15% SLEVA NA TRÉNINKOVÉ DRAKY za VYSVĚDČENÍ - jen do 30.6.2022!
 
Do ESHOPu.

wave kite spot Portugalsko - Guncho

64
 

Guncho - Portugalsko

 

Jeden z nejlepších Evropských vlnových spotů se nachází nedaleko Portugalského Lisabonu. Festovní vlna, častý vítr podpořený termikou a dobrá dostupnost od letiště znějí lákavě, ale teprve ochutnávka na vlastní kůži prozradí všechny specifika.

 

guincho-portugalsko-kitesurfing-waveriding-spot-01.jpg

 

První nástup na spot byl přísnější než by jeden čekal, parkoviště není daleko, ale jen donést prkna na pláž dalo zabrat víc jak nějaký freeridek na flatu. Pláž vypadá docela prázdně, jen na vodě několik kitů a WS. První pocity jsou rozpačité a převažuje bolest od létajícího písku, který nohám v kraťasech dává pěkně zabrat. Sílu větru ilustrují i velikosti kitů, které na pláži přistávají. Když chytám 3,5metrový kapesník a pokládám vedle čtyřky, začínám chápat, co u popisu spotu znamenala nutnost malých kitů. Zkrátka sype 10-14 co bylo na předpovědi zakrmené za jasného dne ještě termikou, která sama o sobě jde jezdit. Když už jsem tu, rychle zapomínám na oblíbeného Boosta 7 a beru Zuzky pětku vstříc 20+ poryvům. Vlny jsou větrem rozsekané, takže pojezd je spíš boj než požitek. Za chvíli není na vodě nikdo a všichni se na pláži shodujeme, že je to sviňsky poryvové. Lepší podmínky se udělali až na sunset seasion, kdy vychcípává termika a vlny se srovnali do úhledných řádek.

 

guincho-portugalsko-kitesurfing-waveriding-spot-13.jpg
 

Další den začínám výběhem na protější kopec, který se natáhne blouděním na pár hodin, ale za pocit stát na hraně mraku a sáhnutí na nebe stojí. Pláž se probouzí do úplně jiného dne – ze silnice bagr odklízí nafoukané jazyky písku, z baru vyváží kotouče písku a odklízí dunu před záchody. Vítr není na dopolední ježdění dost silný, takže přichází řada na pujčení surfíka a blbnutí v pěnce. Pláž je oproti předešlému dni k nepoznání. Plno oplaovačů, surf škol i zkušených riderů hoblujících vlny.

 

guincho-portugalsko-kitesurfing-waveriding-spot-14.jpg

 

Odpoledne přichází fronta a konečně se dá jezdit na vlnách, které se před přílivem zformovali a tvoří se hezky na jednom místě. Jejich síla na břehu vyhnala koupače i většinu surfujících. Pravý čas pro kitery, jen je nutné překonat vlny lámající se u břehu. Po překonání této překážky s pomocí twintipu místo zamýšlené vlnovky bez strapů už následuje libový pojezd na 1,5-2m vlnách, při kterém nestačím valit oči na lokální borce, kteří mají vlnovku přilepenou k nohám a luxusně vychytané načasování. Vidím poprvé na vlastní oči dlouhé strapless skoky přes bouřící vlny a sjezdy vln s puštěným barem v čistém surfovém stylu. Ve vlnách rychle vyhládne a večerní ryba zapluje do břicha.

 

guincho-portugalsko-kitesurfing-waveriding-spot-21.jpg

 

Když už od rána vypadá větrný scénář jako první den, přičichneme turistické tváři Lisabonu a zkoušíme klidnější spot Trafaria, kde kupodivu nefouká dost ani na velké. Pak už se nacháme vyděsit hordou koupačů na začátku Costa de Caparice, takže pádíme zpět přes červený most ala San Francisco na naložené Guncho. Tady opět probíhá rodeo na kapesnících, ale nedá se odolat.

Klidnější a divočejší dny se tady zkrátka střídají takhle celé léto, jak popisuje pár z Holandska, který zde tráví na vlnách čtyři měsíce. Že by inspirace pro opravdový vstup na planetu Wave?

Znáš jiný vlnový spot, který je z naši domoviny rozumně dostupný? Napiš do komentářů :-)

 

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

Magazín

S paddleboardem na řeku

Léto je tu a s ním o horké dny, které je nejlepší trávit u vody, ale co když nefouká? Ideálně vyrazit třeba na řeku s paddleboardem.

0

Bazar