Jak na opravu hydrofoilu
Dnes se podíváme, co všechno můžeme a musíme udělat při drobných opravách hydrofoilu ať už na kite, wing nebo windsurf.
Pokud je křídlo jen lehce odřené, nebo kousíček odštípnutý, bude nám stačit oprava, jako je na videu. Při větší opravě začíná problém při modelování opravované části do přesného původního tvaru. Proces je dost podobný, ale je časově náročnější.
-
Pečlivě očistíme místo, které chceme opravovat líhem, nebo u některých foilů méně agresivním silikonovým odmašťovačem…
-
Opravované místo oddělíme od nepoškozené části maskovací páskou.
-
Namícháme si hustý dvousložkový epoxid, epoxidový tmel, popřípadě už hotové epoxidové lepidlo, které také skvěle funguje. Doporučuji najít transparentní nebo co nejvíce podobný odstín barvy hydrofoilu.
-
Namíchaný epoxid naneseme na opravované místo. Doporučuji být velmi opatrný a snažit se nanést co nejpřesněji na poškozené místo v dostatečném množství, aby lepidlo mírně vystupovalo nad okolní povrch. A pak už jen necháme ztvrdnout.
-
Odlepíme pásku a hrubým (200 - 400) šmirgl papírem odstraníme přebytek epoxidu, ale opatrně, ať ti tam zbyde drobný přebytek materiálu.
-
Jak je na videu vidět, tak také doporučuji použít nějakou tvrdší houbičku na nádobí nebo jiný měkký materiál, abychom si profil křídla nezdeformovali. K tomu už je lepší použít jemnější brusný papír (400-600), aby materiál ubýval pomalu a někde jsme něco neubrousili moc. Také následně zůstane méně hlubokých škrábanců, které musíš později zahladit. Zlehka dodáme našemu křídlu požadovaný tvar.
-
Důkladně omyjeme křídlo a vrhneme se na ladění detailů. Také použijeme jemný šmirgl (600 - 800). Důležité je mít šmirgl i křídlo mokré, abychom si ho ještě víc nepoškrábali.
-
Na videu ještě stříká na křídlo plnič na zahlazení malých dírek a škrábanců. To z mého pohledu není tak podstatné, pokud jsme předtím brousili dostatečně jemným šmirglem a nejsou na křídle větší škrábance. Tak malé dírky a škrábance stejně 99% foilařů v ČR nepozná. Já na závody samozřejmě foila ladím opravdu do detailů, takže používám speciální plnící spray, který mi doporučil výrobce hydrofoilu.
-
Nakonec celé křídlo přejedeme pod vodou šmirgl papírem. Na videu má šmirgl 1000, což je zlatý střed mezi teplou a studenou vodou. Na závody si sebou vozím minimálně pět hrubostí šmirglu a leštím hydrofoil podle teploty vody a také zda jezdím na slané nebo sladké vodě.
-
Jdeme jezdit a testovat, co jsme s tím provedli :-)
Teď už víš, jak dopřát svému mazlíkovi to nejlepší.
Zdraví Piškot