DÁRKY K NÁKUPU nad 500 Kč:  trapézy, pončo, cvičný kite,
kšiltovky, kite voňky do auta a doprava ZDARMA
.
 
Dárky najdeš ve svém košíku.

Kite Flysurfer Sonic3 - srovnání se Sonic2 a Soul

1101
 

Jedno srovnání draků Flysurfer Sonic3, Sonic2 a Soul už tu bylo, ale protože mám všechny tyhle draky doma prakticky ve stejné velikosti (13, 13 a 12m) a rád si věci osahám sám, rozhodl jsem se vyrazit ven, vytáhnout všechny 3 draky a porovnávat je v identických podmínkách. Vítr foukal spíš silnější a docela nárazový 5 - 10m/s
 

Kite Flysurfer Sonic3 srovnání se Sonic2 a Soul - draci v batohu
 

Rozdíly v konstrukci

Draky jsem si vybalil hezky vedle sebe, aby byl vidět rozdíl ve štíhlosti a tvaru draka. Na první pohled je vidět výrazně nižší štíhlost Flysurferu Soul potom následuje nový Sonic3 a největší štíhlost má Sonic2. Další rozdíl je v materiálech. Sonic2 je ušitý z kombinace Lotus a Deluxe+ materiálů kdežto Soul a Sonic3 z kombinace X-Lite a Deluxe+.
 

Kite Flysurfer Sonic3 srovnani se Sonic2 a Soul - vybaleni draci
Kite Flysurfer Sonic3 srovnani se Sonic2 a Soul - stihlost


Další rozdíl je patrný v umístění nafukovacích otvorů. Soul má 5 otvorů rovnoměrně rozmístěných ve střední části draka. Sonic2 má 7 otvorů skoro po celé délce a 3 z nich jsou hodně nahuštěny na středu draka. Sonic3 má otvorů také 7, ale jsou rozmístěny v rovnoměrných odstupech skoro po celé délce draka a to ještě více k uším, než u předchozího modelu. I to má asi vliv na nafukování draků při startu. Srovnání startů popisuju dál.


Kite Flysurfer Sonic3 srovnání se Sonic2 a Soul - nafukovací otvory


Ve vzduchu je pak krásně vidět rozdílná tloušťka profilů a tvarů vrchlíků. Vrchlík Sonica3 tvoří plynulý hodně otevřený oblouk. Sonic2 je více zaoblený ve středové části a naopak uši jsou rovnější s koncem ohnutým směrem od kitera. Soul potom balancuje někde uprostřed mezi těmito tvary.
 

Kite Flysurfer Sonic3 - srovnání se Sonic2 a Soul - tvar draků


Nejbuclatější profil křídla má Soul, potom štíhlejší Sonic3 a nejtenčí křídlo pak Sonic2. Tomu odpovídá i můj subjektivní pocit „sportovnosti“ draka, o kterém píšu o kousek dál.


Kite Flysurfer Sonic3 - srovnání se Sonic2 a Soul - štíhlost profilu
 

Porovnání startu draka

Startování draka pro mě bylo velkým překvapením. Hodně štíhlé kity se při startu často špatně nafukují a v silném větru současně silně stahují po větru, dokud se nedofouknou. Starty se Soulem byly vždy na pohodu, Sonic2 startoval perfektně ve slabším větru, ale ve větru silném to byl občas trochu boj a chtělo to dost záložního místa směrem po větru. Flysurfer Sonic 3 mi ale vyrazil dech. V daných poměrně silných podmínkách se při startu prakticky bez předfouknutí ve vzduchu dofoukl nejrychleji a stahování po větru bylo také minimální. I když drak ještě nebyl plně dofouknutý, poslušně se tlačil hodně do kraje okna a netáhl po větru. Dofouknutí uší byla taky hračka. Stačilo trochu zacvičit s barem a drak byl hned celý napnutý a nafouknutý. Na vodě jsem nového draka zatím ještě nejezdil, takže schopnost zamotávání, rozmotávání a restartů zatím nedokážu hodnotit.

 

 

Sportovní feeling

Tohle je dost subjektivní porovnání a někdo možná bude mít jiný názor a taky je to určitě i o zvyku, protože s novým Sonicem3 jsem toho ještě moc nenalítal a jeho feeling je pro mě zatím docela nový. U Soula je jasný, že se nebude chovat jako ostrý závodní drak. Ostatně k tomu ani není určený a naopak by to u draka určeného i pro méně zkušené bylo nežádoucí. Víc se o tom dočteš tady v článku. Flysurfer Soul je pohodový drak s velkou stabilitou, slušnou dynamikou a střední rychlostí průletu oknem s výrazným, ale plynulým nárůstem výkonu.

Flysurfer Sonic2 je závodně orientovaný (ve své době) drak s velkým potenciálem na airstyle a low wind. Má hodně sportovní, ale trochu specifický feeling. Spoustě lidí vadí jeho pružnost v poryvech, ostrých zatáčkách nebo při náhlé změně zatížení. Mě třeba tahle vlastnost nevadí a při přechodu ze staršího Lotuse, který pružil podobně, to ani nebyla taková změna. Při ostrých zatáčkách na hranici přebrzdění jedné poloviny draka se drak uprostřed jakoby láme a každá jeho polovina směřuje trochu jinam, drak ale zůstává pod plnou kontrolou a při citlivém ovládání se takto dá otočit prakticky na místě a prudce poslat do opačného směru.

Nový Flysurfer Sonic3 na mě proti svému předchůdci působí tak nějak rozpolceně. Je to naprosto tvrdé, ostré a přesné křídlo, které okamžitě a velmi výrazně reaguje na každý povel. Při průletu oknem velmi prudce akceleruje se současným prudkým nástupem výkonu. Ale současně na mě nepůsobí tak moc sportovně jako Sonic2. Tomuto pocitu by odpovídala i nižší štíhlost, ale podle výrobce by i tak měl nový Flysurfer Sonic3 mít větší lift/drag ratio než Sonic2.  Možná to je tím, že stabilita nového modelu je neuvěřitelná (asi jako u Soula) a není potřeba draka nějak moc hlídat ani v poryvech, které krásně požírá, takže na kraji okna a při plynulé jízdě se chová jako nějaký blbovzdorný začátečnický drak. Při zatáčení se chová zcela jinak než předchůdce. Celý vrchlík drží v jedné lajně jako prkno a to i při přebrzdění jedné strany. Místo zlomení uprostřed mu ale zaklapne konec ucha. Další překvapení nastalo při prvním skoku. Reakce na přitažení baru je velmi ostrá a drak agresivně střílí do vrchu, odkud ale hladce a dlouze snáší dolů. Počkat, k tomu je přece tento drak určen… není to závodní speciálka, ale high performance airstyle a low wind drak a přesně tak se chová. Je to takový výrazně ostřejší Soul.


Kite Flysurfer Sonic3 - srovnání se Sonic2 a Soul - skoky Kite Flysurfer Sonic3 - srovnání se Sonic2 a Soul - při západu slunka
 

Rozsah větru

Nový Sonic3 má určitě větší rozsah větru než starší Sonic2 a to hlavně díky vysoké stabilitě v poryvech a snadným startům, což jsou nebezpečné situace, při kterých je síla větru limitujícím faktorem. Troufnu si tvrdit, že Flysurfer Sonic3 na tom s rozsahem větru bude dost podobně jako Soul.
 

Závěr

Nový Flysurfer Sonic3 se chová přesně tak, jak uvádí výrobce a stejně tak cílí na konkrétní skupinu pokročilých kiterů se zálibou ve vysokých poletech. Je to takový super sport mezi draky a pozici formule1 s klidem přenechává jiným modelům.

Chceš si draka taky vyzkoušet? Ozvi se mi a nějak to vymyslíme :-)

Čau, Leguán

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

V diskuzi není žádný komentář, buď první!

Shop

Magazín

PDK - start nafukovacího draka na mělké vodě

V úvodu jsme si vysvětlili, proč je potřeba umět s drakem i pokročilejší techniky. Dnes se podíváme na samostatné startování nafukovačky na mělké vodě.

0

Jaký je kite Naish Pivot S26

Chceš si pořídit kite Naish Pivot, ale nevíš, jaké má letové vlastnosti a proč mít právě tento kite?

0

Bazar