První pocity - test kitů Flysurfer Speed 5 - 12 a 18m2

Podařilo se nám dostat do ruky nové modely Flysurfer Speed 5 a to ve velikostech 12m2 a 18m2, které jsme si osahaly a které si máte již teď možnost vyzkoušet a otestovat u nás v kitecentru na Sicílii. Postupně budeme řadu rozšiřovat, můžete se tedy těšit na nezávislé recenze těchto mašinek.

test-kite-Flysurfer-Speed5-10.jpg test-kite-Flysurfer-Speed5-05.jpg

 

První pocity z kitu Flysurfer Speed 5

Model Speed od kitové značky Flysurfer je tady s námi už pěknou spoustu let. Není divu, že si po celou dobu drží dobrou pozici v prodejnosti, i přestože se ostatní firmy čas od času pokouší jeho nadvládu převzít. Německý výrobce se snaží své kity stále dotahovat k dokonalosti a posunovat své modely rok od roku mnoha vylepšeními dále dopředu.

 

test-kite-Flysurfer-Speed5-03.jpg

 

Do rukou se nám dostal momentálně Speed 5, který se na první pohled může zdát jako krok zpět. Vzhledem se sice přiblížil super mašině Flysurfer Sonic-FR, ale při prvním vytahování z batohu je jasné, že jeho materiál již není do nebe vychvalovaný Lotus, který byl použit v předchozím modelu Speed 4 Lotus. Při prvním startu je jasně vidět, že výška profilu se změnila od nafouknuté peřiny do tenčí vrstvy, a tak ani ve velikosti 18m nepůsobí dojmem obrovské duchny, která se nad vámi v lehkém vánku vznáší.

 

test-kite-Flysurfer-Speed5-11.jpg

 

Hned po máchnutí a rozjezdu mě překvapí rychlost, s kterou kite reaguje na moje povely. Fouká málo, respektive kolem 2-4m/s, ale na větší desce se v pohodě sklouznu a po získání rychlosti začínám stoupat. Pocit na baru je pro zkušenějšího jezdce tak trochu gumový a kite reaguje rychle jen na větší povely. Pro začátečníka se tato vlastnost velmi hodí a na něj je samozřejmě tento model zaměřen. Po pár minutách jízdy, kdy jsem si ověřil, že opět tyto obrovské stroje ve slabém větru fungují skvěle a na jízdu ala tramvaj z depa do depa se velmi hodí, jsem byl zvědav na menší velikost, a to 12m. Takže předám 18m na posouzení dalšímu a startuji, pro muže barevně nepříliš povedenou, menší, fialovou komoru.

 

test-kite-Flysurfer-Speed5-04.jpg

 

Vzhledem k slabšímu větru volím vrata o velikosti 152cm a vyrážím na vodu. Opět mě překvapuje rychlost reakcí a také výkon tak malého stroje. V pohodě si jezdím pravá levá v době, kdy jediné další kity na laguně jsou 18m Speed 5 a předchůdce našich dvou testovacích modelů 15m Speed 4 Lotus. Zážitek z jízdy sice není valný, ale když se jedná o tak malou velikost ve slabém větru na vodě, tak jsem velmi mile překvapen a jen si říkám, že v zimě na sníh bych snad ani větší kite nepotřeboval.

Vítr nám sílí a s ním začíná růst i faktor zábavy, který se s uzavřenou komorou rovná hlavně hangtimu a skoro až neuvěřitelnou možností stoupat proti větru. Nejprve tedy vyrážím stoupačku lagunou, abych všem stojícím a odpadávajícím kiterům s foukačkama ukázal, že je vítr dostatečný i na normální kiting a sem tam nějaký jump transition. Vítr dál sílí a já si menšího draka neuvěřitelně užívám a mám chuť, si vyzkoušet “přebušenou” osmnáctku. Takže opět výměna draků.

 

test-kite-Flysurfer-Speed5-02.jpg

 

Hned při zaháknutí jde cítit, že depower funguje naprosto skvěle. Ve větru kolem 7 - 9 m/s jsem skoro nemusel kite trimovat a s povoleným barem mě ani na pláži neměl tendence někam táhnout. Vyrážím zpět na vodu. S nárůstem výkonu je trochu těžší efektivně stoupat proti větru. Takže je třeba hezky zpomalit, nechat kite výše a krásně se opřít do desky. Opět žasnu, jak mi kite dovolí jet proti větru. No je čas vyzkoušet nějaké skoky a oldschooly. Zjišťuji, že triky jako darkslide, multi backroll, multi frontroll, off board a deadman nejsou s tímto kitem vůbec problém. Zvláště pak stabilita při podletu a jeho návrat do větrného okna je velmi podařený.

 

test-kite-Flysurfer-Speed5-08.jpg test-kite-Flysurfer-Speed5-07.jpg

 

Obecně se mi u Flysurfer Speed 5, který je cílen na začínající až středně pokročilé kitery líbí, že se adekvátně této úrovni i chová. Konečně už se neprojevuje efekt “klapnutí spodního ucha” po razantnějším máchnutí a v momentě, kdy se kite dostane omylem ven z větrného okna, nemá tendenci přivírat obě strany, zůstává natlakován a jen krásně zacouvá nazpět. Také menší tah na baru nechá kitera na vodě déle, protože se tolik rukami nenadře, a tak si může jízdu skvěle užívat.

Samozřejmě nic není úplně “blbuvzdorné”, a proto se i zkušenějším borcům může stát, že se při delší manipulaci s drakem po pádu do vody a pokusech o jeho zvednutí může dostat nějaká voda dovnitř. Naštěstí má Speed těch pár otevřených komor umístěných ne úplně na náběžné hraně, jak to mají jiní výrobci, ale lehce pod ní, a tím pádem se předchází jejich zatopení. Jejich poloha však nemá vliv na rychlost plnění při startu, ale jako u každé uzavřené komory, je nejlepší si kite před startem vzduchem předplnit.

 

test-kite-Flysurfer-Speed5-05-(2).jpg test-kite-Flysurfer-Speed5-09.jpg 

 

Jediné, co bych vytknul, je sice drobnost, ale taková, co trochu zamrzí. Již dříve, když se mi dostal do ruky Flysurfer Sonic-FR s race barem, jsem si při prvním balení draka říkal, kde sakra jsou gumičky na stranách baru, které mají pojistit sbalené šňůry. Na Flysurfer race baru totiž úplně chybí. No a ani na Infinity 3.0 airstyle baru se tyto gumičky nedají za nic rozumně zachytit a pořád z baru sjíždějí. Nevadí, smyčka přes bar situaci snadno vyřeší, ale přijde mi, že si ve Flysurferu asi výrobci nikdy nezkusili bar sbalit.

Celkový dojem z nového modelu je rozhodně pozitivní a pokrok jde stále vidět. Pro kitery, kteří nechtějí, ostřejší, na kontrolu přesnější a na race určený, Sonic-FR, je Speed 5 jasná volba.
 
WWW.KITESEASON.CZ

Sicilie kite spot