NOVÉ DÁRKY K NÁKUPU nad 500 Kč:  trapézy, pončo, cvičný kite, měřák větru,
výuková DVD, kšiltovky a čepky, kite voňky do auta a doprava ZDARMA
.
 
Dárky najdeš ve svém košíku.

Test kitu Peter Lynn Leopard V3

133
 

Poslední dobou je haló kolem uzavřených komor a single skinů, tak se pro změnu podíváme zase na jednu otevřenou komoru a to Peter Lynn Leopard V3. Protože jsem rozmlsanej právě ze špičkových uzavřených komor, moc jsem od testu Leoparda neočekával.

Nebudu ti tady tlumočit všelijaký názvy hyper, super systémů, který vymyslel markeťák někde v kanceláři a to i proto, že jsem produkťák a manuál k tomuhle kajtu prolítl letmo a koukl jen na obrázky. Popíšu jen to, co jsem si osahal, viděl a vyzkoušel na vlastní smysly :-)

 

Batoh

První, co mě prásklo do očí, ještě než jsem draka vůbec vybalil, byl na kiting poměry velice slušně zpracovanej batoh, u kterýho při navrhování přemýšlel i někdo jiný než markeťák a grafik. 


test PLKB Leopard V3 - batoh
 

Batoh je propracovanej po všech stránkách. Materiály, provedení, praktičnost a z venku různý popruhy a utahovátka pro optimální stažení batohu, připnutí lyží, hůlek, sněžnic, snowboardu či jinýho prkna a věcí. Samozřejmostí batohu do terénu je taky bederní pás a náprsák.


test PLKB Leopard V3 batoh s prknem test PLKB Leopard V3 batoh s prknem z boku
test PLKB Leopard V3 - batoh ze predu test PLKB Leopard V3 - batoh bederak
 

Dobře je řešený i horní vstup do batohu, který se zatahuje na šňůrku a přes něj je sklápěcí svrchlík s přesahem přes batoh, takže se pod něj dá snadno a rychle strčit třeba helma. Celková velikost batohu je dostatečná pro 2 draky nebo jednoho draka + nějaké oblečení, jídlo, termoska a třeba skialpové pásy, takže ideál na celodenní výlet v horách.


test PLKB Leopard V3 - batoh svhchlik test PLKB Leopard V3 - batoh
 

Jediný, co by někomu mohlo vadit, je poměrně dost různých popruhů, který z batohu visí. To je ale u outdoor batohů běžná věc, právě kvůli mnoha možnostem připevnění dalších věcí a stažení poloprázdného batohu, aby v něm obsah volně nelítal a svému nositeli nerozhazoval rovnováhu.
 

Materiál draka

Materiál vrchlíku působí, ve srovnání s tím na co jsem zvyklej z top draků za dvojnásobnou cenu, trochu těžkopádně, ale rozhodně i tady je za poslední roky u Peter Lynn znát pokrok a je vidět, že se gramy na vrchlíku šetřily. Celkově pak drak i ve slabším větru lítá hezky a i výkonu má na svou velikost dost. Low wind speciálka, co funguje už ve 2m/s, ale Leopard nebude.
 

Test Peter Lynn Peopard V3 - drak na zemi
 

Odstřel

Odstřel je na tomhle modelu řešenej vyvlátím na 5. šňůru se současným složením draka do harmoniky. Tenhle systém je poslední dobou populární a docela dobře funguje. Drak se při odstřelu nezamotává a současně ztrácí naprostou většinu tahu. Protažení stahovací šňůry je na povrchu draka a je vše hezky vidět, což mám rád pro snadnou kontrolu toho, že je vše v pořádku.

 Test Peter Lynn Leopard V3 - 5 line safetyTest Peter Lynn Leopard V3 - safety system Test Peter Lynn Leopard V3 - 5 line odstrel

 

Tvar draka

Už po vybalení draka je jasné, že to není žadnej línej tlouštík ale ani super ostrý závodní žihadlo. Konkrétní číslo štíhlosti (AR) se mi u výrobce najít nepovedlo, ale odhadoval bych to mezi 4,5 - 5 u testované velikosti 9m. Zavření draka do C je tak akorát dle běžných zvyklostí u komorových draků.
 

Test Peter Lynn Leopard V3 - stihlost Test Peter Lynn Leopard V3 - zahnuti do C

 

Konstrukce draka

Začneme náběžnou hranou - ta je u PLKB Leoparda naštěstí opravdu otevřená bez nějakých nesmyslných sítěk, které fakt nemám rád. Jsou to gramy navíc, omezují proudění vzduchu, chytá se na ně každá kudlibabka, v mlze na sněhu ochotně namrzají a brání volnému přístupu do střev draka pro případné kontroly nebo opravy. To všechno za cenu toho, že se do draka nedostane moc sněhu při válení po zemi. Podle mě má kiter s drakem lítat a ne ho po sněhu tahat jak kačera na provázku... Uf, tolik k síťkám v náběžce.

Příjemné překvapení pro mě byly struny v náběžce a to nejen svou přítomností, ale i všitím do žebra kousek od jeho okraje a tím snížení rizika prodření vrchlíku právě v místě struny. Drak se díky strunám hezky plní vzduchem ještě před startem na zemi, hned jak se náběžka nastaví do větru a drak tak startuje pod plnou kontrolou uživatele. Díky strunám je také možné ušít draka s lepším profilem a letovými vlastnostmi, protože struny zvyšují tvarovou stabilitu náběžky. Dál se mi na náběžce líbí vyztužení na zakončení látky.
 

Test Peter Lynn Leopard V3 - struny v nabezce
 

Vývaz draka je poměrně dlouhý, ale jednoduchý. Je řešen klasicky na 4 řady přes 2 kladky, které jsou sice trochu větší, ale velmi kvalitní - od značky Ronstan známé ze světa jachtingu a lanové techniky.
 

Test Peter Lynn Leopard V3 - vyvaz
 

Odtoková hrana asi ničím extra nepřekvapí, uchycení šňůr je kousek od kraje a v samotné hraně je u žeber ponechán kanálek na "samočištění" draka. Na uších jsou potom otvory se suchým zipem, na vytřepání sněhu nebo nečistot. Jako nevýhodu bych viděl sucháč umístěný přes celý otvor, takže při jeho zavření se třeba sníh napadaný do draka nemá jak samovolně dostat ven a bude se hromadit v uších. Přitom by stačila 2 cm dírka vedle sucháče a je vyřešeno.
 

Test Peter Lynn Leopard V3 - ucho Test kite Peter Pynn Leopard V3 - odtokovka
 

Letové vlastnosti

Chování draka ve vzduchu je asi tím nejdůležitějším. V tomto směru Peter Lynn Leopard V3 docela překvapil. Drak se celkově chová "dospěle". Je dynamický, reakce a zpětná vazba na ovládání jsou přesné a rychlé, depower pracuje v celém rozsahu chodu baru a má velký vliv na výkon draka se současným malým ovlivněním letových vlastností. Drak při přitažení baru nemá tendence couvat a současně si při povoleném baru zachovává stabilitu.
 

Test kitu Peter Lynn Leopard V3 - ve vzduchu

Překvapením byly i skoky. Na ne moc silný vítr a malou 9m2 velikost drak ve skocích hezky nesl a choval se předvídatelně. V silnějším větru by to chtělo ještě vyzkoušet, ale vsadil bych na to, že to bude celkově zdatný skokan na oldschool.
 

Celkový dojem

Celkově na mě Peter Lynn Leopard V3 působil opravdu pozitivně a myslím, že se s ním do syta vyřádí každý suchozemský kiter s ambicemi na živější a ostřejší freeride proložený airstylem. V kombinaci s kvalitním zpracováním a povedeným batohem dává parádní poměr vzhledem k příznivé ceně.

Hned jak napadne, bude možnost ho u mě testovat v okolí Božáku, sleduj zdejší web a vše se včas dozvíš :-)

Čau na sněhu, Leguán

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

V diskuzi není žádný komentář, buď první!

Shop

Magazín

Bazar