DÁRKY K NÁKUPU nad 500 Kč:  trapézy, pončo, cvičný kite,
kšiltovky, kite voňky do auta a doprava ZDARMA
.
 
Dárky najdeš ve svém košíku.

Ukrajina - Dragobrat snowkite map

25
 

Ti lepší z nás utíkají před zimou do tropů za sluncem a teplem, pro ten zbytek, co mají hlouběji do kapsy mám tip na low-cost výlet do krásných hor. Protože jsem již o Dragobratě psal, rád bych se tentokrát zaměřil více informativně, shrnul skušenosti z předchozích výletů a poodhalil spot, na kterém řádíme už po třetí v řadě.

Zakarpatská je místo, kde se tak trochu zastavil čas. Bohužel ho někdo nechal plynout na místech, kde to hodně zamrzí. Řeč je právě o silnicích. Když budete plánovat trasu, dbejte na to, aby jste co nejkratší kus cesty trávili na Ukrajině a hlavně, aby to bylo za dne. Letos jsme si to dávali v noci a štípla nás jedna díra a to hned do obou kol zároveň. Vyřešilo to odborné vyklepání zapůjčenou sekyrou a ani jsme nemohli mluvit o smůle, protože v tom tankodromu můžete snadno nechat celý auťák.
 

Ukrjina-Snowkite-trip-Dragobrat-kolo
 

Na hranicích je nutný pas, na Ukrajinu to jde jako po másle, nazpátek to docela dře a doporučuji si nabrat všeho jen do zákonem povoleného množství. Když se jim budete líbit, tak vás důkladně proberou a my jsem se jim líbili.

Cíl je městečko Rachov, které nám padlo do oka hned z několika důvodů. Na rozdíl od noclehu na Dragobratě tady nenarazíte na turistu a můžete tak přímo nasát atmosféru horského venkova. Bohužel, díky nezvykle teplému počasí se v údolí držel oblak smogu takový, že bych potom klidně jel do Ostravy na ozdravný pobyt. Moc tomu podle mě nepřispívá šikovný nápad zapálit popelnici, když je plná, aby se tam víc vlezlo. Nikde v Evropě si ale nekoupíte langoše s kečupem a se sýrem za 9 korun ani si nepochutnáte na hovězím steaku za astronomických 80. Neříkal jsem na začátku, že jde low-cost?
 

Snowkite trip Ukrajina Dragobrat - gaz
 

Z Rachova na Dragobrat je to nějakých 30km a auto se parkuje na hlídaném parkovišti u vesničky Jasiňa. Stojí to 20 korun na den a většina místních nás varovala, abychom nenechávali auto nehlídané někde u cesty. Nahoru k vlekům se klikatí ultra offroad lesní cesta a je rozumné se nechat odvézt z parkoviště zhruba za 100 korun na osobu.
 

Snowkite trip Ukrajina Dragobrat - mapa
 

Nachystal jsem si pro vás mapku spotu. Měla by podstatně ulehčit první krůčky, jsou v ní všechna místa, kde jsme jezdili. O každém z nich se trochu rozepíšu a přidám pár obrázků. Pokud nezamýšlíte vyloženě šlapat, pak musíte nasednout na jeden z vleků. Pozor, každý vlek má jiného majitele, takže permice jsou nepřenositelné. My jsme si prostě koupili několik jízd na vlek číslo 2. Z toho jsme se pokaždé došoupali, kam bylo potřeba.
 

1. Za Bliznicí

Snowkite trip Ukrajina Dragobrat - Za Bliznicí
 

Tak sem se pořádně zapotíte. Na Žandarm vás vyveze vlek, ale pak vás čekají ještě dvě sedla a nejvyšší hora pohoří. Teoreticky se to dá zvládnout na kitu, ale my jsme tam šlapali za bezvětří s báglama na zádech. V sedlech při správném směru bývá čistý vítr a když se zadaří i spousta navátého prachu. Jsou to ty nejpřátelštější místa na Dragobratě.
 

2. Sedlo pod Žandarmem


Snowkite trip Ukrajina Dragobrat - sedlo  Snowkite trip Ukrajina Dragobrat - sedlo freestye

Snowkite trip Ukrajina Dragobrat - sedlo kitefly

 

Jednoznačně nejlepší spot. Má relativně rovnou základnu, ze které stoupají příkré svahy. Každý si tu vybere, co má rád, wakestyle, kiteflying, backcountry. Je potřeba být jen trochu obezřetnější při jízdě po větru, protože spot je zakončen opravdu příkrým lavinový svahem, držte se raději dál od hrany.

 

3. Plotny u Peremyčky

Snowkite trip Ukrajina Dragobrat - plotny  Snowkite trip Ukrajina Dragobrat - plotny shora
 

Nejezděte hned u vleku, vlekaři to neradi vidí a jsou celkem drsní. Můžete ale jezdit s lidmi po sjezdovce, vydat se po hřebeni na vyhlídku, ale zdaleka nejvíce nás to bavilo ve žlabech s navátým sněhem.
 

4. a 5. Za Stihem

Snowkite trip Ukrajina Dragobrat - Za Stihem

Snowkite trip Ukrajina Dragobrat - Za Stihem  Snowkite trip Ukrajina Dragobrat - Za Stihem
 

Tohle jsou vyloženě rozlehlé backcountry spoty s průrvami a lavinovými svahy. Já jsem freestylový jezdec, který si vyhraje na 100 metrech, ale tady se ze mě stal turista. Zkoušíte kam až to půjde, nebo kam vás pustí pud sebezáchovy. Děsivě krásné.
 

6.Velký kotel

Snowkite trip Ukrajina Dragobrat - Velký kotel
 

O něm jen sníme. Nikdy jsme tam nebyli, jen na něj koukali z Kračunesky a báli se to pustit dolů. Bylo pozdě a zítra je taky den, říkali jsme si. Jenže počasí nám nepřálo a my už nedostali šanci.

 


Trošku jsem ten Dragobrat rozkouskoval, ale je to celistvé pohoří a mezi spoty při troše štěstí jde pohodlně přejíždět. Z týdne nám vyjdou většinou dva až tři dny krásného počasí, zbytek patří jiným aktivitám. Když je nahoře mlha, k pojezdu se dá využít i hřebenů v okolí Rachova. Není tam moc místa, ale blbnout tam jde. Prípadně se na lyže a prkna dá využít sjezdovka, když nefouká.


Další plán na výlet jsou Rilská jezera. Doufám. A kam vyrazíš ty?

Krutič

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

V diskuzi není žádný komentář, buď první!

Shop

Magazín

Bazar