nový kite Flysurfer SOUL - první dojmy

Spousta z vás určitě netrpělivě čeká na nějaké první hodnocení a recenze na novinku od Flysurferu, kite SOUL. Tak tady to je!

V tomhle článku se nechci zaobírat technickýma vychytávkama a detailama v konstrukci, to by bylo na dlouho, ani nebudu zmiňovat, co o kitu píše výrobce, to už v článku sepsal Nemo, takže hlavně jak ta hadra lítá :-)

Hned, jak se začalo šuškat, o tom novým kitu od Flysurferu se vynořily všemožné názory, co že to bude za draka, jak bude orientovaný, z čeho bude vyrobený a podobně. Málo kdo ale asi čekal to, co přišlo. Flysurfer totiž posledních pár let svoje draky tlačí směrem "performance" což by se dalo přeložit jako výkon + efektivita. Draci se tak stále zeštíhlovali a ztenčovali (hlavně řada Sonic). S tím je ovšem spojen i vyšší nárok na uživatele a komoroví draci od Flysurferu se tak stávali spíš výsadou zkušených kiterů, kteří mají draka v malíku a že mu musí věnovat trochu víc pozornosti při ovládání jim nevadí, protože to mají stejně všechno zautomatizované. Rozdíl mezi nafukovačkou a zavřeným komorákem se tím výrazně zvětšil a přejít z foukačky na komoru pro využití jejich super vlastností bylo stále náročnější. A přesně tohle Soul řeší.

 

Vlastnosti

Rychlost a stoupavost

Soul už od pohledu není žádný závoďák. Napovídá tomu buclatější tvar neboli menší štíhlost. Štíhlost je vyjádřena jako poměr délky a hloubky vrchlíku. U Soula se pohybuje od 5 do 6 v závislosti na velikosti.  U velikostí velkých, je zase potřeba aby ve slabém větru měly maximum výkonu, slabý vítr není tak poryvový a není tak problém, aby drak byl štíhlejší. Tohle ale neznamená, že Soul je nějaký lenoch. Jasný je, že v závodech budou mít žiletky typu Sonic proti Soulu výhodu v rychlosti a stoupavosti, ovšem v extrémně nárazovém větru se může rázem vše otočit, protože Sonic občas zaklapne, zamotá se a to stojí drahocenný čas.

kite-Flysurfer-Soul-test-stihlost.jpg kite-Flysurfer-Soul-vs-Sonic2.jpg

Neznamená to ale, že by Soul byl nějakej lenoch. I přes menší štíhlost má totiž docela úzký profil (v průřezu křídla) takže má při letu malý odpor, letí rychle a efektivně. Ve velikosti 10 a 12m, které jsem testoval, bych řekl, že v rychlosti a stoupavosti nebude příliš zaostávat za Speedem5. Na hezké trávě s 12m velikostí a větrem kolem 5m/s nebyl zásadní problém nastoupávat 45° do větru, což je pro některé jiné draky sci-fi...

kite-Flysurfer-Soul-test-stihlost-vs-Sonic2.jpg

 

Stabilita

V téhle kategorii je Soul naprosto nekompromisní! S menší štíhlostí a ultra lehkým materiálem je stabilita Soula neuvěřitelná. Menší štíhlost u malých velikostí je i v tomto směru velkou výhodou hlavně pro malé draky do silného rozbitého větru. Třeba oproti Speedu5 (štíhlost 6,15 ve všech velikostech) je to super pokrok. Víc lidí mi už říkalo, že malé velikosti uzavřenek od Flysurferu se jim tak nelíbí a že v českým silným poryváči nelítají moc hezky a něco pravdy na tom bude. S vysokou štíhlostí totiž  jde ruku v ruce snížená stabilita, která je v poryvovém větru nezbytná. Navíc malý kite v silném větru už sám o sobě lítá dost splašeně, tak proč ho vysokou štíhlostí dělat ještě rychlejší?

U nafukovaček zavedených značek se snaží docílit, aby se všechny velikosti chovaly co nejpodobněji a malé velikosti tak schválně zpomalují, aby pocitově působily, jako větší kite. To stejné je u Soula dosaženo i právě menší štíhlosti malých velikostí. Desítku i dvanáctku jsem jezdil v klasickým větru, kdy se občas prohnala nějaká ta turbulence nebo poryv, ale drak mi nikdy neudělal něco, co by mě zásadně překvapilo a vyžadovalo složitější korekci, než automatické přitažení baru při snížení pnutí v řídících šňůrách. Drak prostě nechce zkolabovat, ani když si o to kiter vyloženě říká. Snažil jsem se škubat a pumpovat za přední šňůry, co to šlo s drakem na 12. hodině a nic. Prostě vycestuje až za hlavu, ale nějakým záhadný způsobem tam furt drží a následně poslušně couvne do okna. Neznám jedinou nafukovačku a jen velmi málo jiných draků, co by něco takovýho snesli.

Podobně je na tom i při náhlé změně směru jízdy po větru, U Sonica jsem zvyklej, že když to prudce zahraním směrem po větru, tak se drak pokroutí a občas má i tendenci kolabovat náběžka na spodním uchu, ale u Soula nic. Drží si dokonalý tvar až do chvíle, kdy se prověsí šňůry, ale i tehdy, nemá tendenci kolabovat. Spíš se naopak náběžka odvrací směrem od kitera, drak nabírá vítr ze spodu, ochotně driftuje po větru a couvá do okna, kde se po zahranění zase krásně chytne.

kite-Flysurfer-Soul-test-09-(1).jpg

 

Skoky

Menší štíhlost je taky velkou výhodou pro skokany. U draků s příliš velkou štíhlostí totiž hrozí, že při přebrždění draka ve skoku dojde k propadnutí. Velmi štíhlý kite totiž nese, jen když je v dopředném pohybu. Pokud se přebrzdí, stává se z něho tenká špejle, která se pod zátěží zavěšeného kitera ochotně propadne vzduchem dolů. Buclatější drak v tuto chvíli více funguje jako padák a líp nese. V praxi se mi toto potvrdilo celkově velmi příjemným a bezpečným dojmem při skákání. Soul tahá nahoru i snáší dolů velmi plynule a ničím extra nepřekvapí. Skáče tak, jak jsme u Flysurferů zvyklí, takže vysoko :-D Soula 12m jsem porovnával za stejných podmínek se Sonicem2 13m a nějaký zásadní rozdíl ve výšce nebo době skoku jsem nepozoroval. Soul skákal trošku míň, ale to bych přisuzoval spíš rozdílu velikostí, protože by rozhodně snesl i silnější vítr. V čem ale byl rozdíl velký, byla stabilita a odpadání draka při doskoku. Soul při doskoku sedí v okně jak přibitej, drží si tvar a ochotně driftuje po větru i s lehkým prověšením šňůr. To třeba u Sonica2 tak docela neplatí.

kite-Flysurfer-Soul-test-freestyle.jpg kite-Flysurfer-Soul-test-oldschool.jpg
kite-Flysurfer-Soul-test-30.jpg
 

Točivost a kiteloopy

Na tohle jsem byl hodně zvědavej, protože kiteloopy mě baví a rád je využívám k nejrůznějším trikům a Sonic ani Speed na tuhle disciplínu nejsou zrovna ideální adepti. V menších velikostech jim při loopech občas klape vnější ucho, celkově se nepřirozeně kroutí a je vidět, že jim to nedělá úplně dobře. To ovšem Soul boří. Točí hezky plynule po kružnici. v druhé půlce otočky nemá tendenci se přebrzdit (jít do smyku) a tvar si drží naprosto s přehledem stejně jako nafukovačky. Když jsem tam poprvé poslal loop s desítkou Soulem na sněhu ve slabém větru, moc jsem nečekal, ale dostavil se krásnej plynulej, ale silnej zátah, kterej mě z backroll tranzition krásně vytáhl a poslal až překvapivě vysoko. Ani dvanáctka na trávě nezklamala a z mých oblíbených triků při kiteloopech spolehlivě vytáhne i když je to ve slabším větru a trik natáhlej jak nudle z nosu.
 

Restarty a přistání

Restarty jsou se Soulem fakt jednoduchý. Kdo je na komory zvyklej, nebude mít nejmenší problém a kdo je zvyklej na foukačky, tak taky ne, protože Soul umí v rozumným větru restartovat i za jednu šňůru. Mockrát jsem to nezkoušel, protože mi drak moc nepadá a nechtěl jsem ho zbytečně tahat po trávě, ale pokud drak ležel na náběžce v powerzóně a byl napnutej, šel start přes jednu lajnu v pohodě. Když byl trochu bokem a měl zaklapnutý ucho, tak se mu do směru do kraje okna moc nechtělo, ale směrem do powerzóny zase bez problému. V hodně silným a slabým větru jsem to zatím nezkoušel. Stejně tak přistání je těžká pohoda, drak jen zaklopí konce uší a ochotně se poroučí k zemi. Střed draka celou dobu krásně drží tvar a drak je tak snadno ovladatelný. Holčina po kurzu si ho přistála stejně dobře, jak profík.

kite-Flysurfer-Soul-test-35.jpg

 

Celkový pocit

Soul je neuvěřitelně jednoduchý drak, kterýho fakt zvládne i začátečník, ale současně nabízí obrovský potenciál pro freestyle a freeride s výbornou rychlostí a stoupavostí pro náročné kitery.
 

Zápory

Žádný jsem nenašel, no fakt zatím ne. Snad jen ta cena a že stopper ball nebyl na baru přidělaný už z výroby, ale je u kitu v repair sadě. Jo a ještě chybí batoh, ale to mi nějak ani nevadí, možná spíš naopak, protože stejně, když jsem šel někde na tůru, tak jsem dával draka do pořádnýho batohu. Takto ho tam strčím rovnou i s tím tenoučkým pytlem, který nebude překážet, nic neváží a drak bude i v batohu chráněnej před poškozením od jiných věcí.
 

Pro koho je Soul?

Pokud chceš velmi stabilního draka, ale nechceš foukačku, běž do Soula. Pokud chceš draka na úrovni, ale bojíš se Sonica, běž do Soula. Pokud nevíš, co chceš, bež do Soula, protože pak už nic jiného chtít nebudeš :-D

A pro koho jsou ostatní uzavřenky od Flysurferu? Sonic Race zůstává výsadou skalních hrotičů a závodníků, pro normálního kitera na českej vítr je to trochu nesmysl. Sonic2 je super volbou pro zkušené závodníky a oldschool skokany, případně ve velké velikosti jako low wind mašina. Malé velikosti do našeho rozbitého větru moc nejsou. Speed5 je po Soulovi hned druhý uživatelsky nejpříznivější drak se zaměřením na freestyle a freeride. Otázkou je, jak moc ho Soul nahradí, protže je lehčí, stabilnější a současně letovýma vlastnostma za Speedem nebude moc zaostávat.

Jaké bylo tvoje očekávání na nového draka od Flysurferu?
Pokud chceš o Soulu víc info nebo si ho osobně vyzkoušet, tak se ozvi, kontakt najdeš v profilu.
Čau, Leguán