Dáváme dárky k nákupu (trapéz, cvičný kite, měřák větru...) nad 4 000 Kč. Najdeš ve svém košíku !

Lefkáda tak trochu jinak - surfing na SUP

473
+Napiš článek
 

Kuis 2 roky zpátky napsal super report o netradičním spotu u Lefkády. Letos na Lefkádu spousta kiterů jede zase, tak určitě uvítají info :-)

Vsaďme se, že kousek od lefkády existuje surfový spot, na kterém většina z Vás nebyla :-)

Když jsem v roce 2014 trávil čas na Lefkádě, navštívil jsem mimo jiiné kitové spoty, nebo místa na výlet i Ammoudii – malou vesničku s pláží, na které se podle řeckých lokálů údajně dělá nejlepší levá vlna v Řecku.

Musím říct, že co mě tam Rubi dotáhl a ukázal zátoku (do které mimochodem ústí řeka Acheron – aha, teď už aspoň někdo tuší kde jsme), tak jsem si sjíždění vlnek prostě zamiloval a už třetím rokem si prostě na den z měsíční dovolené dám pohov od kitingu.

Lefkáda surfing - Ammoudia nez se rozjely vlnky
 Lefkáda surfing - vlny jdou hore a julka fotí

Je to sice skoro „secret spot“, ale popravdě asi není potřeba dělat nějaké drahoty a tajnosti, protože ona většina kiterů, stejně zůstane v Agiosu a na vlny prdí, takže nával tam opravdu nečekejte :-)

Jak se tam dostat – nebudu to nijak sáhodlouze popisovat, prostě z Lefkády vyražte na sever, asi hodinu cesty a je tam vesnička Ammoudia, tam se dostaňte na pláž a to je celé.
Mnohem důležitější jsou podmínky – na Lefkádě fouká běžně – pokud vidíte na windguru nějaký vítr 4-5m/s ze západu, tak se k tomu přidá slabá termika a v Agiosu, nebo na Milos beach je vítr.

Lefkáda surfing - mapa spotů
 

Pokud chcete dát ovšem pojezd na Ammoudii, tak je potřeba aby na windguru bylo alespoň 6-8m/s, to už je dost na to, aby vám to udělalo solidní wind swell, na kterém se svezete. Toto je vlastně zároveň i nejlepší na tomto spotu – pokud si tam chcete jít pojezdit, rozhodně nečekejte, že to bude plné československých kiterů, protože prostě i když jsem se s kitery dohodnul – pojeďme na Ammoudii na vlny. Tak mi to sice odkývali, ale polovina lidí řekla – „hej, ale dneska má být nejsilnější vítr, my musíme prohánět WOO-čko„ :-)

Lefkáda surfing - deadmanek uje Lefkáda surfing - boardoff
 

Takže jsem si myslel, že tam pojedu sám, ale nakonec se se mnou do auta naložila Kačka a Palo a k tomu se přidali Slováci, kteří tam bežně tráví měsíc, tak už měli taky dost kitingu, jelikož tento rok zatím fouká od půlky června snad každý den a jelo se.

Samotný „surfing“ posuďte sami, podle mě se pojezdit dalo krásně a vlny se postupně zvedaly a pravidelně rolovaly. Vyjezdit jsme to jako úplné lamy moc nezvládali, ale každopádně minimálně 50m si ve whitewater užil každý :-)

Lefkáda surfing - Vraťo si jede whitewater Lefkáda surfing - Palo a Kačka prvni pokusy ve whitewater
Lefkáda surfing - relax mezi sety
Lefkáda surfing - Marek na pana Lefkáda surfing - jedem strašné bomby
Lefkáda surfing - Vraťo freestylo

 

Že surfing docela vyšťaví o tom žádná, takže nakonec jsme byli hotoví a vyfluslí asi už ve čtyři hodiny. Rozhodli jsme se teda dát si ještě nějaký malý kiting, ale někde jinde než na Agioském flatíku, kluci že prý spíš chtějí vlny. „Okej, slyšel jsem, že někde za Lygií chodíval Rubášek taky jezdit i s kitem.“ řekl jsem. Vydali jsme se tedy zpátky na Lefkas a jak jsme uviděli ceduli Lygia, tak jsme to vzali k moři.

Po zastavení na útesu jsme si řekli, že nikdo z nás není ani Lumík, ani Murphy ani Nick Jacobsen, tak jsme po lehce horší polní cestě vyrazili směrem k Lefkádě těsně při moři. Asi po 2 zatáčkách a pár kilometrech se nám ukázal nějaký přístav a písečná pláž s kameny, kde si opět šly doost pěkné válce, winda byl taky a holky se tvářily, že na opalovačku „jako dobrý“.

Nafoukali jsme kity a spot s hustým frontálním větrem, odpaly z 2m vln, silueta Lefkády v mraku skoro jako stolová hora a pláž jako amfiteátr přímo kluky co byli v Cape Townu nabádala pojmenovat ji Big Bay :-) Užili jsme si polety a jak vítr polevil, tak jsme zabalili kity a že půjdem na pivko. Tak to nás potom dostala asi největší bomba, když jsme viděli jak se vrací Palo s pivkama a vínem a hláškou: „ty vole, tak tady si musíme dát aspoň salát, oni nám to pivo dali zadarmo a přidali litr vína“.

Lefkáda surfing - V pozadi stolová hora Lefkáda
Lefkáda surfing - vlnky s twintipem lepší než drátem do oka

Hehehe, no neber to, že za kiting dostaneš od Řekouna ještě pivko a víno, rozhodně den co stálo za to se hecnout a vyrazit i pryč ze „zátoky vajcovky“ :-)
Jo a poslední rada – pokud chceš na surfíka, ber krátký prén s sebou. Voda v Ammoudii není žádné čájo :-)

Tak schválně. Kdo už na tomto spotu někdy surfoval? Nebo se dá i někde jinde poblíž Lefkády? 

Za geniální fotky velice děkuji: Julce, Vraťovi a Rasťovi

Ohodnoť článek:Diskuze k článku

Ammoudia fakt super

mohu potvrdit: je to krásné místo a je vhodné i pro děti. Loni jsme ho s rodinkou navštívili během pobytu na Lefkádě hned 2x a vždy večer zašli i do místních taveren a přespali v autě na pláží (no parking výhružky nehrozí). Letos to máme v itineráři už zapsané :-)

Shop

Magazín

Jak servisovat mountainboard

Mountainboard by každý rok před sezónou zasloužil generálku, Aby vše jezdilo jak má a prkno vydrželo co jedéle v super stavu.

8

Nový kite Naish Triad

Pojďme si představit funglovku Triad z portfolia kitové značky Naish, která nahradila pro rok 2019 model Ride.

1

Bazar