Jaký kite vybrat na snowkiting?

Snowkiting je vzrušující sport, který kombinuje pouštění draků s jízdou po zasněžené krajině. Získal si oblibu mezi milovníky adrenalinových zimních sportů. Klíč k pohodlnému a bezpečnému snowkitingu spočívá mimo jiné i ve výběru správného draka. S různými typy a velikostmi, které jsou k dispozici, je výběr vhodného draka pro vaši úroveň dovedností, styl jízdy a sněhové podmínky zásadní. Tento článek si klade za cíl vás provést procesem výběru ideálního draka pro vaše snowkitingová dobrodružství.

Konstrukce draka

Než se ponoříme do specifik, je nezbytné porozumět základním typům draků používaných ve snowkitingu:

Komoroví draci

Jedná se o draky vyrobené z lehké látky a hromady provázků. Komorový drak nemá žádnou pevnou konstrukci s svůj rvar drží díky komplexnímu vyvázání vrchlíku. Komorových draků je hned několik typů. 

Otevřený komorový má otevřenou náběžnou hranu a do komor je vidět. Tento typ není vhodný na vodu, protože do něj při pádu voda snadno nateče a už potom nepůjde restartovat.

Jaký kite vybrat na snowkiting - PLKB Ibex - otevřený komorový Jaký kite vybrat na snowkiting - PLKB Ibex - snowkiting

Uzavřený komorový má náběžnou hranu uzavřenou, takže se do něj voda dostává jen těžko a dá se tedy použít i na vodě. Tyto kity mají vetšiou výkonný efektivní profil, takže umí jezdit rychle a hodně stoupat proti větru. Nevýhodou je vyšší cena a o něco náročnější manipulace při startování a přistávání, když je kiter sám a nemá asistenta na pomoc.

Jaký kite vybrat na snowkiting - Flysurfr Sonic3 - uzavřený komorový Jaký kite vybrat na snowkiting - Flysurfer Sonic4 - snowkite

Single skin je takový komorový drak bez komor. Má jen jednu vrstvu plachty. Není vhodný na vodu kvůli náročným restartům. Na suchu má výhodu snadné manipulace a je velmi lehký, takže funguje perfektně i ve slabém větru. Navíc je velmi odolný protože se při nárazech na dem nemůže roztrhnout přetlakem, jako zavřený a otovřený komorák. Díky menšímu množství materiálu je navíc i poměrně levný.

Single skin kite Frysurfer Peak5 Single skin kite Flysurfer Peak5 - snowkite

Hybridní konstrukce spojuje výhody uzavřené kmory a single skinů. Je velmi lehký, malý po sbalení a dá se použít i na vodě.

Jaký kite na snowkiting - Flysurfer Hybrid Jaký kite vybrat na snowkiting - FLYSURFER Hybrid

Nafukovací draci

Jde o draky s nafukovací náběžnou hranou (LEI): Tyto draci mají nafukovací náběžnou hranu a další výztuhy (spíry), které jim dodávají tuhou kostru. Tento typ draků se používá zejména na vodě a to z důvodu, že na suchu je při pádech na zem poměrně snadné je poškodit. Jeejich konstrukce je také těžší, takže moc dobře nelétají ve velmi slabém větru. Na druhou stranu jim díky huhé konstrukci stačí jen minimum vyvazovacích šňůr a drak se velmi málo zamotává a to i při pádech. To může být na vodě pro nezkušeného kitera velkou výhodou.

Nafukovací kite na snowkiting - Naish Jaký kite na snowkiting - nafukovací Naish

Úroveň dovedností

Výběr správného draka závisí také na vaší úrovni dovedností. Začátečníci by se měli rozhodnout pro draka, který se snadno ovládá, je stabilní, klidný a odpouští chyby. Napříč mezi konstrukceni draků je možné najít draky zaměřené svými vlastnosti pro začátečníky i pokročilé kitery. U single skin a hybridních draků ale najdeme větší poměr modelů, které jsou pro méně zkušené kitery vhodné a i pro snowkiting jsou svými vlastnostmi ideální.

Na velikosti záleží

Velikost draka je při snowkitingu zásadním faktorem. Větší draci generují více tahu a jsou vhodní pro slabší vítr, zatímco menší draci jsou ideální pro silnější vítr. Obecně platí, že začátečníci by měli začít se středně velkým drakem, který umožňuje rovnováhu mezi výkonem, kontrolou a sílou větru, ve kterém se s nimi dá jezdit. Při výběru velikosti vašeho draka nezapomeňte vzít v úvahu větrné podmínky vašeho preferovaného místa pro snowkiting a také vaši váhu, protože jiného draka bude potřehovat 50 kg holka a 110 kg chlap.

Terénní a sněhové podmínky

Typ sněhu a terén, na kterém plánujete jezdit, také ovlivňuje výběr draka. Pokud prozkoumáváte horské oblasti s proměnlivými sněhovými podmínkami, je nezbytný všestranný drak, který dobře a bezpečně funguje v různých terénech a podmínkách. Velkou roli pak může hrát i velikost a hmotnost sbaleného draka, pokud ho plánujete na skialpech nosit v batohu.

Jaký kite vybrat na snowkiting - terén a podmínky

Bezpečnostní funkce

Bezpečnost je prvořadá v každém extrémním sportu a snowkiting není výjimkou. Hledejte draky se spolehlivými bezpečnostními prvky, jako jsou rychloupínací systémy a efektivní možnosti depoweru. To zajišťuje, že můžete řídit sílu draka v náročných situacích a snížit riziko nehod. Se špatnou funkcí bezpečnostních systémů se můžete setkat zejména u starých draků nebo u draků špatně udržovaných.

Doporučení

Pokud čtete tento článek, jste pravděpodobně začínající nebo méně zkušený kiter(ka), protože ti zkušení už tohle většinou znají. Velmi rozumné je nechat si při výběru draka poradit od někoho velmi zkušeného, ať už to je kamrád, který už na kitu intenzivně jezdí mnoho let, zkušený teamový rider, nebo kite instruktor. Začátečník si nějakou základní představu o vybavení udělá i na snowkite kurzu, kde si pár draků osahá a uvidí, jaké draky škola na kurzech využívá (Ve většině případů půjde o draky bezpečné, vhodné pro začátečníky a současně cenově dostupné.)

Závěr

Výběr správného draka pro snowkiting je personalizovaný proces, který závisí na mnoha faktorech, včetně úrovně dovedností, preferencí s hmotnosti kitera i sněhových podmínkách. Ať už jste začátečník nebo zkušený jezdec, čas na pochopení vlastností různých draků a zvážení vašich specifických potřeb přispěje k bezpečnějšímu a příjemnějšímu zážitku ze snowkitingu. Vždy upřednostňujte bezpečnost, investujte do kvalitní výbavy (nemusí být nutně úplně nová) a hlavně se bavte objevováním zimní krajiny s větrem jako vaším spojencem.

Čau venku na sněhu, Leguán