Jak přečkat noc na snowkitu - záhrab

Sněhu stále přibývá, tak co si připomenout, jak přečkat noc v záhrabu. Třeba se to bude někdy hodit :-)

Záhrab, aneb jedna z variant spaní na sněhu. Tenhle článek nemá ambice rozebrat jak dělat klasický velký záhrab. Popisuje jen moji zkušenost s „malým záhrabem pro jednoho člověka na jednu noc“ a to konkrétně na norské Hardangerviddě. Několikrát.

Původně jsem se chtěl vyprávěním rozepsat o všem možném, co mě při spaní v záhrabech potkalo a na co jsem si postupně přišel, ale zjišťuju, že je toho tolik, že to radši zkusím stručně.

Nutno hned z kraje podotknout, že na záhrab jezdíme cíleně, na jednu noc, „na těžko“ a na předpověď. Tedy když vychází počasí dneska i zítra, balíme věci do bobů a batohů a vyrážíme na přejezd.



snowkite zahrab - vybava na trip snowkite zahrab - spot Hardangervidda
 

Poprvé jsme se zahrabali vlastně jen díky špatné domluvě: Budeme spát ve stanu..Vzal jsi stan? Ne, postavíme iglů..Z tohohle sněhu nejde..Obestavíme si verandu támhletý chalupy..Kde je ta další lopata? Twl, von si kope díru na spaní. Ok, tak kopeme všichni, každej svoji. Od té doby to je každoroční tradice.


snowkite zahrab - kopeme první díry snowkite záhrab - díry v závěji
 

 

Místo na záhrab

Rozhodně v závětří. Většinou spíme v návěji, kterou tvoří větrné víry kolem každé chalupy na Hardě, která je na zimu opuštěná. Ty „odklidí“ sníh cca 1,5m od zdí. Funguje to třeba i kolem větších stromů, ale ty na Hardě nejsou. Letos jsme spali za vysokou návějí uprostřed ničeho a ráno jsem měl před hlavou na délku hůlky víc sněhu. Ups! Zjistit to v půl páté, je drobet o morálu.. Spal jsem na kraji a vítr mě zafoukal. To u boudy nehrozí.



 

Hrabej

Nejdřív ověřujem pevnost návěje. sondou, hůlkou, lopatou, nebo aspoň podupáním. Fakt nechcem, aby na nás spadla! Tenhle typ záhrabu je vlastně jen tunel na délku postavy.

Na vyhrabání počítáme 1 – 1,5h času a poměrně dost sil. Zvlášť po ježdění je dobré s tím počítat. Vchod u země, ať se tam dobře leze. velkej tak, aby se dal vyhazovat sníh, ale aby pak šel dobře zavřít. Hloubka záhrabu je na celou postavu s nataženýma nohama. Šířka na karimatku. Výška tak, aby se dalo vleže otáčet. Čím menší, tím bude větší teplo, ale je fajn mít tam v jednom místě vyšší strop. Hodí se na lepší manipulaci s lopatou při hrabání, na svlékání a oblékání a na pokrčené nohy při spánkovém převalování.


snowkite záhrab - uvnitř díry  snowkite záhrab - velikost uvnitř

 

Ustel

Když je dohrabáno, je dobré srovnat podladu, ať netlačí až zmrzne. Pak částečně zavřít vchod, ať zůstane jen nutný průlez. Roztáhnout karimatku - ta je fakt základ. Největší zima jde odspoda. Rozbalit spacák ať se načechrá. Zapálená svíčka rozbije pocit stísněnosti a zároveň ohřeje vnitřek.


snowkite záhrab - hotovo s vybavením  snowkite záhrab - pohled z venku
 

 

Jídlo a posezení

Vedle záhrabů si většinou stavíme závětrnou stěnu kolem ohniště a sezení. Bacha, na Hardě dřevo fakt nenajdeš – pokud ho nechceš krást. Proto si ho vozíme. Jednou jsme vařili a poseděli bez ohně v po střechu vysněžené polorozpadlé stodole u které jsme spali.

Okoukaný tip na jídlo – uvař sníh, dej do něj čínskou polévku, přihoď sušený maso a sýr. Pečivo, sušenky a spol. jsou fajn, ale po dni venku zmrzlé a hlavně do spacáku chceš jít s teplým žaludkem.

Dokud stačí dříví na oheň popíjíme, kecáme a vaříme do termosek zásobu čaje na snídani.


snowkite záhrab - posezení u záhrabů  snowkite záhrab - posezení u záhrabů
 

Zalézt

Jdem spát. Většinu věcí nechávám venku, nejlíp pohromadě, ať se ráno nemusí hledat. I když nebude sněžit, budou pod sněhem. Oklepu ze sebe sníh. Ještě venku povolím boty. Dám stranou karimatku a spacák. Zalezu. Zevnitř zavřu vchod. Sněhovými kvádry, batohem, bobama, každej po svým. Nechávám větrací díru propíchnutím hůlky. Je dobrý zout boty, sundat bundu i kalhoty a jen ve funkčním prádle vlézt do spacák a to celé tak, aby mezi něj a karimatku nenapadal sníh. Spím hlavou ke vchodu.

Pokud boty/skelety zůstanou venku, určitě podrážkou nahoru. ;-)


snowkite zahrab - ráno vylézt ven  snowkite zahrab - ráno vylézt ven
 

Zazimovat

Bundu i kalhoty smotám, vytlačím vzduch a dám do pytle třeba od spacáku. Je to polštář a ráno to není tak vymrzlé. Vnitřní botičky mám u pasu ve spacáku. Někdy i rukavice, když nejsou úplně mokré. Čím víc mokrých věcí do spacáku, tím větší bude v noci zima! Rozhodně nedýchat do spacáku – dech je taky vlhkost. Čepici na hlavu, šátek na krk. Telefon, powerbanku a elektroniku přímo na tělo, nebo co nejblíž.


snowkite zahrab - ráno uvnitř  snowkite zahrab - vchod s prknem

 

Co s sebou

Uvnitř mám ještě pár věcí. Čelovku omotanou na ruce - na hlavě mi při spaní vadí a zároveň ji nehodlám v úplné tmě hledat. U ruky hůlku na občasné prošťuchování větrací díry a pro všechny případy i lopatu.

Dobrou :-)

snowkite zahrab - zafoukané věci  snowkite zahrab - u chaty

 

Komfort (?)

V záhrabu je překvapivě teplo. Sníh je dobrý izolant. Je skrz něj sice vidět světlo, třeba svíčka u souseda, je slyšet i jeho štrachání, ale není slyšet hlas. Vůbec. Slabší vrstvou sněhu trochu vzduchu projde, ale větrací díru dělám vždycky! I když netrpím klaustrofobií, poprvé to úplně klidné spaní nebylo, ale další opakování už přineslo pohodový spánek. I když kratší. Je dobré se předem domluvit na budíčku. Nikdo nechce venku hodinu postávat, než ostatní vylezou. Trik, co jsem ještě nezkusil – když se ti chce na malou moc brzo, udělej to uvnitř, do petky, zavři ji a dej k nohám. Bude hřát. Holky to maj trochu horší...


snowkite záhrab - vaření na kite spotu  snowkite záhrab - naše banda
 

Snad to někomu pomůže při zpestření zimy, nebo v nouzové situaci. Ale rozhodně bych přípravu záhrabu nepodceňoval! Když se něco pos..e, najdou tě až s oblevou. Možná to radši nejdřív zkusit  na tripu pod dohledem zkušených nebo někde u chalupy, kde ti ráno někdo udělá teplý čaj ;-) 

To je asi tak vše.
 

Rekapitulace

  • hutná převěj v závětří, dost vysoká, aby vydržela, ale bacha kam vítr nese sníh
  • kopat u země, ať se tam líp leze
  • malým vstupem se blbě vyhazuje sníh, ale velkej se hůř zavírá..podle typu sněhu..
  • hlubokej na celou postavu s nataženýma nohama
  • vysokej „tak akorát“ s vyšším, případně i širším, prostředkem
  • dobrá lopata!
  • kvalitní karimatka je základ!!!
  • spacák do odpovídajích teplot! Nebo dva do sebe
  • do peří vždycky suchej!
  • nedýchat do spacáku
  • čelovku u ruky, nebo rovnou na ruce
  • hůlku, nebo i lopatku uvnitř
  • co svlíkneš sroluj..vytlač vzduch a dej do pytle
  • vnitřní botičky z lyžáků do spacáku k pasu
  • telefon a elektroniku na tělo
  • občas kontroluj větrací díru!
  • domluv si budíčka
  • v klidu SPI  :-D :-D :-D



 

Jestli má někdo další zkušenosti, nebo poznatky, budu rád za doplnění...upřesnění…opravení. Třeba dolů do komentářů.

Čau a dobrou zimu.
Radek.

video: Maňana, TomiŠln
foto: Maňana, TomiŠln, Eimi, Radekrek, Lafoun...