7 kroků: Jak startovat zavřenou komoru

Když občas vidím, jak někdo startuje zavřenou komoru, chytám se za hlavu... Rád bych doporučil určité tipy, jak draka správně nastrojit a bezpečně startovat.

Jezdím race speciál Flysurfer Sonic, takže budu vše demonstrovat právě na něm.

Sonic, se díky svému úzkému race tvaru chová o trochu jinak a neodpustí tolik chyb, jako jiné buclatější uzavřenky, jako je třeba Speed5 nebo jiné starší uzavřenky. Pro bezproblémový start je na místě, a u race uzavřených komorových kitů vyloženě potřeba, vše správně nachystat.

Někteří čeští kajťáci startují své komory z power zony "na prasáka". Musím říct, že na českých vodách a plážích to není jednoduché, takže někdy i sám tuto metodu využívám při slabším větru. Ovšem ne vždy se tento způsob vyplácí. Byl jsem už mnohokrát svědkem situace, kdy kiter proběhl kite pláží cca 30m po větru slalomem mezi kity, když znenadání foukl poryv.

Určitě bych doporučil, když máme tu možnost startovat kite tak, jak se to správně má a to ze strany větrného okna, jako tomu je i u nafukovacích kitů.

 

1. krok - zajištění kitu

Kite vybalím společně s barem na takovém místě, kde bude nejvhodnější start (tzn. prostranství, kde neohrozíme ostatní a rovnou můžeme rozmotávat lajny do strany větrného okna). Kite samotný roztáhneme nejprve tak, aby vyvlál jako vlajka za jedno ucho - tedy po větru. Ucho draka ohneme a zatížíme např. pytlíkem naplněným pískem, či kamením, aby nám kite neodlétl. Musíme dbát na to, abychom ohnuli ucho kitu a teprve potom položili zátěž(viz. obrázek níže). V žádném případě nesmíme dát pytlík se zátěží mezi vývazy, mohli bychom si tím zamotat kite a start by nemusel být bezpečný!!!

Jak startovat komoru – zabezpečit draka na uchu

 

2. krok - odmotání lajn

Když máme kite zajištěný proti ulétnutí, zavřeme výpusť komor (na odtokové hraně kitu), poté můžeme rozmotat lajny.

Jak startovat komoru – spávně zajištěný kite Jak startovat komoru – rozmotávání baru

 

3. krok - kontrola lajn a vývazů

Po rozmotání lajn neuškodí, když je ještě jednou proběhneme (rozpleteme) a to způsobem, že prostřední lajny dáme mezi nohy a krajní podél nohou. To vše uchopíme do ruky a proběhneme. Tím zkontrolujeme, zda je nemáme překřížené, či zamotané. Potřeba je zkontrolovat taky vyvázání kitu.

Jak startovat komoru – tráva ve vývazu Jak startovat komoru – zamotaný vývaz

 

4. krok - předfouknutí kitu

Ne každý toto provádí, a snaží se být co nejrychleji na vodě, což chápu. Ovšem zabere to jen několik málo sekund a mnohdy nám to ve výsledku ušetří čas i problémy s nafukováním komor při startu. Předfukujeme tím způsobem, že náběžnou hranu kitu chytneme v místě, kde je otvor do komor a nasměrujeme proti větru. Vítr nám proudí do kitu a komory se postupně plní a kite dostává tvar.

Každou komoru uděláme zvlášť a pomůžeme si mírným pohupováním proti větru (nabíráme vítr). Nejvíc se mi osvědčilo postupné nafukování kitu otvor po otvoru směrem od vyvlátého ucha proti větru. Ve slabším větru se drak dá rychleji předfouknout zbůsobem, jaký je ve videu níže. Když kite dostane alespoň přibližný tvar, odebereme se k dalšímu kroku.

 

5. krok - start

Samotný start je vždycky lepší dělat za doprovodu dalšího kitera, který nám pomůže zvednout kite, jako se tomu dělá u foukaček (chycením za náběžnou hranu na návětrné straně). Za předpokladu, že nemáme kolegu, uděláme to stejně, jako v instruktážním videu:

 

Kite pomalu startovat pomocí postupného napnutí lajn několika kroky směrem od draka. Kite se nám začne od ucha zvedat a bude trošičku zlobit (pulzovat).

Jak startovat komoru – dofukování draka při startu Jak startovat komoru – start draka

V této fázi musíme draka korigovat přitahováním jedné strany baru (strana která ovládá zvedající se ucho) a vyčkávat, než se nám postupně dofoukne alespoň ze 70%. Nikdy se zcela nepovede, že se Sonic v celé délce nafoukne hned u země při startu, protože jedno ucho je zmáčklé zátěží. Mezi tím se nám pytlík nebo jiná zátěž, která je na přehnutém uchu, převalí do písku a my už se o něj dále nestaráme.

 

6. krok - dofouknutí draka

Pro dofouknutí kitu pomůže přitažení baru a drak současně zacouvá o pár metrů do větrného okna, po dofouknutí můžeme ze strany větrného okna pomalu na dvanáctou hodinu.

V případě, že uši kitu nejsou stále dofouknuty což je většinou způsobeno přehnutím ucha do vývazu, musíme prudce "zacukat" tou stranou, kde je ucho ve vývazu (pomůžou nám k tomu černé kuličky 15 cm od baru na řídící lajně).

Když ani trhání nefunguje, musíme chytit kuličku o pár sekund déle a podržet, čili přebrzdit ucho. Někdy se může stát, že obě uši nejsou dofouknuty a my naučení ze starších modelů flysurfera jen čekáme a máváme s kitem sem a tam do stran. U race kitu Sonic, který má opravdu větší štíhlost než ostatní Flysurfery toto většinou nepomůže.

Musíte chytit obě dvě kuličky přebrzdit kite, zacouvat kousek do okna, kite obrzdit a jak prudce vylítává do kraje, znovu poškubat za kuličky. (jak kite nabere rychlost nabere i sílu,  je potřeba na to být připravený) Toto opakovat dokud se nedofoukne na 100% Pokud se kite ani po opakovaných pokusech nedofukuje, je možné, že se při startu něco ze země zamotalo do vývazu, nebo jsme ho špatně zkontrolovali. Je potřeba draka přistát, vývaz zkontrolovat a celý start zopakovat.

 Jak startovat komoru – zamotaný vývaz

 

Jako zajímavost jěště video autentického startu (video bylo pořízeno náhodně bez nějakého dalšího záměru) kitu Flysurfer Speed5 12m z omezeného prostoru čisté pláže bez klacků, při nestálém side-offshore větru, s ošizeným předfouknutím a zakříženými šňůrami v podání Leguána :-)

 

 

7. krok - kiting

Po dodržení všech těchto kroků se může začít kitovat :-)

 

Tip do silného větru

V silnějším větru se po předfouknutí nebo po přistání draka může stát, že vyvláté ucho opravdu vlaje ve větru, zamotává se vyvázání u kladek a kite se tře o ostrý písek. V takovém případě, je potřeba kite mírně natočit odtokovkou proti větru a odtokovku zatížit. Poté už drak bude poslušně ležet a při startu bude více pod kontrolou.

 

 

Pokud máš nějaké dotazy, nebo zkušenosti, o které se chceš podělit, neváhej napsat do komentářů a pokud se chceš naučit vše na živo, přihlas se do kurzu nebo oslov zkušené kitery či ridery podporované prodejcem. Určitě rádi poradí a předvedou, jak na to :-)