DÁRKY K NÁKUPU nad 500 Kč:  trapézy, pončo, cvičný kite,
kšiltovky, kite voňky do auta a doprava ZDARMA
.
 
Dárky najdeš ve svém košíku.

Split snowboard vs skialpy

5266
 

Dříve jsem psal o mé první zkušenosti se split snowboardem a tentokrát bych se zaměřil na porovnání splitboardu se skialp lyžema, protože v současné době bude dost lidí zvažovat pořízení jednoho z těchto řešení.
 

Co je vlastně split snowboard

Jde o snowboard, který se dá rozložit na lyže, na které se dají přidělat stoupací pásy a dá se na nich šlapat do kopce podobně jako se skialpovými lyžemi. Pro sjezd, se lyže zase spojí na snowboard. Speciálně upravené je taky vázání, které je na lyžích v rozloženém stavu výkyvné pod špičkou pro chůze a po spojení na snowboard se pevně uchytí do klasické snowboardové pozice.
 

Split-snowboard-vs-skialpy-rozlozeny.jpg

 

Pro koho je split snowboard

Hned ze začátku bude asi každýmu jasný, že lyžař moc nemá důvod sáhnout právě po split snowboardu. Bude spíš záležitostí zarytých prknařů, kteří ale současně chtějí být stejně pohybliví v terénu jako skialpinista a to hlavně při výšlapech nahoru. Super volbou je split taky pro kitery, kteří rádi vyráží někam dál do terénu a může se jim hodit možnost pohybu v hlubokém sněhu bez draka, když třeba vychcípá vítr a současně nechtějí na batohu tahat ještě sněžnice.

Silvestr-Martinky-skialp-snowkite-04.jpg

 

Nevýhody proti lyžím

Split snowboard má proti klasickým skialpům pár nevýhod. Jednou z nich je časově náročnější změna módu sjezd / stoupání. Lyžař jen přepne botu na chůzi / sjezd, zajistí patku vázání a sundá / nalepí pásy. Splitař musí místo přepnutí boty složit a pospojovat prkno a předělat vázání z chodící pozice do sjezdové. Při troše tréninku to ale jde docela rychle a proti lyžím jsou to tak 2 minutky zdržení.

Další nevýhodou je nemožnost aretace paty módu lyže pro krátké sjezdy během výšlapů. Občas se to může hodit, když je potřeba při výšlapu s pásama v členitém terénu kousek sjet. Systém Voile tuhle možnost nemá, ale někde na videu, jsem viděl systém, který měl tohle vyřešené. Zatím v tom nevidím zásadní problém a s trochou šikovnosti se dá sjíždět i s volnou patou telemarkovým stylem.
 

split-snowboard-vs-skialpy-aretace-paty.jpg
 

Na prkně se mezi sjezdy na rovinkách nedá bruslit. S touhle nevýhodou se asi nedá nic moc dělat, jediná možnost je mít namakáno v rukách a odpichovat se hůlkama.

Další podobná nevýhoda se objeví při sjezdu ve velice úzkým vyšlapaným korýtku mezi keři, kde není dost místa na obloučky, protože jak jsem zjistil: na prkně se opravdu špatně pluží :-D Brzdit se pak musí postavením prkna napříč korýtkem, kam se prkno ani pořádně nevleze a hodně se při tom prohýbá nebo sesouváním šikmo po hraně na jedné straně korýtka.

V prudkých traverzech je u splitu nevýhodou velké vykrojení na vnitřní hraně. Lyže se při zakousnutí hrany do svahu docela zkroutí, špička a patka se pak pokládá na svah a hrana nedrží, jak by měla a podjíždí. Tenhle nedostatek může být ale způsobený tím, že můj split je dělaný z klasického a ještě k tomu poměrně úzkého snowboardu. Normální split tohle bude mít nejspíš pořešený menším vykrojením a konstrukcí, která bude tužší v torzi. Takže tenhle nedostatek bych bral s rezervou. Já to zatím neřeším a naučil jsem se opírat spíš do rovné vnější hrany, která drží parádně a při stoupání do hrany vnitřní si pomáhám oběma hůlkama. Je to navíc znát jen v opravdu strmém svahu, kterým je lepší se stejně vyhýbat kvůli lavinám...
 

split-snowboard-vs-skialpy-traverz.jpg
 

Výhody proti lyžím

Výhodou, kterou jsem ani nečekal je snadnější přeprava a prostorová náročnost. ze splita se totiž vázání dá velice jednoduše sundat a najednou je z něj jen tenký prkno, který proti lyžím s vázáním zabere minimum prostoru. vázání ze splita se obuje na boty a spolu s botama nezabere víc místa než klasický lyžáky.

Jako hlavní výhodu vidím super pohodlný boty. Velká část skialpinistů, kteří nemají prachy, aby si za 15 tisíc koupili opravdu dobré boty při delších tůrách trpí na nohy odřené do krve z lyžáků. To se prknařovi jen tak nestane, protože prknařský boty jsou jak papuče a chůze v nich je opravdu pohodlná ať už s lyžema, nebo i bez nich, když je potřeba přejít úsek bez sněhu.

Nečekanou výhodou pro mě bylo pohodlné stoupání do kopce a to zase díky měkkým botám, které jsou poddajné a díky ohebnosti se dá stoupat ve velkém rozsahu sklonu bez potřeby zvedat podložky pod patou. To je výhodou v členitém terénu, kde se sklon často a rychle mění a skialpaři si musí neustále zvedat nebo snižovat podložku pod patou.

Split je většinou kratší a širší než lyže. To má výhodu v členitém a hustě zarostlém terénu, kde se s kratšími prkýnky líp manévruje. Šířka současně ale podrží i v hlubokém sněhu a split se neboří jako stejně krátké lyže...


Martinky-skialp-snowkite-homemade-splitboard.jpg
 

Výhodu bych viděl i v ceně celého kompletu. Cena nového splitboardu s vázáním a pásy / cena skialpových lyží s vázáním a pásy bude podobná, ale rozdíl v ceně skialpových a snowboardochých botů je několik tisíc. Nehledě na to, že snowboardové vázání a boty už má kde kdo doma a na splita je může použít. Kutil může ušetřit ještě daleko víc, a splita si udělat ze starého prkna (které bylo jinak na vyhození) jako já. Cena se pak i s novými stoupacími pásy a kováním na přidělání vázání udrží pod 10 000,- + nějaká ta práce a to třeba i s teleskopickýma hůlkama.
 

Celkový dojem

Se svým výtvorem jsem maximálně spokojenej a split celkově mě velice příjemně překvapil. Funkci plní líp, než jsem čekal. Do kopce se šlape krásně, při sjezdu jsem nepoznal rozdíl proti normálnímu snowboardu a na kitu funguje taky velice obstojně. Jsem docela zvedavej jak obstojí v náročnějším terénu ve větších horách a dlouhých tůrách, ale myslím že v bandě skialpařů nebudu nejslabším článkem a nebudu prknařům dělat ostudu :-)
 

Silvestr-Martinky-skialp-snowkite-23.jpg


Psal jsem i o vázání SP Core multientry, které jsem dostal na otestování, přidělal ho právě na splita a dávám mu zabrat při výšlapech, sjezdech i kitingu, recenzi najdeš tady.

Čau zas příště, Leguán

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

Shop

Magazín

PDK - start nafukovacího draka na mělké vodě

V úvodu jsme si vysvětlili, proč je potřeba umět s drakem i pokročilejší techniky. Dnes se podíváme na samostatné startování nafukovačky na mělké vodě.

0

Jaký je kite Naish Pivot S26

Chceš si pořídit kite Naish Pivot, ale nevíš, jaké má letové vlastnosti a proč mít právě tento kite?

0

Bazar