BLACK FRIDAY: 10-65% sleva témeř na vše! Akce může skončit kdykoliv. Pospěš si!
Posíláme ZDARMA objednávky od 500 Kč. VSTOUPIT DO ESHOPU

...a dáváme dárky (trapéz, cvičný kite, měřák větru...) k nákupu nad 3.000 Kč.
Najdeš je ve svém košíku !

PDK - Start komorového draka z vody

137
 

Další článek ze série PDK (pokročilé dovednosti v kitingu) je tu! Jak startovat na vodě nafukovačku, jsme si vysvětili minule a tentokrát se mrkneme na komoru, s kterou už to bude trošku složitější.

Tento postup se podobně jako u foukačky dá využít pro start na mělké vodě nebo ze člunu / lodě, ale s trochou úsilí se dá se zabaleným drakem odplavat i kus od břehu a tam si draka rozbalit na vodě hluboké. Tahle technika funguje za širokého rozsahu větru, kromě toho úplně nejslabšího.
 

Postup

Draka si rozbalíme na pláži, rozpleteme šňůry a vývazy. Bar musí být úhledně sbalený, aby jeho rozmotání bylo jednoduché a bez komplikací. Do draka zabalíme jen nezbytné množství vývazů a vše ostatní, co jde, namotáme na bar i s kladkama a částí vývazů. Draka sbalíme klasicky napůl a srolovat od uší + přeložit na polovinu nebo třetiny. Po sbalení draka taky zavřeme vyfukovací otvory, abychom to nemuseli dělat pak na vodě. Pokud s drakem plánujeme kousek plavat, stáhneme ho dokola leashem i včetně přiloženého baru, ať se s ním dobře plave a uzlíček se cestou nerozpadá.

Draka odneseme na vodu a dáváme při tom velký pozor, aby bar někde nepropadl šňůrama a tím se nezamotal. Tohle neplatí při plavání se svázaným uzlíčkem :-). Srolovanéo draka začneme postupně odmotávat, tak že náběžka míří proti větru a odmotanou část zvedáme nahoru do větru, aby se do nafukovacích otvorů nabíral vítr a drak se plnil vzduchem. Drak přitom vytvoří takovou kapsu / kapku, která se postupným odmotáváním roličky bude zvětšovat a plnit vzduchem. Takto předfoukneme aspoň polovinu draka a poté už draka celého rozbalíme a porovnáme před sebe hezky do oblouku náběžkou nahoru a zkontrolujeme vývazy, zda tam není nějaký uzel.
 

Start komory na vodě - rozmotání baru


Teď přijde na řadu bar. Šňůry z něj postupně odmotáváme a drak po větru pomalou couvá pryč. Měl by hezky sedět na odtokovce. Důležité je odmotávat všechny šňůry společně dost rychle a nedovolit, aby se napnuly. Mohlo by se stát, že drak začne startovat s ještě neodmotaným barem.

Po odmotání šňůr ještě draka zabrzdíme za zadní lajny, aby hned nestartoval a v klidu jsme mohli roztwistovat šňůry a zkontrolovat, že nejsou zamotané. Pak už budeme draka klasicky startovat z powerzóny přímo nahoru. Drak se na vodě postupně nafoukne a postaví do stěny. Když se do draka během rozbalování dostane voda, bude start a vytečení vody z draka chvíli trvat, ale to nevadí. Chce to trpělivost, draka stále tahat náběžkou nahoru z vody a počkat, až voda z draka vyteče. Důležité je, aby se v této fázi drak nepřevrátil na náběžku kolem ucha, ve kterém je voda. To by start zkomplikovalo a bylo by potřeba draka vrátit zpět na odtokovku, což s mokrým drakem ve slabém větru může být trochu problém. Drak se nakonec zvedne z vody a vyteče z něj i zbylá voda. Máme nastartováno! :-)

 

 

Stejný postup bude i v případě startu ze člunu. Dá se takto startovat i na hluboké vodě, ale je potřeba počítat s větší náročností při nafukování draka, jeho porovnání do stěny a kontrole vývazů.

Pokud si nevěříš a chceš pokročilé techniky naučit pod dohledem někoho zkušeného, přihlas se na kurz, kde ti všechno ukážou a dohlídnou na tebe při prvních pokusech. V případě zájmu o takový kurz mě kontaktuj.

Napadá tě nějaké další téma, které tě zajímá a chceš vysvětlit postup? Napiš do komentářů nebo mě kontaktuj. Pokusím se napsat článek/návod i na tvé téma :-)

Tak ať to lítá :-), Leguán

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

V diskuzi není žádný komentář, buď první!

Shop

Magazín

Jak velký kiteboard potřebuji

Výběr kiteboardu vypadá jako hračka, fošna, 4 finky, vázání a jen trefit velikost. Však jsou všechny prkna skoro stejný... Omyl!

0

Bazar