Být, či nebýt kiter začátečník samouk?

Tento starší článek z archivu je opravdu velice obecně podaný. Určitě není napsán jako návod, podle kterého by se mohlo začít kitovat, ale je stále aktuální. K tomu, abyste se naučili kitovat byste potřebovali tisícero informací, které se nejlépe naučíte v kite škole.

Neustále se setkávám s lidmi, kteří přemýšlí, že začnou kitovat. Většinový problém je ale ten, že si daný jedinec koupí kite a vleze s ním na spot v domnění, že to nějak poletí. Nepoletí, ale potáhne, zraní, zabije. S autem byste taky na cestu nevjeli do města, pokud byste nikdy předtím neseděli za volantem v autoškole, ale… Spíš něž abych vás tu krmil řečma typu, tohle nedělejte…, akorát někoho zraníte, ne-li zabijete, tak vám prozradím pár základních rad, jak sám sebe bezpečně zasvětit do světa kitování a dokázat se vyhnout chybám, které můžete jako jedinec udělat.
 


Rada první: Nechoď na spot, kde je kupa kiterů. Zajetí kiteři vědí o čem mluvím. Začínající kiter si těžko uvědomuje rizika, která mohou nastat. Nespočetněkrát jsem na spotu potkal nějakého blázna, který si myslel, že se na kitu otrká a bude z něj kiter. Každý se po čase naučí kitovat. To je čisté dogma, ale nabízí se otázka, za jakou cenu. Boule na hlavě, zlomená noha...? Mílí samouci začátečníci. Určitě máte někde v okolí svého bydliště rozlehlou louku, modelářské letiště apod. Tam na velkou skupinu kiterů určitě nenarazíte. Spot hojný na překážky, jako jsou stromy, auta, domy atd. to taky pravděpodobně nebude. Kite spoty ve vašem okolí najdete třeba tady.

 


Rada druhá: Setkal jsem se s nejedním kiterem, který si koupil kite veliký jak Brno, aniž by někdy předtím držel draka v ruce. Šel svého miláčka, za který utratil samozřejmě pěkný balík, vyzkoušet do větru, ve kterém se létají o několik metrů čtverečných menší kity. Pokud jste nikdy nedrželi kite v ruce, pořiďte si nějakého cvičného prcka, ať se pořádně naučíte, kde má kite větší a kde menší tah, ala větrné okno. Spousta firem se již v dnešní době na tento problém specializuje a zabývá se i výrobou těchto cvičných dráčků. Jakmile vám bude jedna velikost málo, postupujte po velikostech. Kupte si 5m draka, pak 10m se kterým se budete učit třeba rozjezdy s prknem a tak dále. Po roce můžete být plně vybavený rider.
 


Rada třetí: Určitě na sníh a land noste minimálně helmu. Kite není hračka a často si sním dáte pěkně do huby. Určitě nejednou poznáte sílu větrného tahu a padat se budete muset naučit tak jako tak.

Čemu dáváte vy přednost? Autonomnímu jedinci, který se učí kitovat doma za barákem na poli, nebo kitekurzu? Já osobně se přiznám, že když jsem začínal, tak jsem byl pro první možnost. :D Další rady můžeš najít i tady nebo pokud vás nějaké napadají určitě se nebojte je napsat do komentářů.

Čau, Baladič