Kite FLYSURFER Indie - rezenze by Leguan

Lightwind kite Flysurfer Indie je novinka, o které se moc nemluví, tak tady jě něco do placu v podobě recenze.

Musím se přiznat, že kite FLYSURFER Indie mě už od svého oficiálního zveřejnění hodně zajímal. Ani ne proto, že bych zvažoval jeho zakoupení, protože jezdím komorové kity, které ve slabém větru jen těžko najdou konkurenci, ale hlavně ze zvědavosti. Většina velkých (nad cca 12m) nafukovaček mě fakt nebaví a hlavně s mojí muší váhou kolem 64kg ani ve slabém větru pod nějakých 5m/s pořádně nefungují, protože je dostatečně nezatížím a kite je pak hrozně líný, pomalý a směrem nahoru při mávání ani nechce letět, natož do skoků... FLYSURFER mě ale před časem velmi mile překvapil výborným kitem Era, který jsem testoval a také na něj psal své dojmy. Takže očekávání a zvědavost, jak se vývojáři poperou s lightwind kitem, byly velké.

K testování jsem dostal půjčenou FLYSURFER Indie ve velikosti 15m a jezdil jsem v kombinaci s prknem Nobile 50/Fifty 134cm se svou váhou 64kg. Vítr, který jsem jezdil, jsem jednak odhadoval, ale také při vstupu a výlezu z vody vyčetl z meteostanice na pláži. To jen pro ujasnění podmínek, za kterých testování probíhalo.

První pohled na kite

Hned při vybalení mi bylo jasné, že to FLYSURFER s kitem na lightwind myslí vážně. Kite působí velmi lehce s vysokou úrovní zpracování a čistou konstrukcí. Dá se řict, že na kitu není moc přebytečných gramů. Chrániče a různá vyztužení na kitu sice najdeme, ale není jich příliš moc a jsou opravdu jen na nejvíce exponovaných částech.

Kite FLYSURFER Indie recenze - na pláži

Kite FLYSURFER Indie rezenze - obrácený Kite FLYSURFER Indie rezenze - velikost 15m

Jediné místo, kde jsem našel pár gramů navíc, jsou zdvojené hadičky propojení spíry a bánu. Vyfukování a balení kitu jsou díky tomu asi o něco jednodušší a rychlejší, ale přecejen to je na úkor nějakých pár gramů navíc. Ale co, spíra je na kitu jen jedna, takže jedna hadička a svorka asi zas tak veliký rozdíl ve vzduchu neudělá. Důmyslné provedení a konstrukce se zde skrývají v detailech. Skromný vývaz s kvalitními kladkami Ronstan, hezky zakončený bán na uších s výztuhou proti zachycení řídící šňůry kolem ucha a decentně vyztužená plachta na uších a na odtokové hraně pro ideální poměr nízké hmotnosti a současně zachování odolnosti a dlouhé životnosti. Kromě zdvojených hadiček je vše ostatní přesně tak, jak bych na lightwind kitu očekával.

Kite FLYSURFER Indie rezenze - zdvojené hadičky Kite FLYSURFER Indie rezenze - ventil

 Kite FLYSURFER Indie rezenze - kladka Kite FLYSURFER Indie rezenze - ucho

  Kite FLYSURFER Indie rezenze - zakončení bánu Kite FLYSURFER Indie recenze - odtokovka

Jak FLYSURFER Indie lítá

Silný vítr

Tady bych "silný" dal do uvozovek, protože na mou váhu s 15m kitem je silný vítr už nějakých 8-9 m/s. V tomhle větru mi kite moc neseděl. Musel jsem se s ním docela prát a hodně hranit, aby nestahoval po větru. I s povoleným barem táhl moc, ale docela hezky pak ještě pomohlo stáhnout trim, což třeba na komorách většinou už moc velký rozdíl neudělá. Drakovi docela svědčí dlouhý chod depoweru a i následné trimování ještě stále mění výkon. Tato vlastnost by mohla být nepříjemná pro někoho s kratšíma rukama a také menší děti, které ale zase nebudou potřebovat větší velikost než 10m, která už bude mít funkční vzdálenost chodu depoweru kratší a nemuselo by to vadit.

Někdo těžší by asi ale s Indie 15m v takovém větru pojezdil hezky a myslím, že i pohodlně. Kite i s hodně povoleným barem sedí v okně stabilně, prakticky vůbec neflatruje (jen v ostrých zatáčkách) a v celém rozsahu depoweru hezky zatáčí i s 50cm barem.

Skoky

Nevím, jestli toto téma dokážu objektivně posoudit, protož jak už jsem psal, velký nafukovačky s mou váhou moc nefungují a neznám prakticky žádnou foukačku, se kterou bych si v této velikosti nějak rozumně zaskákal. Asi bych si potřeboval Indie vyzkoušet v menší velikosti a pak bych toho mohl sepsat víc.

Kite FLYSURFER Indie recenze - ve vzduchu Kite FLYSURFER Indie recenze - skoky

Mně se s Indie nedařilo vyskočit moc vysoko, ale zase na druhou stranu, když už jsem vyskočil, tak kite hezky nosí, má slušnej hangtime, je ve vzduchu na baru čitelný a po dopadu díky nízké hmotnosti i při prověšení šňůr pomalu plachtí dolů a dává hromadu času na zahranění a napnutí šňůr. Žádnej velkej skokan to asi nebude a ostatně k tomu ani není primárně určený. Na druhou stranu v této velikosti bych si o moc líp nezaskákal ani s nějakým big air kitem...

Slabý vítr

Ve slabém větru jsem hned při startu věděl, že to bude zajímavé. Do vody jsem šel s pochybnostmi, jestli se vůbec projedu, protože foukaly 4m/s a bral jsem si malé prkno 134cm. Už při startu mě překvapilo, s jakou lehkostí šel kite nahoru. Žádné tahání kitu nahoru na plně otočeným baru. Stačí lehce zatočit a kite hned poslušně míří a letí nahoru. Při rozjezdu jsem při mávnutí dostal plynulý, pozvolný, dlouhý a velmi silný zátah, takže pohodový rozjezd jak za lokomotivou a hned krásně zaříznutý do stoupačky proti větru.

Kite FLYSURFER Indie recenze - zahraň jak umíš Kite FLYSURFER Indie recenze - lightwind výkon

V tu chvíli mě napadlo, že dost podobný jsou rozjezdy na komoře. Tak jsem zkusil pořádně přihranit a kite jen přidal na výkonu a zrychlil místo toho, aby se zastavil a vypnul, jak to má většina foukaček ve zvyku. I v tak slabém větru mi to krásně jelo bez mávání, ale musel jsem zkusit, jak se kite při mávání chová. Nahoru i dolů letí skoro stejnou rychlostí, což bylo dost příjemné překvapení, protože to znamená, že má kite v síle větru, kdy ještě letí rezervu.

Když vítr pak ještě ubral (odhadem tak na 2,5 - 3 m/s), tak už mi to jelo jen po větru na mávačku, ale i tehdy se kite choval vzorně, což trochu nechápu, protože na vodě už jsem byl sám a všechny ostatní foukačky už popadaly na vodu. Indie ale furt docela na pohodu držela na 12h i s povoleným barem. Už jsem myslel, že si to půjdu položit na pláž, zabalit a domů půjdu po svých, protože zpátky na spot to byl kus na stoupačku proti větru, ale po chvilce zase maličko přidalo a nakonec jsem dojel zpátky jako jediný kite ve vzduchu široko daleko. Když jsem vylezl, tak stanice na břehu ukazovala 3,5 m/s.

Kite FLYSURFER Indie recenze - baví i holky

Tohle se fakt povedlo. Kluci z Flysurferu navhli a vyrobili kite na lightwind a to Indie zvládá opravdu perfektně. Až jsem nevěřil tomu, že foukačka v tak slabém větru může lítat tak dobře.

Restarty

Restart je pro většinu nafukovaček limitujícím faktorem ve slabém větru. Drak, který se ve slabém větru nedá zrestartovat i když ještě stále může letět, je prakticky k ničemu. Ani tady Indie neudělá ostudu. Kite jsem bez problémů zrestartoval i ve 3m/s a to na hluboké vodě. Restarty jdou fakt jednoduše za jednu řidičku. Indie se velmi ochotně překlápí z náběžky na ucho a pak se hned odlepuje z hladiny a jde ladně nahoru.

Pro koho je FLYSURFER Indie a celkový dojem

FLYSURFER Indie je hodně pohodový klidný kite, který bude vyhovovat začátečníkům, milovníkům pohodových pojezdů a hlavně všem, kdo chtějí jezdit i v opravdu slabém větru, ale ne na komorovém kitu. Na Indie je znát, že je od Flysurferu, protože má částečně takový ten feeling komory ve své lehkosti, výkonu a v tom, jak silně se mu dá zahranit aniž by se takzvaně "zašlápl". Věřím, že menší velikosti budou super i pro muší váhy a děcka, které pro bezpečné učení potřebují, aby 7m foukačka dobře fungovala a restartovala i ve 4m/s. To stejné ocení i foileři, které nelimituje až tak výkon, ale to v jakém větru drak dokáže letět restartovat. Své místo Indie najde určitě i v kite školách, právě kvůli vlastnostem ve slabém větru a uživatelskou jednoduchostí.

Kite FLYSURFER Indie recenze - v light windu na kraji okna

Pocitově mi přijde, že se Indie výkonem a schopností letu i restartování ve slabém větru blíží spíš komoře, ale přitom letí a zatáčí jako nafukovačka. Podobné pocity měli i další kiteři, kterým jsem draka strčil na vyzkoušení a to byli někteří ještě o 10 kg lehčí než já.

Kite FLYSURFER Indie pro mě je příjemným překvapením a myslím, že si najde jistou sortu kiterů, kteří tohoto draka budou milovat.

Kdo by si chtěl FLYSURFER Indie vyzkoušet, tak stačí se ozvat a domluvíme se na nějaké testovačce ;-)

Čau někde na vodě, Leguán