DÁRKY K NÁKUPU nad 500 Kč:  trapézy, pončo, cvičný kite,
kšiltovky, kite voňky do auta a doprava ZDARMA
.
Dárky najdeš ve svém košíku.

Kite Naish Draft 17m2 - jak se mě s ním jezdilo?

26
 

Draft se od všech kitů značky Naish na první pohled liší, jeho štíhlý tvar s „ostrýma“ ušima je prostě nezaměnitelný. Tvar kitu je de facto totožný s race kity ostatních značek, ono je to logické, protože určité tvary kitů určují do jisté míry i vlastnosti, které od nich požadujete.

 
Zpracování značky Naish je takové jaké známe – v každém detailu je myšleno na aerodynamiku, životnost, snadnou obsluhu a bezpečnost, což se v nejednom bodě přímo prolíná. Draft má nafukování jedním ventilem s octopus systémem. To znamená, že nafukování je snadné a z kitu netrčí žádné hadičky, které narušují aerodynamickou čistotu a časem samozřejmě zpuchří... A ta bezpečnost? S octopusem není třeba myslet na zaškrcení nějakých hadiček. Tím pádem při selfrescue nebo prostém prasknutí některé šprcky vám vždy zůstane nějaká část kitu plně nafouklá s kterou lze plavat. Dalším plusem Draftu jsou protinárazové bumpery na nejvíce namáhaných částech hlavního bánu. Jezdec z top10 na světě asi řekne, že to škodí aerodynamické čistotě, no asi ano :-). Většinu z nás možná víc zajímá, že nám kite nějaký ten pátek vydrží.

 

Draft se vyrábí ve velikostech 7, 9, 10.5, 12, 14, 17. Malé velikosti 7-12 jsou 5ti spírové pro dosažení vyšší tuhosti a přesnosti řízení v silném a poryvovém větru. Velikosti 14 a 17 už jsou „pouze“ tříspírové, což kite odlehčuje a má více m2 „volné“ plachty, která dodává více tahu na m2. Velký kite a jen tři spíry navozují myšlenku, že kite bude „gumový“. Začal jsem jezdit Naish Torch, který je svou „tuhostí“ známý, takže mám srovnání a testovaný Draft 17 určitě gumový není.

 
Odlehčená verze je znát ihned jak ho v malém vánku vypustíte do vzduchu, kite prostě drží nahoře jak přikovaný, až se tomu nechce věřit. Klasické chování kitů typu race je snaha padat po uchu k vodě. Toto chování není chyba ale vlastnost race kitů a nevyhýbá se ani Draftu. Pustíte-li Drafta ve slabém větru, kdy nejste schopni jízdy ani s raceboardem (kolem 2m/s) níž než na 9h na samém kraji okna odporoučí se pomalu k vodě a na 12tou ho nedostanete. Při běžném ježdění si toho vlastně ani pořádně nevšimnete, ale jakmile pustíte bar, kite začne směřovat k vodě.

 

Moje pocity raceboard začátečníka s Draftem:

První testy proběhly na rovné vodě s raceboardem Razor a Draftem navázaným na dlouhých lajnách, prostě konfigurace tak, jak je k tomu kitu příslušná. Jak už jsem řekl, nejsem žádný super racer, proto je pro mě o to důležitější přívětivé chování kitu. Draft na dlouhých lajnách generuje stálý tah bez nějakého skokového nárůstu výkonu (jako známe u delta kitů), což výrazně usnadňuje ježdění na racu. Prostě dáte nohy na raceboard, mávnete a jedete. Draft spolu s vámi stále nabírá rychlost, aniž by nabíral stále větší výkon až k neudržitelnému stavu, což je běžné u jiných typů kitů a uzavřených komor zvláště. V jakékoli rychlosti je snadné přejít k většímu úhlu stoupání nebo naopak začít odpadat, aniž by vás kite změnou síly tahu katapultoval z prkna do vody. A i když se vám povede dosáhnout opravdu vysoké rychlosti (což je rychlost asi tak 3x vetší než si všichni myslíme že je fakt fofr :-D) nebude vás Draft strhávat po větru, ale bude mít tendenci stále zrychlovat.

 

Jízda ve vlnách s raceboardem a Draftem:

Dlouho jsem stál na břehu a přemýšlel jestli do těch vln vlézt s raceboardem nebo ne, protože moje nevyježděnost si žádá klidné podmínky. Každé rozhození rovnováhy je na raceboardu náročný ukočírovat. No nic horšího než neustálé koupání přece nehrozí, ne? Vlny se mnou cvičili dost a chvilku trvalo se s tím srovnat, ale opět mě Draft překvapil svým klidným chováním. Každé přejetí vlny znamená, alespoň pro mě, mírné rozhození ideální polohy těla vůči tlaku flosen raceboardu a to je třeba korigovat kitem, respektive depowerem. Tady opět zapracoval Draft a i když se mnou cvičily vlny a já cvičil s barem, kite byl tam, kde sem chtěl a potřeboval aby byl. To mě pomohlo soustředit se na narůstající rychlost jízdy přes neklidnou hladinu moře.

 

Twintip kiteboarding a Draft:

Jízda na twintipu v silnějším větru byla v prvních minutách zklamání. Říkám si, co je?? Ten kite je nějakej divnej. Na videích vidím ,jak ukazují hangtime, skoky do stratosféry a mě ne a ne se podařit pořádně vyletět – jasně, kite je pomalej, je to 17ka, ale sakra jsem zvyklej na uzavřené komory a tahle 17 je rychlejší než 15ka FS. Na břehu mi Radek říká ty vole dyť to máš na dlouhejch... Aha OK návazce jdou pryč a najednou je všecko jinak. Rohlík na tváři a už to dává, to co má :-) Však je to jasný, timing skoku z vlny s lajnama délky ropovodu je kapánek náročnější... :-) Zavzpomínal jsem si na moje polety se speedem. Draft 17 nosí dle mého názoru shodně jako 15ka speed. Se 17tkou ale nečekejte výlety do stratosféry. Na to je tak velký kite fakt příliš pomalý, každopádně hangtime si užijete na maximum :-) Rozsah depoweru u 17tky je tak obrovský, že s mojí váhou nemám nejmenší problém kite jezdit od 3m/s s raceboardem do 9m/s s TT (mluvím o průměrném větru), aniž bych měl potřebu sahat na trim. Jako lowind zbraň se i na TT hodí spíše dlouhé šňůry, kite tak generuje tah i ve velmi slabém větru a vy nebudete sedět smutně na břehu.

 
Každý, kdo hledá kite na race nebo na oldshool kiteboarding s perfektní stabilitou a obřím větrným rozsahem by měl do svého hledáčku Draft zařadit a vyzkoušet, a pak zhodnoťte co jsem zde psal. Myslím, že z Drafta budete velmi příjemně překvapeni. Pokud jde o mě, tedy človíčka, co se nebojí komor, tak velká komora coby lowind kite (jako FS Speed4 18 nebo 21) vždycky vyhraje nad obří foukačkou. Tohle je prostě pro toho, co to rád se šprckou :-)

 

Spolu se mnou Draft 17m2 testoval Kaser, Radek-HRKR a Smajlinka a názor na něj je až na Smajlinku jednotný, prý to není Torch a je to obrovská líná kráva :-DD

Čus někde na vodě Tomex

 

 

Související články:

Testik - Naish Ride 2014/2015

Testik - Naish Ride 2014/2015

Kurzy na Lefkádě letos probíhají především na kitu Naish Ride, který je pro začátečníky a mírně pokročilé přímo idelání. Pojďme na něj mrknout

Kitesurfing | mAra-HRKR | komentářů 0 | číst článek »

Video: První dojmy z Flysurfer RAZOR (Baltic Kite centrum)

Baltic Kite centrum již dostali šanci vyzkoušet zbrusu nový Flysurfer freeride raceboard RAZOR a prostřednictvím jejich videa si můžeme přiblížit první postřehy a dojmy z jízdy.

Kitesurfing | Katy-HRKR | komentářů 0 | číst článek »

26.02.14

Kiteboard - Flysurfer freeride raceboard RAZOR

Kiteboard - Flysurfer freeride raceboard RAZOR

Pokukujete po race odvětví kiteboardingu a tím pádem po raceboardu, ale bojíte se křehkosti výtlakového prkna? Nebo se jen prostě nechcete s takovou "obludou" někam přepravovat? Možná právě pro vás je tu novinka od Flysuerfer - Flyboards

Kitesurfing | Tomex | komentářů 0 | číst článek »

 

  

Autor: KITEBOARDING.CZ je na Google+

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

Magazín

Bazar