DÁRKY K NÁKUPU nad 500 Kč:  trapézy, pončo, cvičný kite,
kšiltovky, kite voňky do auta a doprava ZDARMA
.
 
Dárky najdeš ve svém košíku.

Rakousko - kite spot Traunsee

587
 

Traunsee je rakouský termický light wind kite spot. Reportů z toho alpského jezera zde na webu můžete každoročně shlédnout několik. Nyní je na čase si podrobně představit vlastní spot.


Cesta na Traunsee

Traunsee je pro nás z ČR nejbližším jezerem solnohradské komory. Z Českých Budějovic cesta  autem trvá méně jak 2,5h (180km). Přičemž většina cesty vede po parádní rakouské dálnici. Kite spot se nachází v nejjižnější části jezera, ve městě Ebensee. Na závěr vás tedy čeká ještě vyhlídková cesta podél celého jezera, která však dokáže být v časech víkendové dopravní špičky pěkně zasekaná.

 

Kite spot

Jediné místo vhodné a vyhrazené pro kiteboarding se nachází u veřejné pláže ve městě Ebensee. Za pěkného počasí zde funguje velice stabilní termický vítr, který fouká přímo na pláž (onshore). Prostor vyhrazený pro kity je poměrně malý cca 20x40m, na tomto plácku je v sezóně namačkáno více jak 50 kitů. Pokud nezvládnete nastoupat zpět na pláž, musíte provést self-rescue na vodě, nikde jinde se totiž s kitem nad hlavou z vody vylézt nedá. Tyto dva faktory dělají z Traunsee kite spot vhodný pouze pro pokročilejší kitery.


rakousko-traunsee-kite-spot-1.jpg

 

Vítr

Na Traunsee funguje termika, která dokáže být dost nevyzpytatelná. Ideální počasí je zkrátka krásný den, nebe bez mráčku, bezvětří a teplo. Nevím jak moc je důležité, aby byl i velký teplotní rozdíl den – noc. Občas se nám stane, že v noci mrzneme a pak to stejnak moc nefouká.


rakousko-traunsee-kite-spot-4.jpg
 

Nicméně pokud přijede na pěkný slunný den měla by mezi 10:30 a 13:00h začít šlapat termika.

 

Pokud budete mít smůlu bude to pouze 3-5m/s a na vodě budou jezdit jen hydrofoily a pár twintipů s ohromnou komorou typu FS Speed 21. Za normálních okolností to bude foukat aspoň na hodinu v rozmezí 5-7m/s a vy si pěkně pojezdíte s kitem o velikosti 12 – 15m. Vyjímečně se něco zvrtne a je z toho big day s větrem k 8m/s. S tím ale moc nepočítejte, na Traunsee jezdím už 5let a 10ku Torche jsem zde jezdil jen jednou a to asi 20minut, jinak vždy na Torchy 14.

 

Termika v dostatečné síle většinou fouká po dobu jedné až tří hodin. Není na co čekat jakmile víte, že to pojede je potřeba jít na vodu.


rakousko-traunsee-kite-spot-3.jpg

 

Kempování na kite spotu

Pokud jste přijeli jen na den zastavíte s autem na parkovišti a v parkovacím automatu zaplatíte 0,50EUR za hodinu parkování. Pokud máte obytné auto (stačí obyčejná dodávka typu VW Transporter) můžete zůstat přes noc. V tom případě v parkovacím automatu zvolíte volbu VOHNWAGEN a zaplatíte 12,00EUR za 24h a budete kempovat na travnaté ploše určené pro obytná auta. Pokud bude travnatá plocha plná, tak můžete stát i na parkovišti (pořád platíte tiket VOHNWAGEN).

 
NA PLÁŽI V EBENSEE JSOU ZAKÁZANY STANY – dřív to asi tolerovali, od sezóny 2016 vás vyhodí a dostanete pokutu.
 

Celý prostor pláže je vypiplaný pěkně po rakousku, najdete zde kiosek, záchody, dřez na mytí nádobí, popelnice, plážový gril a na vodě plave nafukovací hrad pro vodní radovánky.


rakousko-traunsee-kite-spot-5.jpg


Webkamery

 

Meteo stanice


Závěr

Traunsee je pro nás srdeční záležitost. Je to neskutečně krasné místo a kiting v průzračné vodě mezi alpskými vrcholy je nádherný zážitek. A popravdě ani nevadí, když to nevyjde a nefouká, tady se nudit nebudete... stand up paddle, kolečkové brusle, kolo, turistika, ferraty, paragliding...


rakousko-traunsee-kite-spot-2.jpg

Kdo příště vyrazí na Traunsee s námi? Nebo jezdíte na podobný termický spot někam jinam?

Zdraví Míra

Text a foto: Míra Hořejší

Ohodnoť článek:



Diskuze k článku

už aby to zase šlapalo

Čau Míro, koukal jsem asi na všechny videa na youtube ohledně Traunsee a vykoukal jsem, že to tam parádně šlape za pěkného počasí v dubnu. Voda bude asi dvoucentimetrová, ale už se těším až vyrazíme. Krásné místo, pokaždé česká enkláva a dobrá nálada.

Magazín

Bazar