vlny.

U kitebordů se konkávy většinou také dělají, aby prkno lépe drželo svůj směr, ale nedělají se tak hluboké, aby prkno nemělo moc velký odpor.

Takže až budeš vybírat prkno nebo finky na něj, tak záleží na tom, co s prknem chceš jezdit a skákat.

Čau, Peťa

 

Ohodnoť článek:



Diskuze k článku

V diskuzi není žádný komentář, buď první!

Shop

Magazín

split kiteboard Flysurfer Trip

Jak už název napovídá, tenhle kousek má co dočinění s cestováním. Jde o kompletně nový propracovaný split-kiteboard nabušený novými technologiemi.

0

Bazar