DÁRKY K NÁKUPU nad 500 Kč:  trapézy, pončo, cvičný kite,
kšiltovky, kite voňky do auta a doprava ZDARMA
.
 
Dárky najdeš ve svém košíku.

Kite spoty - Kréta

297
 

Každý rok na Krétě trávím pracovně nějaký ten týden, samozřejmě včetně své kite výbavy. Mám vyzkoušenou spíše západní část Kréty, nicméně byl jsem i na zcela východním cípu (4h jízda v autě), bohužel v tu dobu zrovna vypnul vítr... se stane no. Napadlo mě, že by se mohl hodit takový malý přehled o kite spotech na Krétě, které jsem navštívil.

1) Elafonisi

Mezi no1 spot na západní Krétě patří Elafonisi. Je to pláž s velkou lagunou s mělkou vodou (cca 0,5 - 1,5m hloubka), takže super i pro začátečníky. Většinou flat/chop. Ideální směry NW, lze i na N. Velmi spolehlivá je předpověď superforecast na windfinder. Ideální je ještě zkombinovat s Poseidonem (velmi užitečný tip od místního kitera) + klasika windguru. Před odjezdem ještě zkontrolovat s aktuálními reálnými daty z meteo stanice, kde je i webkamera.


elafonisi02.jpg elafonisi02-konec-kvetna.jpg

Výhody: 
  • Mělká laguna, chop / flat, NW bývá kvalitní a spolehlivý

  • je to oficiální kite spot vyznačený bójemi s jakýmž takýmž zázemím (je tam trvale někdo kdo pomůže nahodit a přistát, Nikos (místní kiter) tam má budku kde má půjčovnu i opravnu, kitu-chtivé turisty učí základy, + je tam plážová sprcha se sladkou vodou, velký stan kde je stín, atd...) 

  • Většinou tam nelezou turisti (označený spot) což je super

  • Elafonisi jako taková je nádherná pláž (ale oficiálně se tam nesmí stanovat, ubytování lze sehnat poblíž)

  • kotvící rescue loď pro všechny případ

  • Kdo umí nastoupat proti větru může vyjet až mimo lagunu přejet na blízký poloostrov na výlet :)

  • A co je hlavní, mají tam vlastní meteo stanici s aktuálními informacemi a přes den i jakýmž takýmž video streamem z webky. Takže člověk vidí jak zrovna fouká a může porovnat s předpovědí a vytušit jestli má smysl vyjet


Nevýhody:

  • je potřeba dát pozor na 2 skalnaté ostrůvky v laguně (koho jsem tam viděl, tak nosili helmy!), po skále bych se projet nechtěl...

  • V cca 1/2 části laguny kamenité dno (což moje kolena jednou poznaly :D ), jinak fajn písek

  • V "koupací" části pláže je v hlavní sezóně miliarda turistů (do května to ještě ujde) - je to vyhlášená pláž, takže nelze očekávat, že tam budete v sezóně sami, naopak tam budou davy lidí.

 

2) Agia Marina

Lze tam taky kitovat, ideálně na NW (side shore), ale ač je to "ofiko" spot, není nijak vyznačený a lezou tam lidi. Vcelku mělko, vlny. Byl jsem tam jen jednou (pletli se lidi). Mám pocit že tam býval víc využívaný kite spot, který se změnil už spíš jen na surf / sup spot. Pokud tam nejsou davy lidí tak to může být fajn spot s vlnama na hraní.
 

3) Phalasarna

Velmi dlouhá pláž kde lze kitovat na větry W a NW a ostatně asi i SW směrů. Byl jsem tam jen na výletě. Hluboká voda, velmi velké vlny. Ne pro začátečníky (hloubka, turisti, velké vlny).


phalasarna.JPG


4) Amoudara Beach (Heraklion)

Vyhlášený kite spot přímo u hlavního města Heraklion. Spot je nalevo od stadionu Pankritio. Písečná pláž (opravdu velká, široká). Převažující směry: N a NW (onshore / side-onshore). Většinou chop / vlny. Jen bacha na to, že je ve vodě útes, což je fajn proti vlnám, ale je posetý ježky. Takže předem doporučuju obhlédnout, kde jsou.
 

Tak to je asi vše... Kréta není zrovna "kite-island" ale zvláště Elafonisi to vyvažuje. Prý je fajn i Paleochora, ale tam jsem ani nebyl. Pokud nejsou turisti a člověk si věří tak asi může jezdit skoro všude. Od května/června do září bývá ale hodně turistů.

Třeba to někdy někomu pomůže. Já tam zase budu v září na dva týdny ;)

kreta-kite-spoty.png

Mějte se a v případě dotazů pište do komentářů ;)

Tom

Ohodnoť článek:



Diskuze k článku

Kréta

Elafonisi krásná. Ale... . Vstup na spot 10 Euro a hrozně malý krcálek, zátoka je hrozně úzká a je mělká, takže se tam v sezóně brodí strašně lidí. Sice je tam cedule s nápisem na vlastní nebezpečí, kiteři mají přednost, ale znáte to. Musí se nastoupat pryč, ale přijde se o flat. Palechora - strašně rozbitý vítr, který fouká směr Afrika. Při problému se záchrany nedočkáte. Cca jednou za 10 dní se vítr obrátí a fouká stálý vítr od moře na pláž. Je stálý a jezditelný s devítkou. Musí se ale nastoupat od břehu dál, jinak se brzy ukáže místní Policie a prudí. Po krátkém vysvětlení, že nenastoupete proti větru stejně rychle jako plachetnice odjedou. Dobře se dá jezdit i v Plakiasu. Cca 1km dlouhá pláž. Není tam moc lidí a vítr na sedmičku. Fouká tam Meltemi (směr na Afriku) prakticky neustále. Plavčík tráví více času na baru než na věži.

Magazín

Bazar