15% SLEVA NA TRÉNINKOVÉ DRAKY za VYSVĚDČENÍ - jen do 30.6.2022!
 
Do ESHOPu.

Proč nosit sluneční brýle na kite

274
 

Když se mluví o zraněních na kitu, každý si představí nějaké zlomeniny nebo poranění šňůrami. Přitom stejně nebezpečné může být i poranění očí slunečním zářením a platí to i pro ostatní vyznavače vodních sportů.

Opakované vystavování očí slunci, slané vodě, písků a různým bakteriím ve vodě může vést k závažným poškozením oka vedoucím k dočasnému nebo i trvalému poškození zraku. Problémem často není přímo záření dopadající ze slunce do oka, ale protože se neustále díváme na vodu, od které se záření odráží a dopadá do oka v nebezpečném množství. Zvláště nebezpečné je pak UVA a UVB záření.

Poškození oka může být pouze dočasné, ale při silné nebo opakované expozici může postupně přejít do trvalého poškození oka a vidění. V případě, že máš během dovolené přecitlivělé nebo svědící oči či nažloutlé skvrnky na bělmu, určitě navštiv optika, který oči a jejich poškození zkontroluje a případně doporučí léčbu.

 

 

I zde je nejlepším řešením bezpečnosti při kitingu prevence a tou nejjednodušší jsou kvalitní sluneční brýle s polarizací, která vyfiltruje velkou část právě od vody odraženého záření a mimo jiné i zlepší vidění na lesknoucí se vodě. Při odrazu světla totiž dochází k jeho částeční polarizaci a polarizační filtr většinu těchto odražených paprsků nepropustí. Sníží se tak oslnění z odlesků na vodní hladině a je lépe vidět pod vodu.

Víc o polarizaci světla odrazem a návod, jak si vyzkoušet, jestli tvé brýle mají polarizační filtr najdeš třeba tady.

Další žádanou vlastností brýlí na vodní sporty je, aby na sklech nezůstávaly kapky vody a voda z nich sama stékala. Tento hydrofobní efekt možná znáš z dražších akčních kamer nebo přípravků na ošetření čelního skla auta. Na vodě je taky fajn, když brýle plavou, protože při pořádným výplachu se občas stane, že spadnou. Odolná konstrukce a tlumící vrstva pro ochranu obličeje se taky hodí, protože když se ti třeba ve vysoké rychlosti sekne přední hrana, dáš si takový čelíčko o vodu, že ti brýle bez ochrany nakreslí na obličej krásnej soví monokl. Všechny tyhle vychytávky i víc nabízí třeba sluneční brýle Ocean.

Tak co, kdo tu jezdí s brýlemi a kdo bez? Já se přiznám, že je taky většinou nemám, ale někdy si o to podmínky s ostrým rozptýleným světlem nebo směrem větru vzhledem ke slunci přímo říkají. Ono koukat celé odpoledne na vodě proti slunci je fakt nepříjemný a hlavně nezdravý. Letos už mám alespoň na takové dny sluneční brýle nachystané.

Čau, Leguán

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

V diskuzi není žádný komentář, buď první!

Shop

Magazín

S paddleboardem na řeku

Léto je tu a s ním o horké dny, které je nejlepší trávit u vody, ale co když nefouká? Ideálně vyrazit třeba na řeku s paddleboardem.

0

Bazar