Severní kiteboarding trip
Po létě se sádrou na noze jsem se září nemohl dočkat. Koukám, že nemáme mezi kite spoty ty profláklé - Rujána a Hel
Abych se držel letošní módní vlny, vrátil jsem se z Lefkády v červenci už po týdnu se zlomenou lýtkovou kostí. Prozevlené léto se sádrou místo užívání v Řecku mi trošku zlepšoval fakt, že téměř stejné zranění měl předloni Míra a relativně brzy byl opět na hladině. Mohl jsem se tedy těšit ještě na nějaký výlet po sundání sádry a vyndání šroubu z kotníku začátkem září.
Hned jak se můžu zase postavit na svoje dvě nohy, rozhýbávám kotník co to dá. Doktor (shodou okolností taky kiter :) mi při propouštění říká, že za měsíc můžu být zase na vodě. Na první rehabilitaci už se musím omluvit, že budu brzy dojíždět na jazykový kurz do Německa, takže se příště asi nedostavím. I trošku předčasné vynání stehů po 6 dnech prošlo bez problémů, takže už nic nebrání vyrazit na sever. Na Rujánu dorážíme ve čtvrtek kolem poledne a hned tasíme fidlátka. A už je to konečně tu - týden po operaci a téměř dva měsíce po osudné season U Kostelíka první pojezdy na skimboardu. Vychrtlá noha ještě občas neustojí nějakou vlnku, ale stabilita se zlepšuje každým šlákem.
Rujána
Wiek
Wiek je asi neznámnější spot na Rujáně. Vzdálenost kolem 600km od hranic a dostupnost po kvalitních Německých dálnicích láká mnoho čechů i na víkendy. Voda v zátoce hoodně daleko od břehu hluboká maximálně do půlky stehen dovolí bezpečný vstup do světa kiteboardingu i méně zkušeným. Travnatá pláž je přijatelně velká, ale má svá pravidla, které je rando dodržet. Přímo na kraji pláže jsou betonové lavičky pro přihlížející a stromy, takže opatrnost je na místě. Spot je ideální na západní větry. V blízkosti je kemp i mnoho dalších možností ubytování.
My jelikož jsme jeli 3 studenti, kemp jsme neřešili a nebáli se punkování. Na panelce náš navštívili policajti hned jak nás opustili její patroni z MJA. Oheň a stan se jim v "naturschutzgebiet" moc nezdáli, ale domluva bez pokuty, že "morgen" (ráno nebo zítra??) bude problém dopadla dobře. Na víkend byl bohužel docela výkis, takže jsme se po ostrově trošku porozhlédli.
Kreptitz
Na pláži u Kreptitz by se našlo pěkné místo pro blbnutí ve vlnách Severského moře
Při zkoumání severní části ostrova jsme okoukli pár kempů a nakonec i našli naše nové punkové bydliště - viz. foto. Další místo, které je oblíbené u nekitujích turistů i kiterů v nowindu je Národní park Jasmund. Výlet ke křídovým útesům tyčícím nad mořským pobřežím je zpestřením oproti rovné hladině zátoky.
Sotva jsem se po víkendu stihli trochu vyřádit přišla předpověď na následující dny ke 22m/s, což by naše velikosti kitů nepobraly.
Polchow a Neuhof
Přesouváme se z Wieku omrknout spoty Polchow a Neuhof u Velkoho Jasmundského jezera. Polchow má pláž schovanou za řadou kůlů a břeh u pláže lemovaný betonovými panely, ale Neuhof je s malou písčitou plážičkou, která se hodí spíše pro startování z vody hodně využíván windsurfery. Určitě je zde mělko i kus od břehu, takže pro kitery je místo taky dobře využitelné. Fouká tu o maličko méně než na Wieku.
Ludwigsburg
Po 120km necháváme Rujánu za zády a dorážíme do "Dánské zátoky" na spot Ludwigsburg. Spot byl na náš JZ ideální a foukalo tu o poznání méně, než na Rujáně. Na severnější větry jsou severovýchodně od města Greifswald další příjemné spoty Gahlkow a Lubmin, které si místní i někteří češi pochvalují. Ludwigsburg má dvě travnaté pláže a parkoviště, písčité dno se zde svažuje až zhruba 200m od břehu, ale je dost prorostlé špenátem.
Po pojezdu až do tmy Německo opouštíme a přesouváme se do dějiště HARAKIRI kite kurzů na Polský polostrov Hel. Po cestě nás trochu překvapí neplacený trajektík. Zde si užíváme tři pěkně naložené dny na malé kity. Tento polostrov a rajón kiterů je specifický tím, že na jedné straně v Pucké zátoce s mírně slanou vodou se dá dosáhnout na písečné dno ještě hafo daleko od břehu a po pár metrech chůze už si můžete na severní straně užívat pojezd na Baltu.
Polsko - Hel
Všichni jsme si užívali libové poježdění, já jsem se ze skimu přeorientoval na kite-surf board a užíval si zase nové rozměry strapless kiteboardingu, kdy každé postavení nohou dává boardu trochu jiné vlastnosti. Kity šli z ruky do ruky a testovalo se o 106 - já jsem třeba držel Naish Park, Torch, Bolt, Cult, FS Pulse2 i jeho nástupce Unity.. Ke konci týdne jsem si i skočil s klasickým twintip boardem pár skoků, zatím raději zakončených boardoffem.
Celý výlet jsme si užili co to šlo, díky Martinovy za půjčení vybavení na Helu. Těším se, že budu po takové rehabilitaci schopný se zúčastnit podzimních landkite akcí :) Tímto chci také poděkovat všem, co mně podporovali v sádrových dobách.
Chceš si i ty užít pořádný kiteboarding? Přidej se na společný kite trip!
.