Kiteboarding - rozdělení desek na vodu

Mimo délku a šířku kiteboardu je nutné rozhodnout se, jaký typ Vám bude nejlépe vyhovovat. V tomto článku se právě na rozdělení kiteboardů zaměříme. Téma navazuje na základní rozdělení kitů. Stejně tak jako u kitů, se jedná u twintip (obousměrných) desek o vodítko při pořízení podle vašeho zaměření, ale nejsou žádné pévné hranice. To znamená, že i s freeride prknem se dá skočit, přesto si ho ortodoxní wakestyler nepořídí.

Twintip

Freeride kiteboard

Kdo dá přednost především svezení, bez velkých ambic na technicky složité triky, volí freeride desku. Je u ní dbáno na komfort a stoupavost. Komfort je dán minimalizací stříkající vody, snadným překonáváním vln. Menší prohnutí udržuje rychlost boardu a zlepšuje nástup do skluzu.
S velkým přesahem se do této kategorie vejde Nobile 2HD, nebo mírnější Naish Hero

Freestyle kiteboard

Komu jde především o skákání a vyžaduje dobrý odraz (POP) a komfortní dopad, zvolí freestyle zaměření desky. Zaměření skoku může být od vysokých poletů, oldschoolu (zaháknuté triky) po newschool (vyháknuté=unhook), kde je odraz iniciován zaříznutím bez nadlehčení kitem. Prkno pomůže v širokém spektru různých typů řízených skoků. Často má dvojitou konkávu, takže kromě prohnutí špička-špička je tvarováno i ve směru přední-zadní hrana.
Maskotem této třídy by mohlo být Nobile NHP, Naish Monarch Kevina Lengerie taky podpoří progress.

kiteboard vyber

Nobile Fifty50 - newschool

Nobile NHP - oldschool

Wakestyle kiteboard

Moderní wakestyle vychází z wakeboardingu za člunem či na vleku. Triky jsou rychlé, energické. Jezdci vyžadují kontrolovaný odraz a dopad tlumící razanci, protože jsou často s velkým švihem a v rychlosti. Konkávní prohnutí desky je největší, proto se nehodí pro začátečníky, kterým pomalejší deska komplikuje stoupání.  Často se kombinuje i s pevným vázáním, kdy je potřeba dbát na uchycení leashe mimo záda.
Legendou mezi wakestyle kiteboardy se brzy po svém uvedení stal Nobile Fifty50, o úspěchu svědčí i speciálně na wakeboarding určený brácha wake edition osazený pevným vázkem 

Vrata, lightwindboard

Vrata často volí těžší jezdci jako první prkno na začátek, protože velká plocha déle udrží při jízdě na hladině a dá tak více času nezkušenému pro získání tahu z kitu.
Po nasbírání zkušeností, zlepšení postoje při jízdě a vychytání ovládání kitu, může velká deska překážet a při silnějším větru komplikovat zaříznutí do vody.
Tím se dostáváme k druhému důvodu, proč si „parník“ pořídit. Právě lightwind podmínky pomůže překonat jako slušná náhrada nějakého metru kitu či větru.
V Nobile vyrábí létající koberec - Flying carpet 160x43, Flysurfer opět přichází u svých prken uctihodné velikosti až 170cm Flydoor4 s něčím nevídaným jako je ploutvička uprostřed zadní hrany, která pořádně přidá při stoupání, případně je tu Cruiser od CrazyFly. Úplným speciálem je Flysurfer Flyrace s macatou polohovatelnou flosnou skr celý kiteboard, který už se snaží konkurovat i úplně poslední kategorii raceboardů.

Univerzál

Na hranici freeride – Freestyle. Ideální kompromis mezi jízdou a skoky, při zachování komfortu.
Mimo tyto twintip škatulky lez najít další desky pro kiteboarding.
Taková střední cesta může být Nobile T5 či Naish Dub

Vlnovka

Surf

Deska podobná klasickému surfu na vlny. Nezbytnost pro waveriding. Díky výtlaku umožní sjetí vlny s kitem na kraji okna mimo tah. Naish dělá surfboardy se kterými si libuje i sám Robby.

Flysurfer Flywave

Naish Global čeká na vlnu

Fun

Do této kategorie bych zařadil jednoduchou desku pro strepless sklouznutí – skimboard a surfboardu podobné dřevěné Nobile Infinity či Flywave od Flysurferu. Koneckonců se dá sklouznout na lecčems prkem alaya počínaje a stolem konče, nebo nekonče?

Race

Největší deska připomínající víc windsurf než twintip. Jak název napovídá, využití najde při okruhových závodech. Díky dlouhým ploutvím a výtlaku překvapí bezkonkurenční stoupavostí a to i ve slabém větru. Jezdí se na plocho.