SLEVA 10-60% (téměř) na vše. Pro registrované 2% sleva navíc + překvapení.
Jen do 31.1.! ...a v košíku najdeš dárky k nákupu… DO  ESHOPU

Jak vybrat správný mountainboard pro landkiting?

752
+Napiš článek
 

Potřebuješ mountainbord pro landkiting a nevíš jak vybrat? Podle čeho se řídit abys své peníze investoval do správného modelu? Zkusíme si to rozebrat...

Mountainboardů nejen pro landkiting je mnoho modelů s velice rozdílnou pořizovací cenou, rozměry, má jiné trucky atd... Jak se v tom orientovat? Jak si vybrat mountainboard tak, abych nakoupil pouze jednou a přesně co je pro mne nejvohdnejší? Správný výběr mountainboardu je nákup klidně na několik let, bez nutnosti obměny, pokud tedy nepatříš k těm, co musí mít stále nový model :-)

 

Pro výběr mountainboardu jsou zásadní tři faktory:

 1. Váha landkitera

 2. Povrch, který budu nejčasteji jezdit

 3. Zaměření landkitera (freeride/freestyle)

 

Váha landkitera:

Rozdělujeme do 4 kategorií (dle našeho orientačního doporučení)

 1. 0-60kg

 2. 55-80kg

 3. 75-100kg

 4. 100-?KG

 

Povrchy:

 1. Rovný povrch (tráva/beton/tvrdý písek)

 2. Hrubý povrch (tráva s krtincema a dírama)

 

Styl landkitera:

 1. Freestyle

 2. Freeride

 3. Speed

 

SLOŽENÍ MOUNTAINBOARDU:

Mountainboard se skládá z několika částí: deska, kola, trucky, ložiska, vázání.

Všechny tyto komponenty volíme podle faktrů, které jsme si již popsali, nebo volíme připravený set (komplet, který je sestavený výrobcem mountainboardů)

Rozebereme si jak jednotlivé komponenty volit.

 

Výběr komponentů dle faktorů - DESKA:

DESKA - Dle váhy landkitera

Desky se vyrábí z různých materiálů (dřevo, sklolaminát, carbon, kevlar, bambus), různých délek a tvrdostí

Váhová kategorie 1

Můžeme zvolit jakoukoliv desku tedy i levnější celodřevěné verze a spíše kratší a měkké.

Váhová Kategorie 2

Volíme composit desku (dřevěné jádro spolu s compositními materiály), délku a tvrdost volíme podle zaměření viz níže

Váhová Kategorie 3

Volíme composit desku, spíše tvrdou. Délku volíme podle zaměření viz níže

Váhová Kategorie 4

Tady je v podstatě jediná volba a to MBS PRO 97 

 

DESKA - Dle zaměření landkitera:

zaměření máme tři, freestyle, freeride a speed. Podle toho bychom také měli vybrat typ desky.

Zaměření freestyle

Na freestyle volíme měkčí, pevnou desku, která je lehká. Takové nároky splňují jen ty nejlepší materiály, jako je dřevěné či bambusové jádro v compositních materiálech, carbon, kevlar atd.. Deska by měla být co možná nejkratší, aby se s ní mohly snadno provádět různé triky.

Zaměření freeride

Volíme středně dlouhou i tvrdou desku. Deska by měla mít střední délku, aby si zachovala obratnost a rozumnou váhu, ale dokázala poskytnout dobrou stabilitu. Měla by být i ideálně tvrdá, aby se nekorutila s nerovnostmi, ale zase nebyla natolik tvrdá, aby se s jizda s ní po hrbolaté louce neproměnila v utrpení.

mountainboard-mbs-comp95.jpg

Zaměření speed

Volíme tu nejdelší a nejtvrdší desku, která se dá sehnat, při topspeed je potřeba delší rozvor kol a tvrdá deska pro stabilitu v každém okamžiku.

 

Výběr komponentů dle faktorů - TRUCKY

Trucky - Dle váhy landkitera

Trucky se liší uchycením trucku do topu, použitými materiály a vahou. Tady je tedy též potřeba rovnou volit to pravé.

MBS-Matrix-II-Truck.jpg

Váhová kategorie 1

Můžeme volit jakékoliv trucky tedy od obyčejných skate trucků.
 

Váhová Kategorie 2

Skate trucky už volíme raději titanové nebo s 12mm osou, zejména pokud je náš cíl začít se skoky nebo trucky Vector.
 

Váhová kategorie 3

Volíme Vector trucky Ti (titanové) nebo rovnou trucky pružinové.
 

Váhová Kategorie 4

Zde už není jiná volba nežli pružinové trucky.

 

Trucky - Dle povrchu

Hladký povrch travnatý, betonový a písčitý výběr nijak neomezuje (volíme dle zaměření a váhy landkitera)

Hrubý povrch drnitých luk atp. volíme minimálně Vector trucky nebo pružinové.

 

Trucky - Dle zaměření

Freestyle - zde rozhoduje hlavně váha trucku - volím titanové / 12mm skate či Vector trucky nebo odlehčené, pružinové (dle váhy landkitera a povrchu)

Freeride - volíme minimálně Vector trucky, ideálně pružinové

Speed - volíme trucky pružinové

 

Výběr komponentů dle faktorů - DISKY, PLÁŠTĚ, LOŽISKA

Disky - pro váhové Kategorie 1, 2 bohatě stačí plastové. Pro váhovou kategorii 3 na freeride též postačí plastové, pro freestyle už bych zvážil nákup slitinových. Pro váhovou kategorii 4 je jediná volba a to disky slitinové.

Pláště - volíme dle povrchu - na beton hladké speciálky, na trávu a písek s hrubším vzorkem. Čím hrubší vzorek, tím lepší držení stopy.

Ložiska - pro běžné použítí postačí ocelová, v případě, že provozujem landkiting na plážích se slanou vodou, nebo často jezdíme v mokru volíme nerezová

 

Popis komponentů - vlastnosti

Trucky

Pružinové trucky

Pružinové trucky se vyznačují vysokou stabiltou jak na hrubém povrchu, tak při vysokých rychlostech drží požadovaný směr. Druhou jejich předností (u značky MBS) je možnost přesně seřídit požadovanou tuhost zatáčení a to i rozdílně na backside a frontside straně. Jejich tvrdost ještě můžeme ovlivnit výměnou "vajec" s různou tvrdostí. Novějším typem jsou potom lehčí trucky Matrix 2, které nemají pružiny, ale pouze pružné gumové vložky.
 

Skate trucky

Skate trucky jsou trucky podobné těm na skateboardu, jen jsou širší. Seřízují se jedním centrálním šroubem (kingpin) a jejich tvrdost se dá ovlivnit vyměnou silentbloku za měkčí či tužší. Předností skate trucků je váha, ale velkým záporem je malá stabilita na hrubém povrchu nebo ve vysoké rychlosti. 
 

Vector trucky

Tyto trucky jsou takovou střední cestou mezi skate trucky a pružinovými trucky. Seřizují se stejně jako skate trucky, ale mají dvojí uchycení do topu, což přínáší kompromis mezi váhou a stabilitou trucku.

 

Vázání

Vázání se dělí v zásadě na dvě skupiny. Vázání na suchý zip - seřizuje se suchým zipem a vázání ráčnové které se seřizuje ráčnou jako je na SNB vázaní.

mountainboard vázání MBS F4

Kolečka - Kolečko na MTB se skládá ze 4 částí. 2x ložisko, disk, duše a pneumatika.

Ložiska - standadartní kuličková ložiska jsou dvojího rozměru a to podle toho na jakou osu se mají montovat 9,5 mm pro skate trucky a 12 mm na pružinové trucky (v případě MBS u jiných značek se může lišit)

Disk - disky se vyrábí plastové a slitinové, oba typy jsou složené ze dvou částí, kvůli montáži duší a plášťů. Spojené jsou buď šrouby, nebo bajonetovým bezšroubovým systémem.

Disky kol MBS Twistar

Duše - duše s autoventilkem ve tvaru L. Pro nás je nejvhodnější rozměr 200x50

Pláště - Pláště jsou 8" nebo 9" a různých vzorků a barev.

 8" pneumatiky MBS 

 

Desky

Desky se liší velikostí, tvarem, váhou, tuhostí a použitými materiály. Materiály používané v dnešní době jsou vysloveně alchymií a hightech, vypisovat je zde asi nemá smysl, dočtete se o nich v produktovém popisu.

 

KOMPLETNÍ MOUNTAINBOARDY - Nejlepší cesta

Každá firma vyrábějící mountainboardy má v nabídce hlavně komplety mountainboardů. Tyto komplety jsou ideálně sladěny právě podle těch kritérií, které jsme si zde popsali. Jediné vyjímky tvoří kategporie landkiterů kteří se mají :-) tedy pro ty váhově výraznější, co se hodlají věnovat freestylu. V takovém případě vpodstatě žádná firma nenabízí takový komplet. Tam naše doporučení je - vybrat freestyle komplet a požádat prodejce o výměnu skate Ti trucků za pružinové odlehčené.

 

Doporučení mountainboard kompletů dle požadavků dle stylu:

Toto doporučení je na váhu landkitera cca 70kg. S ohledem na to, že né každý z nás si může hned dovolit to nejlepší možné, ale zase si nechceme pořídit něco, co bude naprosto nevyhovující.

 

Freestyle (pokročilý, expert)

Jsem rider, který chce na prkně skákat. Vyžaduji tedy měkčí pružné prkno a co nejlehčí s pevnýma truckama. Vybral bych prkno Core 94 nebo pro těžšío ridera Comp 95. Deska je vyrobená z dřeveného jádra a kompozitu, tudíž je ohebná. Trucky mají 12mm ATS nebo Matrix2, takže jsou dostatečněodolné a současně lehké.
 

Freestyle/Freeride (začátečník, pokročilý, expert)

Jsem rider, který si chce pořádně a pohodlně užít jízdu a sem tam si skočit nějaký ten skok. V tom případě by pro mě bylo nejideálnější prkno MBS Comp 95. Tato prkna mají namontované stabilnější trucky. Prkno je však těžší, než MBS Core 94.
 

Freeride (začátečník, pokročilý)

Jsem začínající kiter, který chce zažít první rozjezdy a skůčky. Zvolil bych tedy Kheo Bazik, Kheo CoreKheo Epic nebo Khelo Flyer.

 

Doufáme, že tento návod jak si vybrat správný mountainboard bude dobrým pomocníkem. S jakýmkoli dalším dotazem se stačí ozvat v diskusi.

Team KTB riders

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

srna.muflon@seznam.cz

Taky jezdím TOXI a vždy si říkám, jak jsem mohl ztrácet čas na svém starém prkně, nelze srovnávat hrušky s jablkama. Díky Tomex
Článek pěknej. Jen bych nedoporučoval Vector pro hrubý povrchy. Tam se uplatný matrix nebo sk8.
Pro rychlost je potřeba mít volné trucky, bohužel pro stabilitu je to opačně. Stabilita ale není v truckách, ale v nohou.

mara@kiteboarding.cz

mAra-HRKR

Užitečný článek, tak hurá na kolečka kdo můžete ;)
MTB desky TOXI po vyzkoušení nejden landkiter přejmenuje na TO CHCI!
Měl jsem možnost tyhle prkna otestovat i v laboratoři a můžu potvrdit, že použitá skladba je nejlepší volba. Pokud bude zájem můžu to víc rozebrat. 
Jinak bych se nebál na 4 prkna RoKi postavit slona indického, nebo nechat panáčkovat prase domácí na jedné kobře:D .. takže i pořádné landkite prase tenhle skvost potěší

Shop

Magazín

Bazar