4 základní kroky k bezpečným začátkům na hydrofoilu

Po několika článcích plných zážitků a zkušeností ze závodů, jsem sepsal souhrn základů, jak začít bezpečně na hydrofoilu.

1) Základem je bezpečnost, v tomto případě je samozřejmostí nosit helmu. Při začátcích tě kite může potáhnout vodou kolem ostrých hran foilu. Pokud na twintipu nenosíš nárazovou vestu, tak na učení hydrofoilingu si ji určitě oblékni. Ze začátku se budeš víc soustředit na foil, než na kita. Může se stát, že ti drak spadne a budeš muset plavat. Další důvod proč nosit vestu je, že když spadneš z foilu, tak ti vesta utlumí náraz o vodu.         

                               
4 základní kroky k bezpečným začátkům na hydrofoilu - set pro začátky 4 základní kroky k bezpečným začátkům na hydrofoilu - začátky jsou náročné


2) Jaký kite a foil si vybrat? Pokud máš nějaké zkušenosti s komorou, tak doporučuji na foila s komorou.  Především kvůli tomu, že se na foilu lépe učí ve slabším větru, ve kterém velké foukačky nejsou nic příjemného. U toho, jaký foil vybrat, je to už trochu těžší. Musíš si říct, proč se vlastně chceš naučit na HF. V každém případě doporučuji větší přední křídlo, cca 750cm2 a nějakou krátkou nohu, kolem 30-50cm. Prkno bych volil spíše větší, aby tě více podrželo při prvních rozjezdech. Do světa foilingu jsem se dostal přes značku Nobile, terá dělá moc pěkně promyšlené setupy pro začínající a pokročilé foilisty.
 

4 základní kroky k bezpečným začátkům na hydrofoilu - Piškot na Rozkoši 4 základní kroky k bezpečným začátkům na hydrofoilu - I s race foilem se dá hrát                                           


3) Při úplně prvních pokusech o rozjezd se nesnaž hned pouštět do levitace. Důležité je si mávnout kitem, tak, aby jsi se postavil na prkno a měl už nějakou rychlost. Pokud tohle zvládneš, tak se neboj pokračovat v jízdě, ale ze začátku měj váhu víc na přední noze. Tak, aby nos prkna byl pořád v kontaktu s vodou. Stručně řečeno, snaž se hýbat s těžištěm těla tak, aby jsi se nedostal do levitace. Po několika pokusech by jsi měl být schopen jet po ploše prkna na obě dvě strany, nejlépe aby se ti dařilo pomaličku stoupat, ,Neboj ono to proti větru pojede skoro samo. Pak už stačí tomu dát pár hodin a budeš jezdit v levitaci. To, že to s tebou bude ze začátku skákat nahoru a dolů, je normální a  po cvíli jemnou stabilitu vychytáš.


4 základní kroky k bezpečným začátkům na hydrofoilu - momentka ze závodů
 

4) Pokud jsi už trochu pokročilý a zvládáš bezpečně stoupat a klesat v levitaci, tak je čas zkusit otočku. Otočky dělíme na gybe (po větru) a tack (proti větru). Podle mně bude lepší, když se zaměříš ze začátku na gybe. Abys udělal gybe, tak se rozjeď trochu po větru, kita si dej pomaličku k 12té hodině. Tím, že bude drak na 12ce, tak tě bude chtít vytáhnout z vody, jako by jsi měl vyskočit. Ty to ale na baru musíš ukočírovat tak, aby jsi se jen trošku odlehčil a mohl zadní nohu dát k přední a pak původní přední dát do zadního poutka. V tuhle chvíli pojedeš na tzv. switch a právě v tento moment začneš foila otáčet po větru do druhého směru jízdy, nesmíš ale zapomenout na kita. Asi se mi to řekne lehce, ale neboj se při tom otáčení se s foiliem udělat kitem downloop. Nezapomeň, že ten loop musíš točit, až po zahájení oblouku otočky prknem, jinak tě kite z foilu zahodí.


4 základní kroky k bezpečným začátkům na hydrofoilu - Nájezd do gybu 4 základní kroky k bezpečným začátkům na hydrofoilu - Vykružování gybu s downloopem 
 
Přeji ti spoustu štěstí, větru a trpělivost do začátků. V případě dotazu mě neváhej kontaktovat. Nebo se můžeš přihlásit na hydrofoil kurz na Rujáně nebo v Egyptě.

Čau Piškot
 

Doporučené produkty2