NOVÉ DÁRKY K NÁKUPU nad 500 Kč:  trapézy, pončo, cvičný kite, měřák větru,
výuková DVD, kšiltovky a čepky, kite voňky do auta a doprava ZDARMA
.
 
Dárky najdeš ve svém košíku.

Polsko - Istebna snowkite spot

25
 

Co mě na spot přivedlo

Letos jsem mezi svátky a na Silvestra vyrazil s mou drahou polovičkou a její rodinkou na hory. Lokalitou byl nejvýchodnější cíp naší republiky. A protože se mi podařilo je nakazit kitingem, draci cestovali s námi. Sněhu bylo po málu, a tak jsme za ním museli cestovat do vyšších poloh na sjezdovky, kde bylo něco uměle nafoukáno.

 

Snowkite spot

Jediný místo, který přicházelo v úvahu na snowkiting v blízkém okolí, aby současně uspokojilo nekajtující doprovod, byl kopec a ski areál u polské vesnice Istebna. Místo jsem vytypoval na mapách. Spot na mapě vypadal dost luxusně. Zdálo se, že půjde projet celý hřeben v délce asi 2 km. 

V reálu to je krapet horší, ale i tak se tam pojezdit dá. Spot je rozdělen na 3 části, z toho jedna (západní) je hned u horní stanice 4-sedačky ski areálu. Tato část má asi 300m na délku. Na jedné straně je ohraničena keříky, pár stromky a vysílačem na hraně kopce. Z druhé strany je potom řada nízkých stromků, mezi kterými zkušenější kiter nemá problém projet na střední část spotu.

Polsko-Istebna-snowkite-spot-stanice-vleku,-zapadni-cast-spotu.jpg Polsko-Istebna-snowkite-spot-Flysurfer-Sonic.jpg
Polsko-Istebna-snowkite-spot-flysurfer.jpg Polsko-Istebna-snowkite-spot-rohrani-zapadni-a-stredni-casti.jpg

Střední část spotu je v těsné blízkosti hotelu a restaurace Zlotý Groń. Ze severní strany, až k hotelu, vede sedačková lanovka a hotel navíc tvoří poměrně velké závětří. Tato střední část tím pádem není moc vhodná pro severní směry větru. Za to jižák tu foukal stabilně proti ne moc prudkému kopci a krásně zvedá do vrchu.

Polsko-Istebna-snowkite-spot-parkoviste-Zloty-Gron.jpg Polsko-Istebna-snowkite-spot-21.jpg
Polsko-Istebna-snowkite-spot-17.jpg Polsko-Istebna-snowkite-spot-sunshine-flysurfer.jpg
 

Třetí část je východně od hotelu a od střední části je oddělená příjezdovou silnicí. Tento plac taky není nějak zázračně velký, ale mírný svah v kombinaci s východním větrem budou tvořit super podmínky pro začínající skokany a začátečníky, kteří bojují se stoupáním proti větru.

Polsko-Istebna-snowkite-spot-vychodni-cast.jpg Polsko-Istebna-snowkite-spot-Zloty-Gron-prijezdova-cesta.jpg

 

Parkování a zázemí u snowkite spotu.

Do Polska jsme přejížděli přechodem Bukovec kousek od Jablůnkova, který má omezení jen pro osobní auta. Nejlepším způsobem, jak se dostat na kite spot, je vyjet po silnici přímo na parkoviště u hotelu. U příjezdové cesty je sice zákaz vjezdu mimo hosty hotelu, ale s průjezdem jsme neměli žádný problém a nikdo nic nekontroloval. Kite se dá rozbalit klidně 30m od auta. Hotel navíc poskytuje poměrně luxusní zázemí se záchodem a restaurací, která funguje i jako závodní kuchyně, takže během pár minut můžeš mít na stole plnohodnotný oběd, nebo se jen skočit zahřát svařákem a doplnit energii něčím sladkým. Na to, že hotel vypadá trochu snobsky, nás ceny jídel příjemně překvapily. Pohybují se +- stejně, jako v hospodách a cukrárnách v našich městech, takže nečekej žádný extra horský přirážky. 

Polsko-Istebna-snowkite-spot-Parkoviste-Zloty-Gron_.jpg Polsko-Istebna-snowkite-spot-hotel-Zloty-Gron.jpg

Super taky je, že na horní stanici sedačky je online webkamera, kde je vidět, kolik je sněhu i mimo sjezdovku. I ceny ski pasů jsou docela rozumné a výhodné pro rodinky s menšíma děckama. Tabulka cen je pro pro 4 sedačku vedoucí na západní část snowkite spotu ( horní stanice asi 300m od hotelu). 6 sedačka vedoucí přímo k hotelu je o pár zloťáků dražší. Další info o ski areálu najdeš tady.

Zagron-skipass-ceny.png

 

Vítr

Spot je využitelný na všechny směry větru, protože je to nejvyšší bod v okolí a otevřený do všech směrů. Kity jsme vytáhli dvakrát ve slabém stabílku z jihu a severu. Vždy jsme jeli naslepo, bez předpovědi s tím, že když nefoukne, tak si dáme sjezdovku.

Polsko-Istebna-snowkite-spot-Nobile-a-sonic.jpg Polsko-Istebna-snowkite-spot-spodni-stanice-4-sedacky.jpg

 

Zhodnocení snowkite spotu

Tenhle spot mi příjde jako ideální volba pro kitery s rodinkama nebo nekajtujícím doprovodem. Třeba i z Ostravy je Istebna jen o kousek dál než Veselský Kopec. Přitom je zde větší jistota sněhu díky nadmořské výšce skoro 700 m n. m. a současně nabízí luxusní zázemí hotelu a ski areálu.

Slyšel jsi už někdy o tomto snowkite spotu? Druhý den jsme na place potkali Poláka, který zrovna balil kite, takže asi nejsem jediný koho napadlo tady kitovat.

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

V diskuzi není žádný komentář, buď první!

Magazín

Jak dlouhý snowkiteboard potřebuji?

Zima je tady a s ní i potřeba správného vybavení. Snowkiteboardů je na trhu poměrně dost, ale jak vybrat správnou délku? Vše si vysvětlíme.

0

tento víkend - VISEGRAD SNOWKITE CUP 2022

21. - 23. ledna proběhne poblíž slovenské Oravy další ročník mezinárodních snowkite závodů! Letos nově jako VISEGRAD SNOWKITE CUP. Na co se můžeme těšit

0

Bazar